Orhideest võetud pistikute kasvatamine

3717

Vaja läheb:

  • orhidee oksakest/pistikut
  • lillepotti
  • mulda
  • vett
  • niiskust

Orhideede kasvatajad teavad, et tegu on üsna nõudlike taimedega, mille hooldamine nõuab omajagu aega ja kannatlikkust. Orhideede õiteilu on aga kogu nähtud vaeva väärt. Maailmas leidub pea 30 000 erinevat orhideelist ehk käpalist ning nende kaunid õied on tõelised vaatamisväärsused.

Üks moodus orhideede paljundamiseks on pistikute võtmine. Õigete võtete abil on võimalik orhideedelt lõigatud oksakesed elujõulistena hoida ning nendest täisväärtuslikud taimed kasvatada.

Ilma veeta

Suure osa taimede puhul kehtib põhimõte, et emataimedelt lõigatud pistikud tuleb võimalikult kiiresti otsapidi vette panna. Orhideede puhul võib selle nõuande rahumeeli ära unustada, sest orhideedelt võetud pistikuid ei panda kunagi vette. Kui õhuniiskus just väga madal ei ole, siis ei tohiks isegi lehtedel lasta märjaks saada.

Niiskesse mulda

Vee asemel tuleb pistik hoopis viljaka ning niiske musta mulla sisse torgata. Muld peaks olema piisavalt niiske, et mitte peos pudisema hakata, aga samas ka piisavalt kuiv, et sellest vett välja ei nõrguks. Pistikut ei ole vaja sügavale torgata – see peaks umbes sama sügavale mulla sisse jääma, nagu orhideed enamasti ikka on.

Tuule eest varju

Pistiku kaitsmiseks tuleb seda varjata võimalike tuuletõmbuste eest. Kõige parem on paigutada mulla sisse torgatud pistik sellise koha peale, kus õhk kogu aeg paigal seisaks. Ei mingeid õhukonditsioneere, puhureid või avatud aknaid. Väiksemgi tuul võib lehed ja õiepungad niiskusest tühjaks tõmmata.

Küttekehade eest varju

Orhideed on küll soojalembesed taimed, aga see kehtib niiske ja kuuma keskkonna kohta. Kui orhideed küttekehade lähedusse asetada, mõjub see neile samuti kui tuuletõmbus – taimed lihtsalt kuivavad ära. Iga orhidee läheduses asuv küttekeha võib hakata probleeme tekitama. Orhidee tuleks paigutada eemale radiaatoritest, kodumasinatest ning elektritarvikutest.

Otsese päikesevalguse eest varju

Orhideed armastavad päikevalgust, aga mitte keskpäevaselt lõõskavat päikest. Kõige kuumemal ajal tuleb orhideedele varjulisem koht otsida, et päike ei hakkaks lehti ja õisi kõrvetama.

Õhuniisuti

Orhideed saavad suurema osa vajaminevast niiskusest ümbritsevast õhust. Parimad tingimused pistiku turgutamiseks on soojus ja niiskus. Madala õhuniiskuse korral on soovitatav muretseda õhuniisuti. Ilma selleta peab orhidee eest lihtsalt pisut rohkem hoolitsema. Lisaks iganädalasele kastmisele vajab taim ka pidevat veega piserdamist – ainult lehti ning pungi, mitte juba avanenud õisi.

550

Stabiilne temperatuur

Pistik vajab ellujäämiseks püsivat temperatuuri. Päevasel ajal võiks õhutemperatuur jääda 26-27 kraadi ümber ning öine soovitatav temperatuur on 18-19 kraadi.

Väikese pistiku eest hoolitsemine tasub end kuhjaga ära, kui taim kord suureks kasvab ning kogu oma ilus õide puhkeb.

Orhideede hooldamine on samuti üpriski lihtne kui teada kõigest paari head näpunäidet.