Päike – meie ainuke püsiv energiaallikas, ilma oleks elu siinsel planeedil mõeldamatu. Varajased tsivilisatsioonide jaoks olid Päike jumala staatuses ning inimkond on alles hiljaaegu õppinud päikeseenergiat koguma ja sellest kasu lõikama.
Huvilised, kes on äsja jõudnud otsusele, et soovivad mittetaastuvatest allikatest pärit elektri hinna kallinemise osas midagi otsustavat ette võtta, saavad valida erinevate huvitavate energiaallikate vahel. Tänu tehnoloogia arengule on kõigil inimestel reaalne võimalus oma energiakulusid vähendada ning samas säilitada seejuures kõik oma kodu mugavused.
Päikeseenergia on kindel ja kuluefektiivne ning selle kogumiseks ettevõetud ümberehitused võivad arveid tublisti vähendada. Järgnevalt tuleb juttu mõningatest päikeseenergia rakendamise võimalustest.
Päikeseenergia aias
Päikeseenergia kasutamine on praegu aianduses kuum trend. Lisaks päikesepatareidega valgustitele on olemas ka päikeseenergia toel töötavad kosed, purskkaevud ja lindude jooginõud. Tegu on nii funktsionaalsete kui silmailu pakkuvate päikeseenergiat kasutavate aialahendustega. Nõnda saab igaüks oma aega kerge vaevaga purskkaevu paigaldada, mille jaoks ei ole vaja eraldi juhtmeid vedada ega tiiki kaevata. Olgu siis tegu suure või väikese aialapiga, päikese najal töötav aiaveekogu täiustab iga aeda. Loodud on lausa vee temperatuuri reguleerivad jooginõud, mis lasevad lindudel talvelgi sobivalt sooja vett rüübata. Nende tänapäeva tehnikaimede muretsemine nõuab küll suuremat alginvesteeringut, aga elektrisääst teeb selle peagi tasa.
Välisvalgustus päikeseenergia abil
Välisvalgustusest oskab igaüks lugu pidada, olgu see siis mõeldud õige meeleolu loomiseks või pimedate nurkade valgustamiseks. Lisaks juba tuttavatele päikesepatareidega töötavatele aiavalgustitele on olemas ka päikeseenergia toel töötavad suured tänavavalgustid, vee peal ujuvad basseinidesse ja tiikidesse sobivad valgustid, sissesõiduteede ääristamiseks mõeldud lambid, tulvaprožektorid ning isegi jalgradade ehitamiseks mõeldud valgustatud kivid.
Päikeseenergia toas
Tubastes tingimustest on samuti mitmeid võimalusi päikeseenergia rakendamiseks. Näiteks võib praegu juba soetada endale päikeseenergia toel töötava veeboileri. Suur osa talvistest elektrikuludest lähebki just sooja vee peale. Kui nüüd veeboileriga seonduvatele kuludele lisada veel elektrikütte, pesumasina, kuivati jne, peale kuluvad summad, kerkivad talvised elektriarved julgelt sadadesse kui mitte isegi tuhandetesse eurodesse. Paneme kirsiks tordile veel pühadeaegsed vilkuvad jõulutuled ning kõige suuremadki skeptikud pööravad võimalike kulude kokkuhoiu peale mõeldes päikeseenergia usku.
Päikesepaneelid katusele
See oleks ilmselt nii mõnegi jaoks unelmate ettevõtmine – panna päikesepaneelid katusele. Päikesepaneelide katusele panemine ei ole sugugi oluliselt kallim kui lasta tavaline viilkatus ehitada. Paneelide soetamine on kahtlemata ka piisav põhjus remondilaenu võtmiseks. Alguses tuleb arvestada mõningate lisakuludega. Näiteks tasub kindlasti palgata elukutseline elektrik. Soovitatavalt võiks tegu olla kogenud inimesega, kes on varemgi päikesepaneele elektrivõrku ühendanud. Valida võib ka osaliselt paneelidega kaetud katuselahendusega, mille salvestatud energiat saab kasutada näiteks siis, kui vooluvõrgus peaks katkestusi esinema. Taastuvenergiasse panustamiseks saab taotleda toetusi ning tulemusena saab arvestatava osa vajaminevast elektrienergiast omast käest. Tegelikult on koduomanikel võimalik isegi mikrotootjateks saada ja kodusest päikeseelektrijaamast üle jääv elekter turul tegutsevatele elektrimüüjatele maha ärida.
Tulevikutehnoloogiad
Päikeseenergia tulevik on paljulubav. Viimase aja edasiarenduste hulka kuuluvad nii-öelda pihustatavad päikeseelemendid, mille abil on pea iga pind võimalik panna päikeseenergiat koguma. See erakordne lahendus kasutab lisaks silmaga nähtavale päikesekiirgusele ära ka nähtamatut UV valgust. Eeldusel, et pihustatav pind pole päikesekiirguse eest varjatud, võib isegi oma riided või raamatute kandekoti päikeseelektrijaamaks muuta. Tegu pole sugugi ulmevaldkonda kuuluva mõttearendusega, vaid reaalse tehnoloogilise võimalusega. Praeguseks on juba tootma asutud isegi üliõpilastele mõeldud päikesepaneelidega kaetud seljakotte. Tuleb vaid sülearvuti järele ühendada ja kott laeb järgmise loengu ajaks aku kenasti täis. Tundub üsna muljetavaldav, aga sellega asi veel ei piirdu. Tulevikus saame rääkida veel päikeseenergia jõul töötavatest pühadekaunistustest, ventilatsiooniseadmetest ja mitmetest muudest võimalustest.
Päikeseenergia on väärt investeering ning kes teab, ehk saab just Päike olema inimkonna päästjaks kui taastumatud energiaallikad on pöördumatult kadunud. Meie elukvaliteet võib tulevikus sõna otseses mõttes Päikesest sõltuda. Pealegi, kas poleks tore näha numbreid elektriarvestil hoopis tagurpidi liikumas.
Aeg on peeglisse vaadata ning endalt küsida: kas oleme muutusteks valmis?