Kaani eemaldamine

4020

Vaja läheb:

  • sõrmi
  • kaani
  • plaastrit
  • vere hüübimist soodustavat vahendit
  • putukatõrjevahendit

Kaanid imevad eluspüsimiseks teiste elusolendite verd. Kuivõrd inimesteski voolab rohkelt verd, kinnituvad kaanid meie külge täpselt niisama kiiresti kui mis tahes muu looma külge. Võimalike nakkuste ennetamiseks tasub teada, kuidas naha külge haakunud kaane ohutult eemaldada.

Kaanide vältimine

Üldjuhul võib kaane kohata veekogudes. Kõige lihtsam on kaanihammustuse vältimiseks lihtsalt hoiduda sellistest veekogudest, kus neid leiduda võib. Teatud piirkondades leidub kaane ka maapinnal ja neist ei ole pääsu isegi kui veest eemale hoida. Seepärast on soovitatav alati pikkade varrukatega riideid kanda ning putukatõrjevahend käepärast hoida. Ennetusvõtted ei aita küll kaanide rünnakuid vältida, aga sel moel on siiski kergem hammustustest hoiduda. Tõrjevahendit tuleks toime värskendamiseks umbes iga tunni tagant uuesti peale kanda.

Ilma paanikata

Kaanihammustuste pärast ei maksa tegelikult muretseda, sest üldjuhul ei kanna kaanid mingeid haiguseid. Kõige ohtlikum on endast välja minna ja hakata kaani paaniliselt välja sikutama või proovida seda näiteks sigaretiga põletada. Tõepoolest, kui kaani suitsuga kõrvetada, võib see tõepoolest oma haarde lahti lasta, ent säärane šokk paneb kaani oma sülge hammustushaava süstima. Selle tulemusena satub vereringesse potentsiaalselt mürgise toimega ainet, mis võib põhjustada iiveldust. Kõige hullemal juhul tähendab kaanihammustus lihtsalt lakkamatult veritsevat haava. Nimelt on kaani süljel hüübimisvastane toime, mis võimaldab kaanil oma isu täis süüa, et siis haavast ise lahti lasta.

Kiire reaktsioon

Selleks, et külge haakunud kaan eemaldada, tuleb sellest eespoolse iminapa juurest kahe sõrmega kõvasti kinni võtta (kaani kitsama otsa juurest). Keskelt ei maksa kaani mingil juhul kokku pressida, sest see võib lihtsalt lõhki minna. Kui kaan on kindlalt haardes, tuleb seda ettevaatlikult ülespoole sikutada, kuni iminapp on hammustuskoha juures selgelt näha. Seejärel tuleb sõrmeküünega ettevaatlikult lükates iminapp haava küljest lahti laskma sundida. Kui see tehtud, tuleb kaani tagumisele otsale veel kiire nips anda, et kaan end uuesti külge ei haagiks. Eemaldatud kaan oleks hea võimalikult kaugele eemale visata, et see uuesti ohtlikuks ei muutuks.

Haava ravimine

Kuna kaanihammustusest jääv haav veritseb ohtralt, on soovitatav sellele mõnd vere hüübimist soodustavat vahendit kanda. Haav veritseb ohtralt isegi pärast kaani eemaldamist, seepärast tuleb plaastrit ilmselt üsna sageli vahetada. Võimalike nakkuste vältimiseks tuleb haavale kanda antibakteriaalset vahendit.