Käärid kiirelt teravaks

7763

Inimesed ei taipa alati, et pikapeale muutuvad käärid kasutades nüriks ning neid on vaja teritada. Teritama peab nii palju kasutatavaid köögikääre kui ka käsitöö ja meisterdamise jaoks või muidu igapäevaseks kasutamiseks mõeldud kääre. Teinekord jäetakse kääride teritamine oma ala asjatundja hooleks, kel ka vastavad tööriistad olemas, aga see on üsna kulukas. Lisaks rahale võib kuluda ja omajagu aega, et asjatundja tööga valmis saaks ja tõenäolisel tuleb kääride tagasisaamiseks mõnda aega oodata. Kääre saab ka kodus ise teritada ning selleks pole sugugi mingeid erilisi tööriistu vaja. Järgnevalt ongi juttu sellest, kuidas kodus leiduvate igapäevaste esemetega kääre saab teritada.

Klaasist kuivainepurgid
Tegelikult võib kääride teritamiseks kasutada mis tahes klaasist purki, aga kõige sobivamad on peale keeratava kaanega õhukindlalt suletavad purgid, mida kodudes enamasti ikka leidub. Esmapilgul võib see meetod veider tunduda, aga kui asjale pihta saada, kaob ka võõristus. Peamine on see, et teritajana toimib klaas. Käärid tuleb võimalikult laialt lahti teha ja purgi äär kääriterade vahele sättida, nii et klaas jääks kohe terade lõikumispunkti alla. Nüüd tuleb käärid kokku lükata kuni terad kindlalt klaasi ümber kinnituvad (samamoodi nagu hakkaks paberit lõikama). Purk peaks olema ühes käes, nii et teise käega saaks seda n-ö lõigata – käärid tuleb purgi pealt tagasi tõmmata samal ajal neid kokku surudes. Tegevust tuleb korrata, kuni terade serv on ühtlane ja puhas. Sile serv näitab, et terad on teritatud.

Kruvikeeraja
Põhimõtteliselt on siingi tegu sama võttega kui klaaspurgi puhul. Käärid tuleb lahti teha ja kruvikeeraja metallist vars kohe terade lõikumispunkti juurde panna. Nüüd tuleb hakata terasid kokku suruma (nagu lõikaks) ja siis kruvikeeraja terade vahelt läbi vedada. Kruvikeerajat ära tõmmates ei tohi kääride haaret lõdvemaks lasta – ikka nii nagu tahaks lõigata. Käärid on teritatud, kui terade ääred on siledad. Samamoodi võib talitada mitmete noakomplektidega kaasas oleva teritamisvahendiga.

Lõigates teravaks
See võte näeb ette, et kääridega lõigatakse materjale, mis samas kääre teritavad. Selleks sobivad mitmesugused näiteks liivapaber, smirgelriie ja terasvill. Ükskõik millist nimetatud materjali tuleb lihtsalt lõigata kuni kääriterad on siledad ja lõikamine sujuvamaks muutunud. Lõigatavat materjali peaks iga natukese aja tagant mööda kääriterasid ka allapoole liigutama, et käärid ikka kogu tera ulatuses teritatud saaks. Foolium sobib samuti kääride teritamiseks. See võib aga tülikas olla, sest tuleb pingutada, et käärid ikka lõikaksid. Teritamiseks tuleb võtta parajas koguses fooliumi. See tuleb mitu korda pooleks murda, sest vaja on tükki, mis oleks üsna paks, aga samas vähemalt sama suur kui kääride terade pikkus. Foolium tuleb kääriterade vahele (ikka lõikumispunkti juurde välja) panna ja aeglaselt lõigata. Fooliumi tuleb lõigata nii kaua kuni tekkinud lõikejoon on ühtlane ja sile.