Venitusarmidega võitlemine

6068

Venitusarme ehk striiasid on võimalik mitmel moel vähendada ja silmatorkamatumaks muuta, aga nad ei pruugi täielikult ära kaduda. Üldjuhul tekivad venitusarmid siis, kui nahk pole enam piisavalt elastne ja naha sügavamates kihtides toimub rebenemine kas rasedusest, kiirest kasvust või järsust kaalumuutusest tingitud venituse tõttu. Striiad võivad tekkida ka kulturistidel, kel lihasmass liiga kiiresti kasvab. Tegelikult pole kumbki sugupool nende näotute triipude eest kaitstud.

Õige toitumine tervema naha nimel
Naha tervena hoidmine on ülimalt oluline. Nahk püsib niisutatud, kui juua piisavas koguses vett (kaheksa kuni kümme klaasitäit päevas). Vältida tuleks suuri kaalumuutusi ning ühtlasi tuleks menüüsse lisada kala, piimatooted, pähklid, tsitruselised ja sellised toidud, mis on rikkad tsingi ning C-, D- ja A-vitamiini poolest. Need suurendavad naha elastsust ja muudavad selle rebenemisele vähem vastuvõtlikuks.

Venitusarmide vastased kreemid ja ihupiimad
Poodides müüakse venitusarmidele mõeldud peitekreeme, aga need on vaid lühiajaline lahendus. Head venitusarmidele mõeldud kreemid, mida ka käsimüügis müüakse, sisaldavad enamasti A-, C- ja E-vitamiine ning alfa-hüdrokdiid hapet. Lisaks selle, et need kreemid kipuvad üsna kallid olema, ei anna nad alati mingeid erilisi tulemusi ja neid tuleb mitme kuu jooksul pidevalt kasutada. Eraldi armide raviks mõeldud kreemid võivad seevastu vägagi hästi toimida – need on ravitoimelised ja mõeldud spetsiaalselt armide vähendamiseks.

Koduste vahenditega venitusarmide vastu
Mõned isetehtud ihupiimad ja kreemid sisaldavad odavaid ja looduslikke koostisosi, mis aitavad suurepäraselt ka venitusarmide vastu. Venitusarmide piirkonnale määritud kakao- ja sheavõi parandavad naha seisukorda tunduvalt. Hästi mõjuvad ka E-vitamiin, harilik aaloe, oliiviõli ja ihupiimaga segatud kohvipuru. Nimetatud koostisosadega võib lausa ise kreemi või kehakoorija valmistada.

Laserravi ja dermabrasioon
Laserteraapia on tõhus ravimeetod ja võib venitusarmid vähem silmatorkavaks muuta. Laserravi stimuleerib kollageeni tootmist ja tõstab naha elastsust. Olenevalt sellest, millises staadiumis striiadega on tegu, erinevad ka laserravi võimalused. Laserravi võib aga päris kulukas olla, nii et targem on see tõsiste puhkude ja vanade venitusarmide jaoks hoida. Teine võimalus on dermabrasioon, mille käigus vana peamine nahakiht spetsiaalse tööriista abil eemaldatakse, et uus peale kasvaks ja naha üldmulje seega paremaks muutuks. Ka keemiline koorimine eemaldab naha pindmise kihi, aga teeb seda hapete abil. Heade tulemuste saavutamiseks on protseduuri vaja korrata. Naha kirurgiline eemaldamisega (näiteks kõhuseina plastika) on võimalik venitusarmidest täielikult lahti saada, aga see on üsna drastiline meetod ja sobib vaid tõsiste juhtude korral, kui on arstiga nõu peetud.

Kui tõhus on ravi?
Olenevalt naha seisukorrast ja venitusarmide staadiumist on ka erinevate ravimeetodite ja –vahendite mõju erinev. Venitusarme on võimalik märkamatumaks muuta ja rahuliku südamega uute ujumisriietega randa minna või pisut paljastavamat kleiti kanda. Selleks tuleb aga vaeva näha ja pisut pingutada. Parim lähenemine on venitusarmide tekkimist ennetada või nende ravimisega varakult pihta hakata, et lõpptulemus võimalikult kena jääks.