Ülevaade eraisiku laenudest

1611
eraisiku laenud
eraisiku laenud

Vajate kiiremas korras vaba raha? Eraisiku laen on järeleproovitud ja tuntud viis suuremate kulutuste, näiteks auto, teleka või arvuti ostu, puhkusereisi või koduremondi kulutuste katmiseks. Eraisiku laenud on viisiks, mida kasutatakse sageli ka muude võlakohustuste konsolideerimiseks ning äramaksmiseks, näiteks krediitkaarditasude või poekrediidi tasumiseks. Milline laenuvõimalus on aga just teie vajadustele kõige sobivam?

Eraisiku laenud – Milliseid tüüpi üldse olemas on?

Eraisikutele mõeldud laene on mitut sorti. Oluline on leida variant, mis just teile kõige paremini sobib ja see omakorda sõltub sellest, milleks te laenu kasutada soovite.

1) Tagatiseta eraisiku laen

Tagatiseta eraisiku laen on selline laen, mis pole seotud ega tagatud varaga, mida saaks laenu maksmata jätmisel arestida. Kuna antud laenu tagasinõudmiseks pole tagatist, on selliste laenude riskikaal suurem ning nende intressimäär seega kõrgem. Tagatisega eraisiku laen võib sobida näiteks võlgade konsolideerimiseks või puhkusereisi eest tasumiseks.

2) Tagatisega eraisiku laen

Tagatisega eraisiku laen on tagatud varaga, mille laenuandja võib laenukohustuste täitmata jätmisel arestida ja maha müüa. Kõige sagedamini kasutatakse selliste laenude tagatiseks sõidukeid. Laenuandjad aktsepteerivad laenu tagatisena ka maju või muud väärtuslikumat vara.

3) Autolaen

Auto või sõiduki tagatisel võetud laen on sisuliselt tagatisega eraisiku laen. Laenu tagasimaksmata jätmisel võib inkasso tagatiseks antud sõiduki arestida ning võla katteks maha müüa. Kuna laen on tagatud, on ka intressimäär madalam.

4) Eraisiku arvelduskrediit

Eraisiku arvelduskrediit on seotud isiku pangakontoga. See võimaldab kulutada rohkem, kui antud arvel tegelikult vahendeid on. See tähendab, et teie kontoseis võib langeda miinustesse. Allapoole nulli jääv osa ongi sel juhul arvelduskrediit. Enamasti on arvelduskrediidil oma limiit, näiteks krediitkaardilimiit, mida pole võimalik ületada. Laenuandja eeldab, et arvelduskrediidi katteks laekuvad kontole regulaarsed maksed nagu töötasu.

5) Fikseeritud või muutuva intressimääraga eraisiku laen

Eraisiku laenud võivad olla fikseeritud või muutuva intressimääraga. Fikseeritud intressimääraga eraisiku laenu puhul jäävad intress ja tagasimaksed muutumatuks. Muutuva intressimääraga eraisiku laenu intressimäär ja tagasimaksete suurus võib aga vastavalt turutingimustele muutuda.

6) Kogukondlik ehk inimestevaheline eraisiku laen

Kogukondlik laenamine on uut tüüpi laenuvõtmis- ja investeerimisvõimalus. Sellisel puhul laenavad inimesed oma raha teistele inimestele ilma panga vahenduseta. Kogukondlikud laenuandjad viivad omavahel kokku säästudega inimesed, et on valmis laenu andma ning isikud, kes soovivad laenu võtta. Kogukondliku laenamise puhul sõltub intressimäär isiku krediidiskoorist. See tähendab, et hea laenamisajalooga isikud, kes oma võlad õigeaegselt tagasi maksavad, saavad laenu madalama intressimääraga.