Kuidas aiatööriistad talveks ette valmistada

2776
Labida roostest puhastamine
Vaja läheb:
  • traatharja
  • puuvillast riiet
  • terasvilla
  • aedviljaõli või oliiviõli
  • mootoriõli ja õhufiltreid (väljavahetamiseks)
  • tugevast kangast riidetükki
  • ämbrit
  • liiva

 

Suvel, kevadel ja sügisel rohkelt kasutust leidvad aiatööriistad ei pruugi talve jooksul oma head vormi säilitada, kui neid selleks korralikult ette ei valmistata. Kui aiatööriistad ilma vajaliku hooleta niisama talve meelevalda jätta, teevad jää, lumi ja miinuskraadid peagi oma töö. Seepärast toome ära mõned kasulikud näpunäited, kuidas oma töövahendid talveks õigesti ette valmistada, et need järgmisel kevadel ikka heas vormis oleks.

 

Puhastamine

Enne kui tööriistad talveks ära panna, tuleb need korralikult ära puhastada (nii väljast kui seest). See käib nii suuremate masinate nagu muruniidukite või trimmerite, kui ka tavalisemate töövahendite nagu rehade ning labidate kohta. Pori, taimejäänused ja muu mustus võivad viia rooste tekkimiseni või aidata kaasa töövahendite lagunemisele. Metallist tööriistade puhastamiseks võib olenevalt määrdumisastmest kasutada traatharja, puuvillast lappi või peeneteralist liivapaberit. Mitte-elektriliste tööriistade puhul võib neid jonnakama mustuse korral vees leotada ning hiljem üle loputada.

 

Lihvimine ja õlitamine

Metallist tööriistadelt tuleks enne talveks tallele panemist roosteplekid alati maha lihvida. Siia alla käivad peaasjalikud erinevad aiatööriistad nagu rehad ja labidad. Kui rooste on terasvilla või peene liivapaberiga minema lihvitud, tuleb töödeldud pinnad õliga kokku määrida, et need madalate temperatuuride juures liialt ära ei kuivaks ega pragunemise või äramurdumise tõttu kahjustada saaks. Taimeõli, oliiviõli või muu toiduvalmistamise juures kasutatav õli, mis kodus leidub sobib hästi nii tööriistade puitosade kui metallist elementide hooldamiseks.

 

Teritamine

Labida tera teritamine

Hilissügis on üks parimaid aegu hoolitsemaks selle eest, et tööriistad oleks võimalikult heas seisukorras. Praegu on paras aeg kõik teradega tööriistad (nagu saed ja oksakäärid) ära teritada. Nii on tööriistad tuleval kevadel puhtad, teravad ning kasutusvalmis.

 

Mootoriõli ja kütus

Kütust kasutavad aiamasinad tahavad samuti talveks ettevalmistamist. Enne masinate hoiulepanemist tuleb kindlasti ära vahetada mootoriõli. Kui vana õli masinasse seisma jätta, võib see talvekuude jooksul erinevaid tihendeid ja mootoriosasid kahjustada. Samuti tuleks välja vahetada õli- ning õhufiltrid. Kõikidele mootoriga masinatele tuleks paigaldada uus kütusefilter. Vastasel juhul võib vana filter sinna jäänud mustuse ja prahi tõttu roostetama hakata. Ka paaki alles jäänud kütus tuleks enne talve saabumist välja valada või lisada paaki kütuse stabilisaatorit, mis aitaks talve surema mureta mööda saata.

 

Hoiustamine

Seinale riputatud tööriistad

Aiatööriistade hoiustamiseks tuleb valida puhas ja kuiv varjualune. Väiksemate ja/või teravate tööriistade puhul oleks hea need seinale konksude otsa riputada. Sahtlid on samuti mugav lahendus väiksemate töövahendite hoiustamiseks – nii on nad maapinnast kõrgemal ning kenasti organiseeritud. Samas tuleb arvestada, et hoiustamispaigas oleks piisavalt ruumi ka suuremate tööriistade nagu rehade, labidate ja trimmerite jaoks.

Teravad tööriistad tuleks igaks juhuks millegagi kinni katta, et keegi endale kogemata viga ei teeks. Äsja teritatud metallosad või muidu teravatipulised kohad võiks mässida näiteks kilekottide, presendi või mõne paksemast kangast lapi sisse. Teravate metallosade puhul on soovitatav kasutada just paksemat riiet, et keegi kevadel tööriistu võtma tulles teadmatusest haiget ei saaks. Pärast pikka talve on läheb kergesti meelest, mis kuhu ja mille kõrvale paigutatud sai, nii et kui ühe tööriista käepideme kõrval seisab teise tööriista tera, võib asi kergesti õnnetult lõppeda.

Need tööriistad, mida ei õnnestu korralikult puhtaks saada (näiteks roostest) tuleb talveks otsapidi liivaämbri sisse torgata. Liiv ei lase niiskusel teradeni jõuda ning aitab rooste vähendamise abil töövahendite eluiga pikendada.