Viis ideed kirve täiustamiseks

3036

Sagelikasutatava kirve puhul tasub tähelepanu pöörata ka sellele, et töövahend kena välja näeks ja töökorras püsiks. Kui kirveid on terve kogu, võiks kollektsiooni lemmikutele näiteks midagi graveerida lasta või kirvele kohandatud terakaitsed tellida. Kirves peab kauem vastu ja püsib kenasti töökorras, kui selle eest korralikult hoolt kanda.

Esimene näpunäide – graveerimine
Kirvetera peale võib graveerida näiteks oma nimetähed, mingi teksti, pildi, suguvõsa vapi või mingi muu kunstitöö. Graveeritakse nii laserite kui graveerimisvahenditega. Samas saab selle töö haamri ja hulga spetsiaalselt graveerimiseks mõeldud peitlitega ka käsitsi ette võtta. Nimetatud moodustest on lasergraveerimine uusim ja täpseim.
Seejuures tasub meeles pidada, et kirve puidust varrele graveerimine nõrgendab seda, niisiis võib seda ainult puht-dekoratiivsete kirveste puhul teha.

Teine näpunäide – terakaitsed
Kirveste terakaitsed on mõeldud selleks, et kaitsta kirvepead märja või külma ilma eest. Need võivad olla nii laiatarbekaubad kui spetsiaalselt teha lastud. Viimasel juhul on kirvekaitsel sageli isikupärane kujundus või huvitavad kaunistused. Terakaitse peamine ülesanne on niiskus kirvepeast eemale hoida.
Enamasti tehakse neid kaitseid nahast, aga leidub ka vinüülist ja riidest terakaitseid. Viimastega tuleb ettevaatlik olla, kuna kaitse katab kirvepea teravama poole ja tera võib need katki teha.

Kolmas näpunäide – kirve hooldamine
Korralikult hooldatud kirves teenib omanikku pikki aastaid. Pärast pikemaajalist kirve kasutamist tuleb kirvepea rasva või õliga sisse hõõruda ja sellele terakaitse ümber panna. See kaitseb kirvetera niiskuse eest, mis võib muidu roostet põhjustada. Õlitamine annab veel teisegi eelise – rasvainega töödeldud tera lööb puitu paremini sisse ja tulemuseks on sügavamad hoobid.

Neljas näpunäide – kirve hoiustamine ja kasutamine
Kirvest ei tohi kunagi õue ilmastiku meelevalda jätta. Nimelt on kõige paremad kirvevarred tehtud töötlemata puidust ja need mädanevad vihma ja tuulte käes lihtsalt ära. Samuti ei tohiks kirvevart millegagi üle lakkida, kui tegu pole just pelgalt sisekujunduselemendiks mõeldud kirvega. Lakikihiga kaetud varrest on higiste kätega ebamugavam kinni haarata, tekib hõõrdumine ja peopessa tulevas villid.

Viies näpunäide – puupakk
Kirvetera ei tohi kunagi maasse lüüa. Selline teguviis muudab tera kiiresti nüriks, kirve roostele vastuvõtlikumaks ning mis kõige hullem – võib terale isegi täkkeid tekitada.
Kirvest tuleb alati kasutada koos puupakuga. Kirves tuleks pärast töö lõppu pigem otsapidi puupaku sisse kui murumättasse lüüa.

Kirves ja ohutus

  • Raiudes tuleb veenduda, et inimesed ja loomad jääksid tööpiirkonnast vähemalt kahe kirvevarre pikkuse võrra eemale.
  • Enne raiuma asumist tuleks kirvega paar raiumisliigutust teha, et oleks selge, ega kirve viibutamise trajektoorile mingeid puuoksi või muid segajaid ette ei jää.
  • Liiga kitsastes tingimustes ei maksa kirvega tegutsema hakata.
  • Raiutavale ja/või tükeldatavale puule ei tohi kunagi kaksiraksi peale istuda.