Kaheksa näpunäidet bambusmööbli puhastamiseks

2140

Elegantne ning eksootilise hõnguga bambusmööbel sobib nii siseruumidesse kui aiamööbliks. Ehkki tegu on kõrreliste sugukonda kuuluva taime ja mitte puuga, nimetatakse bambusest saadavat paindlikku ning tugevat ehitusmaterjali siiski bambuspuiduks. Bambus ei nõua palju hoolt, aga sellegipoolest tuleb arvestada bambuse kahe peamise nõrkusega – liigne vesi ning kuivus.

Vesi ja niiskus loovad soodsa keskkonna bambust kahjustavate hallitusseente kasvuks. Väga kuiva õhu käes aga kaotab bambuspuit oma looduslikud õlid. Nii lakitud kui naturaalsest bambuspuidust mööbliesemeid tuleb aeg-ajalt pisut hooldada, et nad püsiksid terved ja heas korras. Järgnevad kaheksa näpunäidet on abiks bambusmööbli eluea pikendamisel ning välimuse hoidmisel

  1. Bambusest mööbliesemetele ei meeldi märjaks saada. See punkt on iseäranis oluline just aiamööbli puhul.
  2. Bambuspuidu läike hoidmiseks tuleb mööbliesemed iga kuu või paari tagant regulaarselt lisaseemneõli või mõne muu sobiva hooldusõliga üle hõõruda. See aitab hoida eelkõige siseruumides olevaid mööbliesemeid, kuna madalama õhuniiskuse korral võib bambus lihtsalt lõhenema hakata.
  3. Üldjuhul soovitatakse teha esmalt kuivpuhastus ning alles siis märgpesu. Kui silmaga nähtav mustus on harja või tolmuimejaga ära tõmmatud, võib mööbliesemed svammi või lapiga üle pesta.
  4. Nii lakitud kui naturaalse bambuspuidu puhul tuleb kasutada õrnatoimelise pesuvahendiga tehtud lahust ja pehmest materjalist lappi, mis tuleb enne kasutamist kindlasti korralikult välja väänata. Bambusmööbel nõuab õrna kohtlemist ning ka pesuvahendi valimisel tasub eelistada loodusliku koostisega tooted. Kanged kemikaalid ning jõuline nühkimine võivad kahjustada bambusele omast läiget.
  5. Igasugused toidupritsmed ja muud plekid tuleks võimalikult kiiresti ära puhastada. Mida kiiremini määrdunud kohtadele jaole saada, seda väiksema tõenäosusega jääb nendest püsiv jälg.
  6. Bambusmööblil tuleb lasta pärast puhastamist või märjaks saamist korralikult ära kuivada. Märg bambus muutub pehmeks ja elastseks ning võib raskuse all (näiteks tooli peale istudes) kergesti vormist välja vajuda ja deformeeruda.
  7. Kui bambuse peale peaks tekkima hallitus, tuleb vastav piirkond põhjalikult seebilahusega üle pesta. Selliselt juhul võib hallitusseente kõrvaldamiseks kasutada ka pesusvammi abrasiivsemat poolt või vana hambaharja. Pärast pesu tuleb lasta bambusel täielikult ära kuivada, et hallitus seal uuesti kanda ei kinnitaks.

Kui bambus ongi ilmastikutingimuste või lihtsalt vanuse tõttu lõhenenud, saab tekkinud kahjustuse väga peene liivapaberi abil maha lihvida. Lihvitud kohale uue viimistluse andmiseks sobib suurepäraselt vaha.