Kümme moodust veinipudelite taaskasutamiseks

6194
Tühjad veinipudelid

 

Kööginurka või garaaži kogunenud tühjad veinipudelid on veinisõprade jaoks tuttav vaatepilt. Õnneks on tühjad veinipudelid tänuväärne materjal väärtustava taaskasutuse. Joogipudelist aiakaunistusteni võib olla üllatavalt lühike maa. Järgnevalt pakume välja kümme projekti, mida igaüks kodus proovida võib.

Enamusel juhtudel on soovitatav sildid eelnevalt pudeli pealt eemaldada. Selleks tuleb kraanikauss või mõni suurem anum sooja veega täita, lisada paar supilusikat söögisoodat ja pudelid pooleks tunniks likku jätta. Sildid peaksid pudelitelt lahti tulema ning pinnale tõusma. Kui seda ei juhtu, saab vees pehmeks muutunud sildid kerge vaevaga svammi või terasvilla abil maha hõõruda.

 

Automaatne kastmissüsteem

Veinipudel taimede kastmiseks

Selle projekt jaoks tuleb korgist punn alles hoida. Pole vahet, kas tegu on naturaalselt korgist või sünteetilisest materjalist punniga – mõlemad sobivad.

Esmalt tuleb korgipunn kruustangide vahele fikseerida ning sellest pikuti auk läbi puurida. Seejärel tuleb veinipudel puhta veega täita ja pudelisuu punniga sulgeda. Nüüd võib pudeli tagurpidi keerata ning lillepoti sisse mulda suruda. Pudel seisab paremini püstisena, kui poti sisse enne väike auk valmis kaevata.

Läbipuuritud punnist immitseb just parasjagu vett, et potis olev taim kunagi päris janusse ei jääks. Pikemale puhkusele minnes on veinipudelist tehtud automaatne kastmissüsteem ideaalne lahendus – nii ei ole vaja hakata kellelegi eraldi maksma, et taimed ikka kastetud saaks.

 

Peenrapiire

Veinipudelitest peenrapiire

Pudelitest piirde loomiseks tuleb esmalt kas peenra või suisa kogu aia ümber väike kraav kaevata. Puhtaks pestud (ilma siltideta) pudelid tuleb tagurpidi kraavi paigutada, nii et need jääksid umbes poolest saadik välja paistma. Selline ääris näeb kõige efektsem välja siis, kui pudelid asetsevad võimalikult tihedalt üksteise kõrval. Põnevama lahenduse jaoks võib pudelid seada erinevatele kõrgustele, aga samas võib nendest ka võimalikult ühtlase joone kujundada. Kui pudelid on paigas, tuleb väljakaevatud muld uuesti kraavi lükata ning pudelite ümber kinni tallata, et need ikka kindlalt püsti seisaksid.

Ka selle projekt jaoks tasub punnid alles hoida. Vastasel juhul täituvad pudelid peagi putukate, taimede ja muu orgaanilise materjaliga ning muutuvad üsna koledaks. Kasutada võib nii ühetaolisi veinipudeleid kui eri värvi klaasist valmistatud pudeleid – värvilistest pudelitest peenraäär näeb päikese käes iseäranis kaunis välja.

 

Pudelipuu

Pudelipuu

Talve lähenedes näib paljudele, et raagus puud muudavad aia kuidagi kõledaks ja tühjaks. Sellisel juhul võib aeda värvilise pudelipuu teha. See on kaval viis leida kasutus kõikvõimalikele erineva suuruse ning kujuga pudelitele, mis ajapikku kogunema kipuvad. Tühjad pudelid tuleb lihtsalt mõne aias oleva puu peenemate oksade otsa seada.

 

Lõngaga kaetud dekoratiivsed pudelid

Veinipudeli katmine

Selle projekti jaoks võib sildid alles jätta. Kõigepealt tuleb pudel täies ulatuses käsitööliimiga kokku määrida. Seejärel tuleb hakata pudeli ümber lõnga kerima, kuni kogu pudel – alates pudelsuust kuni põhjani – on üleni lõngaga kaetud. Keerude vahelt ei tohi klaasi näha jääda. Lõngasabadele võib nõela taha panna ja need ülejäänud lõngakeerude vahele ära peita. Pärast viimistlemist pole muud teha, kui oodata, et pudel ära kuivaks.

Karusema mulje loomiseks võiks valida säbrulisema ja paksema lõnga või nööri. Lõngaga kaetud pudeleid võib kasutada vaaside või küünlajalgadena. Samas võib pudeleid kohe mitu tükki teha ning needlauakaunistuseks seada.

 

Meened külalistele

Õlisegud veinipudelis

Tühjad veinipudelid tuleb korralikult puhtaks pesta, sildid eemaldada ja täita näiteks klaaskommide, siirupi või värviliste kuivatatud ubadega. Maitsetaimedega õlisegud on samuti populaarsed. Selleks tuleb pudelisse kõigepealt värske maitsetaime oksake torgata ning sinna oliiviõli peale valada. Täidetud pudelile võib punni uuesti peale panna ja pudeli kaela ümber dekoratiivse lipsukese siduda.

