Päikese jõul töötav toidukuivati

3651

Vaja läheb:

  • pappkasti
  • fooliumi
  • veekindlat kleeplinti
  • kahepoolset kleeplinti
  • vaibanuga
  • putukavõrku (võimalikult jäika)
  • läbipaistvat toidukile
  • mõõtmisvahendit (näiteks joonlauda)

Päikese jõul töötava dehüdraatori ehk toidukuivati kasutamine on praegusel ajal üks populaarsemaid mooduseid toiduainete kuivatamiseks. Erinevalt elektrilistest toidukuivatitest on päikese jõul toimivad dehüdraatorid energiatõhusad ning saavad seejuures oma tööga vägagi edukalt hakkama. Omaenda dehüdraatori valmistamine on ülimalt lihtne. See on suurepärane abivahend toiduainetes leiduvate toitainete säilitamiseks ning kuivatatud toiduained võib hiljem kas ise ära süüa või hoopis aiatööde või muude tegemiste juures kasutada. Siinses juhendis on toodud üksikasjalik õpetus päikese toimel töötava toidukuivati meisterdamiseks.

Kõige olulisemad töövahendid on foolium ja putukavõrk. Just foolium on peamine materjal, mis võimaldab kuivatamisprotsessi juures päikeseenergiat ära kasutada. Putukavõrk on aga oluline õhutuseks. Põhjalikum õpetus on välja toodud järgnevates sammudes.

Foolium kasti põhja

Tegu on võrdlemisi kerge sammuga. Alustuseks tuleb valitud pappkasti põhi seestpoolt üle mõõta. Saadud mõõtmete alusel tuleb nüüd omakorda välja lõigata sobiva suurusega fooliumitükk. Mõõtmed ei pea päris sajaprotsendiliselt klappima, selle sammu mõte on kasti põhi lihtsalt üleni fooliumiga katta. Fooliumi kinnitamiseks võib kasutada kahepoolset kleeplinti.

Augud kasti sisse

Järgmise sammuna tuleb võtta vaibanuga ning lõigata kasti sisse kaks väikest auku. Esimene auk tuleb lõigata kasti esiküljele, üsna põhja lähedale. Teine auk peaks aga jääma kasti tagumisele küljele ning hoopis ülemise serva lähedusse.

558

Võrk aukude katteks

Kui avaused on sisse lõigatud, tuleb need katta sobiva suurusega võrgutükkidega. Sel moel pääseb õhk toidukuivati sees vabalt liikuma ning samal ajal ei pea muretsema soovimatute putukate ja kuivatis olevate toiduainete puhtuse pärast.

559

Võrgust alus

Nüüd tuleb uuesti ette võtta kasti põhja mõõtmed ning nende järgi sobiva suurusega võrgutükk välja lõigata (nagu fooliumi puhulgi). Seejärel tuleb võrk veekindla kleeplindi abil kasti külgedele kinnitada. Võrgust „riiul“ peaks jääma paralleelselt kasti põhja peale pandud fooliumiga. Selle võiks soovitatavalt üsna kasti keskele paigaldada, et võrk oleks kasti ülemisest ja alumisest otsast enam-vähem võrdsel kaugusel. Saadud alus või riiul ongi mõeldud kuivatatavate toiduainete jaoks.

Toidukilesse mässimine

Kui kuivatatavad toiduained on toidukuivatisse asetatud, tuleb kogu pappkast toidukile sisse mässida (kinnitamiseks võib kasutada veekindlat kleeplinti).

560

Toidukuivati kasutamine

Valmis dehüdraatori kasutamiseks pole vaja muud teha, kui see lihtsalt otse päikese kätte asetada ning oodata.

561