Ketšupiplekkide eemaldamine

3226

Ketšupiplekkides ei ole iseenesest midagi erilist ja paljude arvates ei maksa särgil ilutseva punase pleki pärast sugugi endast välja minna. Sõpradega väljas einestades ning kallihinnalise lemmiksärgi peale ketšupit ajades muutub tavaline ketšupiplekk aga järsku kõige olulisemaks probleemiks maamunal. Ketšup on äärmiselt populaarne lisand ning mõnede jaoks lausa iga toidukorra kohustuslik osa. Tõepoolest, see onmaitsev ning sobib suurepäraselt praeguse aja lemmikroogade, friikartulite, burgerite ja hot-dogidega. Teisalt aga on riiete peale sattunud ketšupi määrivad omadused märksa tugevamad kui ketšupi maitse ning selle söömisest saadav nauding. Järgnevalt mõned näpunäited ketšupiplekkide eemaldamiseks.

Esmased abinõud

Väljas või külas olles ei ole vaja kohe koju tormata, et plekk riietelt eemaldada. Kohapeal tegutsemiseks on samuti piisavalt võimalusi. Targem on värske plekiga kohe tegeleda, et see ei jõuaks sügavale riide sisse imbuda. Sel moel saab särgi (või muu riideeseme) hiljem koju jõudes lihtsalt kiirelt ära pesta. Kõige olulisem on võimalikult suur osa ketšupist kiiresti pealt ära pühkida. Seejuures tuleb aga jälgida, et ketšup sel moel mujale ei satuks ning plekk ei laieneks. Kui üleliigne ketšup on eemaldatud, tuleb minna lähimasse vannituppa või leida lihtsalt koht, kus saaks määrdunud riideeseme ära võtta ning plekilise koha peale vett piserdada. Soovitatav on kasutada külma vett. Riideese tuleb seejuures pahempidi keerata, et plekk vee mõjul riidest välja tuleks, ega imbuks sügavamale kiudude vahele.

Pleki lõplik eemaldamine

Koju jõudes (või kodus olles) tuleb pleki eemaldamiseks määrdunud kohale õrnalt pisut vedelat pesuainet kanda. Seda tuleb teha võimalikult tasakesi, et riiet liigse hõõrumisega mitte kahjustada. Eesmärgiks on ju riideese taas kantavaks muuta ning seepärast on vaja sellega ettevaatlikult ümber käia. Pesuaine pealekandmiseks võib kasutada näiteks pesusvammi – selleks tuleb esmalt svammile pisut pesuainet valada ning sellega siis määrdunud ala tupsutada. Seejärel võib plekilise koha vee all ära loputada. Sama protsessi tuleks korrata, kuniks ketšupiplekk on muutunud vaevumärgatavaks. Kui tundub, et pingutused on hakanud vaeva tasuma ja plekki ei ole enam näha, võib soovi korral probleemse koha peale veel eraldi plekieemaldusvahendit kanda. Neid on poodides saadaval mitmel eri kujul, nii pihustatavaid, tahkeid kui geeljaid. Plekieemaldajal tuleks viis kuni kümme minutit mõjuda lasta. Kõige viimase asjana tuleb riideese lihtsalt vastavalt sildil olevatele juhistele ära pesta.

178