Võrevoodi väikelapsele

4431

Kui kätte on jõudnud aeg väiksele pesamunale sobiv võrevoodi soetada, võib kaubandusvõrgus leidub valik silme eest päris kirjuks lüüa. Enne värvilahenduse või kõige ilusama viimistlusega voodi väljavalimist tuleks aga mõelda lapse ohutusele. Uue võrevoodi ostmisel on soovitatav lähtuda kindlatest nõuannetest. Vanaaegse võrevoodi või vanema kui viieaastase lapse puhul võib siin-seal ehk mööndusi teha, aga üldjuhul tasub silmas pidada järgnevaid juhiseid.

Kas võrevoodi on ikka turvaline?

Ehkki tänapäeval peavad beebide ja väikelaste võrevoodid vastama kindlatele ohutusnõuetele, ei pruugi kümne aasta eest valmistatud voodi 100% tänapäevastele standarditele vastata. Üheks olulisemaks probleemiks on võrevarbade või -pulkade vahe. Vanematel vooditel kipuvad olema suuremad vahed, nii et laps saab oma käe nende vahelt välja suruda ja see võib kinni jääda. Beebidele mõeldud võrevoodite varbade vahe ei tohiks olla suurem kui kuus sentimeetrit.

Samuti tuleks ära mõõta võrevoodi madratsi ülemise ääre ning võre ülemise ääre vahe – see olema vähemalt 66 sentimeetrit. Kui võrevoodi üks külg on allalastav, peaks alla lastud võre ülemise serva ja madratsi vahele jääma umbkaudu 25 sentimeetrit. Iga võimaliku voodi ülemõõtmine on küll tüütu, aga lapse heaolu silmas pidades siiski äärmiselt oluline. Voodi näol on ju tegu ainukese kohaga, kuhu lapsevanem võib oma võsukese täiesti omapäi jätta.

Mis saab edaspidi?

Kaasaegsed võrevoodid valmistatakse sageli juba selliselt, et neid on hiljem võimalik kerge vaevaga väikelastele sobivateks vooditeks (või üheinimesevoodiks) ümber teha. Taolised voodid maksavad küll alguses rohkem kui täiesti tavalised võrevoodid, aga teisalt kaasneb suurema alginvesteeringuga aastakümneid kestev lisandväärtus. Kui valida voodi, mis peaks kasutuses olema veel järgmised kakskümmend aastat, tuleb mõistagi vaadata ka voodi tegumoodi. Mitmed praegusel hetkel normaalsete ja vastuvõetavatena tunduvad kujundused lähevad paratamatult paari aasta pärast moest.

825

Hetke trendide asemel on soovitatav valida pigem klassikalise kujundusega voodi, mis ei muutuks kümne aasta pärast piinlikkust tekitavaks häbiasjaks. Enamasti on kõige kindlam valida laki või peitsiga toonitud lehtpuupuidust voodi. Samuti võiks eelistada täispuidust voodit – seda on vajadusel kergem parandada või üle värvida. Vana lakki või värvi saab maha lihvida ainult täispuidu pealt. Uuema aja materjale nagu puitlaast- või laminaatplaate seevastu aga puhastada ja üle lakkida ei saa.

Õige madrats

Võrevoodit soetades tuleb tähelepanu pöörata ka kaasatulevale madratsile. Beebide puhul on oluline, et alusmadrats oleks vastupidav ja veekindel. Kui madrats vajub kiiresti lohku, on riidest kattega või plekiline ei tohiks seda kasutada. Kasutatud võrevoodite puhul on targem kohe alguses mööblipoodi külastada ning uus madrats soetada. Uue kvaliteetse madratsi ostmine ei tohiks kellelegi üle jõu käia.

Sobivad lisandid ja mänguasjad

Võrevoodi juurde võiks muretseda ka voodi serva külge kinnitatavad rippuvad mänguasjad. Suurem osa lastearste soovitavad taolisi liikuvaid mänguasjad üksnes siis kasutada, kui laps ise on kindlalt voodis paigal. Seejuures tuleb kindlasti üle kontrollida, et kinnitus oleks tugevalt paigas ning mänguasi ei kukuks voodisse. Tänapäeval ostetakse üsna sageli just selliseid mänguasju, mida saab alguses võrevoodi külge kinnitada ning hiljem lapsele mängimiseks anda. Nii saab laps imikueas kuulata näiteks pea kohal rippuvat mängutoosi, aga hakata sellega vanemaks saades juba ise katsetama.

826