Investeerimine algajatele: neli nutikat viisi oma raha paigutamiseks

2009
investeerimine
investeerimine

Inimesed kipuvad arvama, et investeerimine on vaid jõukate pärusmaa, tegelikkuses aga piisab vaid 50 eurost, et teha algust investeeringutega mis end ka ära tasuvad. Sugugi kõik investeerijad ei paiguta oma raha väärtpaberibörsile. Tulemuslikuks investeerimiseks on tohutult palju võimalusi ja mõned neist võivad algajatele investeerijatele tunduda üsna üllatuslikud. Iga investeerimisvõimalusega kaasnevad ka erinevad riskid ja mõnel puhul on need suuremad kui teisel. Ühtlasi on erinevad võimalikud kasud, ajakavad ja intressimäärad. Teie võimalikud eelistused ja investeerimisotsused olenevad teie varade suurusest, teadmistest ja sellest, kui palju kapitali teil investeeringute tegemiseks on.

Pidage meeles, et kõiki sääste ei tohiks kunagi investeeringute alla paigutada. Pange piisavalt raha kõrvale võimalikeks hädaolukordadeks ja tulevikuplaanideks, mis eeldavad säästude kasutamist. Suurema osa investeeringute puhul kulub aega, enne kui algne investeering hakkab raha teenima, eriti kui tegu on madala riskiga investeeringuga. Seepärast võib investeerida vaid juhul, kui olete kindel, et teil ei tekki investeerimisperioodi ajal ärapaigutatud raha järele vajadust. Kui teil pole kapitali, mida oleks võimalik puutumatult vähemalt mõneks kuuks kõrvale panna, tasub oodata, kuniks teil on korralikuks investeerimistegevuseks piisavalt sääste kogunenud. Paljude investeeringute puhul kulub aastaid, enne kui need hakkavad kasumit tootma, aga ootamine tasub end lõpuks kuhjaga ära.

Algajad investeerijad suhtuvad investeerimisse sageli umbusuga, aga pidage meeles, et investeerimiseks on nutikamaidki viise, kui oma raha väärtpaberibörsi matta – viise, mis on riskivabamad aga niisama tasuvad. Allpool on toodud neli kõige riskivabamat ja tulusamat investeerimisviisi algajatele.

1. Kinnisvara

Ehkki 25 eurost jääb kinnisvarasse investeerimiseks väheks, on tegu hea turuga, mis võib õige lähenemise korral investeeringu kuhjaga tagasi teenida. Raha genereerimine on võimalik nii üürileandmise, kinnisvara väärtuse kasvu kui-ka ostu-müügi tegevusega. Kinnisvara on väärtpaberitest kindlam investeering, sest tegu on füüsilise varaga, mille järele on nõudlus nii praegu kui ka tulevikus. Nii kaua kui inimesed endale kodusid ja ettevõtted tootmis-, vastuvõtu- ja müügipinda otsivad, tasuvad kinnisvarainvesteeringud end ära. Kinnisvara võib osta nii iseseisvalt kui ka koos partneriga ja kasutades neid varasid, mis teil saadaval on. Kui teil pole tahtmist ise kinnisvara ostmisega tegeleda, võite investeerida ka mõnda kinnisvara investeerimisfondi.

2. Kuld

Kuld võib tunduda iganenud investeeringuna, mis pole tänapäeva majanduses enam vajalik ega väärtuslik. Ometi on seegi füüsiline vara, millel on reaalne väärtus. Kui asjale õigesti läheneda, jääb kuld ka tulevikus heaks investeerimisvalikuks Kulla kasutusvõimalused ei piirdu üksnes ehetega – seda saab osta nii müntide kui ka kangide kujul ning hoida kas kodus või pangas. Investeerimise seisukohast on kulla suurim boonus selle püsiv väärtus. Valuutasid võib mõjutada inflatsioon, aga kulla väärtus ei sõltu sedalaadi majanduslikest arengutest. Pealegi on eksperdid üksmeelel, et kuld hakkab üleilmses kaubanduses tulevikus suuremat osa mängima. Mõned asjatundjad usuvad kogunisti, et järgmise majanduskriisi ajal võib kulla hind tõusta 10,000 dollarini untsi eest, mis teeks sellest tulevikku silmas pidades suurepärase investeeringu.

3. Kogukondlik laenamine

Kogukondlik laenamine on veel üks võrdlemisi riskivaba investeerimisviis, milleks pole vaja suurt stardikapitali. Kogukondliku laenamise puhul laenatakse raha teistele inimestele, kasutades spetsiaalseid kogukonnaettevõtteid nagu Prosper, Lending Club või Peerform. Laenusaajad omakorda hakkavad laenatud raha erinevate intressimääradega tagasi maksma. Kogukondliku laenamise eeliseks on riskide maandamine, sest investeeringud jagatakse mitme laenusaaja peale. Selle asemel, et paigutada kogu kapital ühe laenusaaja peale, kes võib-olla ei suudagi võetud laenu tagasi maksta, jaotatakse raha mitme laenusaaja peale, et sel moel kompenseerida maksejõuetuks osutuvate laenusaajate tekitatud kahju. Seda tüüpi investeerimisega alustamiseks pole vaja muud teha, kui külastada mõne kogukondliku laenamisega tegeleva ettevõtte kodulehte.

4. Võlakirjad

Võlakirjadesse investeerimine on algaja investeerija jaoks samuti nutikas viis investeerimismaailmaga tutvumiseks. Enne võlakirjade ostmist tuleb endale aga teatud asjad selgeks teha. Võlakirjadesse investeerimine tähendab võlakohustustesse investeerimist – investeerija laenab muutuva või fikseeritud intressimäära alusel raha mõnele valitsusele või juriidilisele isikule mingiks konkreetseks perioodiks. Võlakirja hind võrdub antud isikule laenatud summaga. Investeerija tasu laenamise eest on tagasimaksmisel saadav intress. Võlakirjade intressimäärad võivad olla fikseeritud, muutuvad või kuuluda tasumisele teatud tähtajaks. Madalama riskiga investeeringute puhul on intressimäär madalam, samas kui suuremate riskidega kaasneb üldjuhul suurem tasuvus. Mida kõrgem intress, seda suurem risk, nii et olge võlakirjadesse investeerimisel ettevaatlik ja pöörake tähelepanu pakutavale intressimäärale.

Need on neli võimalikku viisi, kuidas investeerida väljaspool väärtpaberibörsi. Kinnisvarasse investeerimine eeldab suuremaid rahalisi vahendeid kui kulda investeerimine. Võlakirju saab osta mitmesuguse hinna eest ja kogukondlikku laenamisse investeeritud summad sõltuvad täielikult teie enda paremast äranägemisest. Peale selle võite investeerimisotsuste langetamisel lähtuda sellest, milliseid võimalusi pakub valitsev majandusolukord. Enne alustamist tuleb endale selgeks teha, mis on teie eelistatud investeerimisviisi põhialused. Kahtluste korral valige väiksema riskiga inverteerimisvõimalused.