Sobiva kamina valimine on igaühe enda teha. Arvestada tuleb nii isikliku maitse kui praktiliste kaalutluste ja rahaliste võimalustega. Kõik oleneb sellest, mida kaminast õigupoolest oodatakse. Kas kamin peaks olema keskkonnasõbralik? Kas kamina muretsemise eesmärk on ka küttearvete vähendamine või on kaminat vaja lihtsalt tahtmise pärast? Kõigi nende küsimustega tuleb otsuse langetamisel arvestada.
Elektrikaminad
Viimaste aastate jooksul on elektrikaminad muutunud tõeliseks nišikaubaks. Neid võib leida suurematest sisustus- ja ehituspoodidest ning mõnel pool müüvad nad nagu soojad saiad.
Elektrikaminatel on tõepoolest mitmeid eeliseid. Nad on energiatõhusad ega saasta õhku. Mõned mudelid töötavad nagu ruumi soojendavad radiaatorid, teised on aga märksa ohutuma ehituse ja tõetruu tuleimitatsiooniga. Elektrikaminad on laste ja lemmikloomade jaoks ohutumad, kuna käega katsudes pole end kusagil kõrvetada (kütekeha on kamina sees peidus). Sisseehitatud ventilaator suunab sooja õhu tuppa.
Elektrikaminatel on teisigi häid omadusi. Tuleimitatsiooni võib tööle panna ilma soojendusfunktsioonita ja vastupidi. Mõnedel kaminatel on isegi taimerid, nii et seadeldis lülitab end vajadusel ise sisse-välja. Suurem osa elektrikaminaid tuleb koos kaugjuhtimispuldiga. Kõige parem asi elektrikaminate juures on ilmselt see, et puudub vajadus korstna järele ja seega võib kamina paigutada kuhu süda kutsub. Elektrikamina hooldamine on samuti lihtne – seda tuleb vaid aeg-ajalt tolmust puhastada.
Gaasikaminad
Gaasikaminad on elektrikaminatest mõnevõrra tõetruumad. Kaminas olev tuli on ehtne ja põhimõtteliselt töötab gaasikamin samal põhimõttel kui gaasiahi. Gaasipõleti on peidetud keraamiliste puude varju. Need omakorda aitavad leegil ühtlaselt jaotuda ja loovad mulje päris põlevatest puudest.
Gaasikaminad võivad töötada nii maagaasi kui propaaniga. Üldjuhul põlevad nad üsna puhtalt, aga toodavad ka pisut vingugaasi. Seetõttu peab gaasikamina jaoks olema korsten ja kamina hind tuleb tõenäoliselt kallim kui elektrikamina oma. Enamasti tuleb gaasikaminad lasta paigaldada asjatundjate poolt. Kord paigaldatuna ei saa neid enam soovi korral mujale tõsta, nii et kamina asukoht tuleb korralikult läbi mõelda.
Kuna tegu on tõelise leegiga, lähevad gaasikaminad väga kuumaks ja kerge on nii ennast kui kamina lähedusse unustatud esemeid ära kõrvetada. Ka tulekolde ette pandud klaas läheb väga kuumaks. Gaasikaminatel on samuti sisseehitatud ventilaator, mille abil võib kaminast eralduva soojuse tuppa suunata. Samas tuleb meeles pidada, et kaminal on ka korsten, nii et osa soojusest läheb kaduma. Mõnedel gaasikamina mudelid on kaugjuhitavad.
Puuküttega kaminad
Kui käimas pole just uue kodu ehitamine, on puuküttega kamina ehitamine väga kulukas ettevõtmine. Ehkki kaminas põlevate puude kõla ja lõhn on kiusatust tekitav, tuleb erinevad võimalused ning kamina eelised ja puudused enne selle ehitamist ja/või paigaldamist põhjalikult läbi kaaluda. Seejuures tuleks silmas pidada ka seda, et lahtises kaminas läheb üle 80% soojusest korstna kaudu kaduma ja kamin tõmbab endasse ligi 10% toas olevast õhust.
Teisalt saab kamina kasutegurit mitmel moel tõsta. Kamina võib soojustada, lisada klaasukse ja ventilaatori, mis sooja õhku pidevalt ringi liigutaks. Peale kamina ehitamisele ja/või paigaldamisele kuluva raha tuleb arvestada ka küttepuude kuluga. Tavalise kamina süütamiseks pole olemas mingit eraldi pulti. Vajadusel tehakse kamina alla tuli ja lastakse lõpuks ära kustuda. Vähemalt korra aastas tuleb kamin väga põhjalikult üle puhastada. Tuhka tuleb siiski märksa sagedamini välja viia. Kõikidest siin toodud kaminatest saastab just niinimetatud päris kamin õhku kõige rohkem. Samas ei loo ükski teine kamin oma lõhnade ja helidega paremat õhkkonda.
Kamina ette võib terve pere sooja koguneda ja seal üksteise seltsi nautida. Kaminasoojus sümboliseerib kodu- ja turvatunnet. See annab majale või korterile lisaväärtuse ning enda ja oma pere jaoks kõige sobivama kamina leidmist ei saa seetõttu kuidagi alahinnata.