Kõrvaklappidest kõlarid

1955

Vaja läheb:

  • nööpkõrvaklappe
  • nelja ühekordset joogitopsi
  • paksu paberit
  • liimipüstolit
  • hambaorki
  • kääre
  • kleeplinti

Vanadest nööpkõrvaklappidest, mida keegi enam ei kasuta, saab kerge vaevaga valmistada omatehtud kõlarid. Selleks tuleb neile lihtsalt ruuporitena toimivad ühekordsed joogitopsid ümber monteerida. Tavapäraselt ehk kõrvas kantuna hajutavad nööpkõrvaklapid heli mitmes suunas. Kui heli aga kindlas suunas kanaliseerida, muutub see selgemaks ning valjemaks. Joogitopsid võimaldavad klappidest tulevat heli suunata ning tulemuseks ongi toimivad kõlarid.

Liimipüstoli ettevalmistamine

Enne tööga pealehakkamist tuleb liimipüstol vooluvõrku ühendada ning lasta üles kuumeneda. Kui liim pole piisavalt kuum, ei jää see topside külge. Kuna kuum liim võib kergesti nahka põletada, tuleb liimipüstoliga töötades tuleb mõistagi ettevaatlik olla. Pärast töö lõppu tuleb liimipüstolil alati lasta täelikult maha jahtuda.

Topside augustamine

Kõigepealt tuleb kahe topsi põhja hambaorgiga väike auk teha. Seejärel tuleb võtta käärid ja need väikesed augud väikesteks X-deks lõigata.

251

Kõrvaklappide sisestamine

Kui topsid on ettevalmistatud tuleb üks klapp läbi topsi põhja tehtud X-kujuliste sälkude sisse lükata ning vajadusel põhja peale tehtud lõiked tagasi omale kohale sättida. Nüüd tuleb kõrvaklapi juhet õrnalt hakata tagasi tõmbama, nii et topsi sees oleva klapi tagumine osa jääks vastu topsi põhja ning eesmine osa jääks suunaga topsi suu poole. Paigale sätitud juhe tuleb kleeplindiga topsi põhja külge kinnitada (väljapoole). Kui esimene kõrvaklapp on õigesti paigutatud, võib sama teha teise topsi ning klapiga. Seejuures ei tohi unustada juhet teibiga paika kinnitamast.

252

Kõlarite alused

Järgmised kaks topsi lähevad kasutusse kui kõlarite alused. Topsid tuleb tagurpidi lamedale pinnale panna ja esimese topsi põhjale pisut kuuma liimi kanda. Seejärel tuleb üks kõvaklappidega tops ettevaatlikult alustopsi külge liimida. Kindluse mõttes tuleks topse umbes kümme sekundit õrnalt üksteise vastu suruda. Kui esimene kõlar on valmis, tuleb samamoodi talitada ka teise alustopsi ning kõrvaklapiga topsiga. Seejuures ei maksa unustada topse üksteise vastu suruda, et liim ikka õiged kohad ühendaks.

Saab ka ilma topsideta

Kui ühekordseid topse pole kohe käepärast võtta, sobib kõlarite valmistamiseks ka paksemat sorti paber. Selleks tuleb A4 mõõdus paber esmalt pooleks murda ja saadud A5 mõõdus kokkuvolditud paber poolringi kujuliseks lõigata. Seejärel tuleb paber uuesti lahti teha ning mööda murdejoont pooleks lõigata. Nüüd on olemas kaks poolringi, mis tuleb omakorda koonusteks keerata, nii et kitsamasse otsa jääks piisavalt ruumi kõrvaklapi jaoks. Koonuste kinnitamiseks võib kasutada kleeplinti. Kõrvaklapp tuleb väikesest avausest läbi lükata ning juhet piisavalt tagasi tõmmata, et klapp jääks vastu paberit aga näoga laiemast otsast välja. Nii nagu topside puhul, tuleb ka nüüd juhe kleeplindiga paika sättida. Kui esimene kõlar on sedasi valmis meisterdatud, tuleb samamoodi talitada teisega. Paberkoonustest omatehtud kõlarid võib kasutamiseks niisama laua peale asetada.

Kõlarite katsetamine

Värskelt valminud kõlarite katsetamiseks tuleb need soovitud seadmega ühendada ja heli põhja keerata.

253