Kodune veinikelder ehk kuidas oma veinipudelite eest hoolitseda

4387
Väike veiniriiul

 

Isiklikku veinikogu soovivad inimesed ei jõua sageli ideest kaugemale, kuna pelgavad, et neil puudub korralik ja reguleeritavate näitudega veinikelder. Õnneks saab veinipudelite õigeks säilitamiseks vajalikke tingimusi ka teisiti luua.

 

Mis kuulub hea veinikeldri juurde?

Veinipudelid tunnevad end kõige paremini niiskes keskkonnas – kõrge õhuniiskus ei lase korgist punnidel läbi kuivada ja veinipudelit püsivad tihedalt suletud. Liiga kuiva õhu käes võib kork ära kuivada, praguneda ning pudeli sisse langeda, nii et vein jääb õhu meelevalda ja läheb halvaks. Liigselt niisketes tingimustes võib korgile aga hallitus tekkida, mis veinini jõudes joogi ära rikub. Kõige sobivam on hoida pudeleid ruumis, kus õhuniiskus jääb 60-70% juurde.

Temperatuuri puhul on märksõnadeks mõõdukus ning stabiilsus. Kui veinid seisavad liiga külmas, võivad korgist punnid madala temperatuuri tõttu kokku tõmbuda. Nii pääseb õhk veinini ja jook rikneb. Liiga kõrge temperatuuri korral aga vananevad veinid tavapärasest kiiremini. Seejuures peaks temperatuur püsima võimalikult ühtlane, sest enam kui 5-6 kraadine kõikumine võib juba hakata veini vananemisprotsessi kiirendama. Ideaalis tuleks veinipudeleid hoida 7-18 kraadises keskkonnas.

Kindlasti tuleb vaadata, kas pudelil on punn või keeratav kork. Punniga pudeleid hoitakse reeglina külili, et punn pidevalt niisutatud oleks. Üha rohkem võib poodidest leida ka keeratava korgiga veinipudeleid – neid võib niisama püstiselt hoida.

Liigse UV-valguse või luminofoorlampidest tuleva valguse mõjul võib vein ebameeldivalt lõhnama hakata. Seepärast on soovitatav veinipudelite juures hõõglampe kasutada. Tegelikult tuleks tulede põlemapanemist üldse vältida (kui võimalik).

Liigne vibratsioon võib veinipudeli põhjas olevad looduslikud setted liikuma panna, muutes veini ähmaseks ning mõjutades maitset. Veinipudeleid ei tohiks hoida näiteks külmkapi peal või muus kohas, kus neid sageli ümber tõstetakse või liigutatakse või kus sageli käiakse (või leidub muid vibratsiooniallikaid).

 

Veinide säilitamine

Väike külmkapp

Kui valitud hoiustamiskohas on sobiv õhuniiskus, temperatuur ja valgustingimused ning pudeleid saab vajadusel külili keerata, võib veine hoida mis tahes riiulite või restide peal, kui pudelid sinna ära mahuvad. Mõne üksiku pudeli säilitamiseks sobib suurepäraselt näiteks jahedasse, pimedasse tuppa kummuti peale seatud väike veiniriiul.

Kui riiulid on piisavalt sügavad, et külili lebavaid pudeleid ära mahutada, võib veinide hoidmiseks kasutada isegi raamaturiiulit. Tuleb varuda vanu postitustorusid, need liimiga riiulile kinnitada ja pudelid sisse libistada.

Veel üks variant on kasutada puidust kingariiulit – soovitatavalt sellist, millel on iga kingapaari jaoks eraldi kambrike. Nii saab igasse kambrikesse pudeli panna. Mõnel puhul saab selliseid kingariiuleid üksteise peale tõsta. See on mugav lahendus, kui veinikollektsioon juba suuremaks hakkab kasvama.

Kui parajalt pimeda ning jaheda ruumi leidmine osutub problemaatiliseks ja veinipudeleid ei ole just ülemäära palju, võiks soetada väikese külmiku, mis veini „keldri“ rolliga suurepäraselt hakkama saab. Enamasti on need ka piisavalt sügavad, et külili keeratud pudelid kenasti ära mahutada.