Kevadpuhastus aias

3584

Kevade saabumine annab märku sellest, et aeg on alustada mitmesuguste hooldus- ja puhastustöödega. Samas ei ole tubased koristustööd sugugi kõigile meeltmööda. Üha soojemaks muutuvad ilmad ja õhus lenduv kevade lõhn tekitavad tahtmise rohkem õues viibida. Aeg on ilusat ilma ära kasutada ning aed algavaks kasvuhooajaks ette valmistada.

Tööriistade puhastamine

Enne aia ning peenarde kallale asumist, tuleb kõik vajalikud töövahendid korralikult ära puhastada ja korda seada. Sel moel ei satu tärkava roheluse sekka vanu taimepatogeene ning saab selgeks, kas mõni tööriist vajab väljavahetamist. Kui tööriistad on ära puhastatud, tuleb neilt kõik talvega tekkinud roosteplekid maha lihvida ning lõpetuseks kõik pinnad aedvilja- või mineraalõliga sisse hõõruda (rooste ennetamiseks). Üle tuleks kontrollida ka muruniiduk, hekikäärid ja trimmerid. Võib-olla tahavad terad väljavahetamist või teritamist. Sellisel juhul piisab kiirest internetiotsingust, et leida lähim teenusepakkuja.

Vanade taimeriismete eemaldamine

Kõigepealt tuleks aias üks tiir teha ning vaadata, kas taimed, pinnas, puud ja põõsad on talve jooksul kuidagi kahjustada saanud. Kõik surnud taimejäänused (lehed, õled, oksad jne) tuleb kokku koguda. See vähendab taimehaiguste levimise tõenäosust ja hoiab tärkavad taimed tervena. Muru puhtaksriisumine võimaldab veel ja toitainetel paremini juurteni pääseda.

Muru hooldamine

Kui lehed ja muu praht on kokku riisutud, tuleks vaadata, kas muru ei vaja ehk niitmist. Sellisel juhul tuleb muruniiduk seadistada võimalikult kõrgeks ja niita vaid muru ülaosa. Pärast riisumist ja niitmist tulevad ka hõrenenud ning lagedad kohad paremini esile. Seal, kus muru pole talve üle elanud, tuleks kogu pinnas ümber kaevata ja muruseemned uuesti külvata. Seejuures tuleb aga jälgida, et muld ei oleks liialt niiske. Piisab sellest, kui labidatäiele mullale paar peotäit seemneid lisada ning see ülejäänud pinnasesse segada. Ümberkaevatud ala tuleb rehaga tasaseks teha ja pidevalt kasta, kuniks seemned idanema hakkavad. Selleks, et linnud seemneid ära ei sööks, võiks külvatud ala katta heinte või õlgedega. Juurekasvu ergutamiseks võiks värskelt tärganud muru väetada fosforirikka väetisega.

180

Tagasilõikamine ja kärpimine

Roose, põõsaid ja puid tuleks enne õitsema hakkamist pisut tagasi lõigata. Kindlasti tuleb eemaldada kõik surnud oksad ja taimehaiguste käes kannatavad osad. Kuna põõsad on varakevadel veel puhkeseisundis, on see kõige parem aeg nende harvendamiseks ja kujundamiseks. See muudab ka põõsaste hilisema hooldamise märksa kergemaks. Õigesti harvendatud põõsale pääseb valgus ja õhk paremini ligi ning taim püsib tervem. Kui taim (roosid, põõsad, puud) on aga hakanud juba pungasid moodustama, ei tohi seda enam lõikama hakata. Vastasel juhul tekib oht puud pöördumatult vigastada ja pungad küljest lõigata.

Ümberistutamine

Varakevad on parim aeg puude, põõsaste või tervete lillepeenarde ümberistutamiseks. Taimed tuleb ettevaatlikult välja kaevata ning vaadata, et juured oleksid piisavalt niisutatud. Ümberistutamise puhul tuleks peamisele mullakihile alati komposti või multši lisada.

181

Lillepeenarde ja taimerestide multšimine

Multšimine aitab pinnasel niiskust hoida ja vähendab rohimise ja kastmise peale kuluvat aega. Samas ei tohiks seenhaiguste ennetamiseks lasta puutüvedel või taimevartel lasta multšiga kokku puutuda. Varakevadine multšimine ei sega hiljem tärkavaid sibullilli.

Komposti lisamine

Kasvuhooajaks ettevalmistumisel pole paremat abivahendit kui kompost. Kompostimine on suurepärane moodus haigustevabade vanade taimede lagundamiseks ning mulda segatuna lisab kompost peenrasse väärtuslikke toitaineid. Üldjuhul käivad komposti hulka näiteks kohvipuru, banaani-, tsitruseliste ja kartulikoored ning õunasüdamed. Nende lagunemisel tekkivad looduslikud toitained, mida kasvavad taimed saavad terve kasvuhooaja vältel mullast omandada.

Rohimine

Varakevadel tuleks alustada rohimise ja peenraservade korrastamisega. Kui umbrohi juba praegu kõrvaldada, ei jõua see nii kiiresti paljunema hakata ning suvine rohimisvaev on väiksem. Umbrohu kasvamist pärsib ka peenraservade korrastamine. Lisaks muule jätab ühtlaste äärtega peenar kena ja hoolitsetud mulje.

182

Insektitsiidid

Varakevadel tuleks algust teha taimede kaitsega putukate seenhaiguste ja muu vastu. Saadaval on nii orgaanilisi kui sünteetilisi fungitsiide, mis kõrvaldavad talvituvad seeneeosed ega kahjusta seejuures kasulikke putukaid nagu lepatriinusid. Kõik vanad (säilivusaja ületanud) ja kasutamata kemikaalid tuleb ära visata. Seisma jäänud aiakeemia võtab vaid ruumi ja võib osutuda tervistkahjustavaks.

Aiaveekogude ja veetarvikute puhastamine

Aias olevad tiigid või purkkaevud tuleb talve jooksul kogunenud rämpsust puhtaks teha ja ära pesta. Hooldamata aiaveekogudes seavad end sisse parasiidid, putukad ja vetikad. Üle tuleb vaadata ka vihmutid ja muud kastesüsteemid (juhuks kui talve jooksul on tekkinud kahjustusi).

183