Vitamiinid eakatele, lastele ning rasedatele

2251

Vitamiinide ja mineraalide tasakaal organismis on hea tervise jaoks ülimalt oluline. Üldjuhul saavad inimesed kõik vajaliku mitmekesise toitumise kaudu kätte, aga laste, eakate ning rasedate ja imetavate naiste puhul vajab organism eraldi turgutamist. Juhendis tulevad vaatluse alla just need vitamiinid ning mineraalid, millele niinimetatud riskigruppidesse kuuluvad inimesed erilist tähelepanu peaksid pöörama.

Milleks meile vitamiinid ja mineraalid?
Uurimuste kohaselt võib mis tahes vitamiinide ja mineraalide soovitatavate päevaste koguste mittejälgimine viia terve hulga erinevate haiguste ning vaevusteni, iseäranis aga mõjutab see inimeste vaimset tervist ning emotsionaalset stabiilsust. Organismi jaoks vajalike vitamiinide ja mineraalide puudus võib hakata häirima aju funktsioone ning tagajärjeks on depressioon, ärevus ning muud vaimsed häired.

Mõned vitamiinid ja mineraalid:

  • Foolhape on depressiooni ennetamisel määrava tähtsusega. Seejuures kipub just vanematel inimestel foolhappe tase organismis keskmisest madalam olema. Ameerika psühhiaatriakliinikute eakamate patsientide seas läbi viidud katsed näitasid, et 35 kuni 92,6 protsenti neist kannatas foolhappepuuduse all. Foolhape stimuleerib serotoniini tootmist, tugevdab koos teiste vitamiinide ja kasulike ainetega neuromediaatoreid ning leevendab väsimuse apaatia ja dementsuse sümptomeid.
  • C-vitamiini puudus võib põhjustada väsimust, nõrkust, apaatiat, kaalukaotust ning depressiooni. Eriti vastuvõtlikud on just rasedad ja eakad inimesed, samuti stressi all kannatajad. Päevast C-vitamiini kogust peaksid suurendama ka suukaudseid kontratseptiive tarvitavad naised.
  • B-grupi vitamiinid nagu B1, B3, B6 ja B13 on samuti äärmiselt olulised depressiooni ravimise juures. B-grupi vitamiinide puudusega käivad enamasti kaasas väsimus, ärrituvus, mäluhäired, unetus, isupuudus ning seedeprobleemid. Vitamiinipuudus ohustab eelkõige rasedaid ja imetavaid naisi, eakamaid, narkomaane ning inimesi, kes söövad suurtes kogustes rämpstoitu.
  • Boori vajab inimorganism üsna väikestes kogustes, aga see mineraal mängib olulist rolli luude tugevdamise ja teiste mineraalide imendumise (kaltsium, magneesium ja fosfor) juures. Eakamatel inimestel aitab boori tarvitamine kompenseerida kaltsiumi kadu. Menopausijärgses staadiumis olevaid naisi hõlmanud uurimuses ilmnes, et koos boori tarvitamisega vähenes uriiniga kehast väljuva kaltsiumi ning magneesiumi hulk vastavalt 40 ja 33 protsenti.
  • Kaltsiumi saab tarvitada erineval kuju ning konkreetne annus oleneb sellisel juhul juba igaühest endast. Menopausijärgses eas naised ning inimesed, kel on madal maohappesus suudavad omastada vaid umbkaudu neli protsenti suukaudselt manustatud kaltsiumist. Eakamate inimeste puhul aitab õige kaltsiumikogus võidelda luuhõrenemise ja luude hapruse vastu. Uurimuste kohaselt aitab õige kaltsiumikogus ka vererõhku alandada ning samas uurimuses osalenud kõrge kolesteroolitasemega meestel langes kaltsiumi tarvitamise tulemusena kogukolesterooli hulk veres 25 protsenti. Asjatundjad soovitavad vajadusel tarvitada kaltsiumi lahustuval kujul (kaltsiumtsitraat, kaltsiumlaktaat või kaltsiumglükonaat).

Siin toodud vitamiinide ja mineraalide nimekiri pole kaugeltki täielik. Kõikidele lisaainetele tähelepanu pööramine oleks äärmiselt töömahukas ettevõtmine. Seepärast on kõige kindlam külastada arsti ning teha võimalike vajakajäämiste avastamiseks veretest. Arsti soovitustel on alati kõige suurem kaal.