 

Joogiklaasid

Veinipudelitest joogiklaasid

Veinipudelitest klaaside tegemiseks tuleb pudelite ülemine pool ära lõigata ja lõikeserv ühtlaseks lihvida. Klaasi lõikamine võib üsna hirmutavana tunduda, aga õigete töövahenditega pole selles midagi keerulist ega ohtlikku. Ega klaasi ju rangelt võttes ei lõigatagi. Tegelikult tekitatakse klaasis temperatuuride vaheldumise kaudu sedavõrd suur pinge, et lõigatavad pooled eralduvad ise ilma suurema vaevata.

Joogiklaaside valmistamiseks läheb vaja klaasinuga. Ehkki nime poolest on tegu noaga, ei saa rääkida noaga lõikamisest kui sellisest. Klaasinoad teevad klaasi pinnale lihtsalt vao, mis klaasi struktuuri nõrgestab. Klaasinugasid on küll erinevad hinnaklassis, aga odavamad neist jäävad alla viie euro (märksa odavam, kui uue klaasikomplekti ostmine).

Kui vagu on ette tehtud, tuleb pudelit kergelt kuumutada. Mõned asuvad selle peale kohe leeklampi otsima, aga selleks pole mingit vajadust. Liiga intensiivne kuumus võib klaasile hoopis inetud jäljed tekitada. Selle asemel tuleks pudelit hoopis küünlaleegi kohad keerutada või vao peale kuuma vett valada. Pärast kuumutamist tuleb pudel omakorda jooksva külma vee alla torgata. Paari korra järel (ikka vaheldumisi kuum ja külm) peaks lõikekoht järele andma ning pudelipooled eralduma. Seejärel saab lõikeserva liivapaberiga ühtlaseks lihvida. Klaasi lõigates ja lihvides tuleb kindlasti kaitseprille kanda.

 

Pudelikaelad küünaldele

Veinipudelitest küünlakatted

Joogiklaasidest üle jäänud pudelikaelasid ei maksa veel ära visata. Pudelite ülemise poole lõikeäär tuleb samuti siledaks lihvida ja siis võib neid kasutada teeküünalde katetena. Pudelisuust pääseb leegini just parasjagu hapniku, et küünal ära ei kustuks ning ülejäänud pudeliosa kaitseb küünalt ootamatute tuulehoogude eest.

 

Klaasi söövitamine

Söövitustehnikas veinipudelid

Pudelile söövitustehnikas kujutiste kandmiseks tuleb esmalt muretseda vastav šabloon (saadaval kunstipoodides) ja kinnitada see pudelile. Kõik ääred tuleb korralikult vastu klaasi suruda, et söövituspasta šablooni alla ei pääseks. Seejärel tuleb katmata kohtadele kanda spetsiaalset söövituspastat ning lasta sel vähemalt pool tundi peal olla. Siis võib pasta koos šablooniga lihtsalt vee all maha pesta ja ongi valmis. Söövitustehnikas kaunistatud veinipudelid sobivad nii kingiks kui niisama sisekujunduselementidena kasutamiseks.

 

Pudelitest lauanõud

Veinipudelitest lauanõud

Kingipoodides võib sageli näha lapikuks sulatatud klaaspurke ja -pudeleid. Neid riputatakse seinale või kasutatakse näiteks dekoratiivsete kausside või alustena. Taolisi ‘sulatatud’ pudeleid saab igaüks ka ise valmis teha – tuleb lihtsalt veinipudel põletusahju torgata. (Selleks pole vaja sepa tööriistu. Huvilise võivad endale muretseda spetsiaalselt koduseks kasutamiseks mõeldud väikese klaasisulatusahju.)

Pestud ja siltidest puhastatud veinipudel tuleb põletusahju panna ning kuumus 600 kraadi peale seadistada. Kui ahi on juba kümme minutit sel temperatuuril olnud, võib temperatuur aeglaselt juurde keerata. Pudel peaks umbes 760 kraadi juures sulama hakkama ja lössi vajuma. Kui on näha, et pudel on sulanud, tuleb ahi kiiresti 600 kraadi peale panna ning lasta siis täielikult maha jahtuda. Kui ‘pudel’ on täielikult jahtunud, võib omapärase kujuga anumat näiteks juustutaldrikuna kasutada.

 

Nõudepesuvahendi pudel

Nõudepesuvahendi pudel

Kõige olulisem asi selle projekti juures on parajalt suure dosaatori leidmine. Enamasti võib neid leida kõikvõimalikes kodu- ja majapidamiskauplustest (sageli kasutatakse dosaatoreid näiteks oliiviõli pudelite peal). Veinipudel tuleb siltidest puhtaks teha ning üle värvida või söövitustehnikas ümber kujundada. Seejärel tuleb pudel nõudepesuvahendiga täita ja pudelisuu peale dosaator kinnitada.