9 teaduslikku fakti tursamaksaõli kasulikkusest

2326
tursamaksaõli

Tursamaksaõli on teatud tüüpi kalaõli toidulisand.

Nagu ka tavaline kalaõli, on see rikkalik oomega-3 rasvhapete poolest, mis on tervisele väga kasulik, kuna aitab vähendada põletikke ja alandada vererõhku.

Lisaks sellele sisaldab see veel A- ja D-vitamiini, mis on samuti tervisele väga kasulikud.

Siin on 9 tursamaksaõli kasulikku teaduslikult tõestatud omadust

Kõrge A- ja D-vitamiinide sisaldusega

Enamus kalamaksaõlist saadakse Atlandi tursa maksast.

Kalamaksaõli on kasutatud juba sajandeid liigesevalude vähendajana ja rahhiidi ravimisel. Rahhiit on haigus, mis põhjustab lastel luude hõrenemist.

Kuigi tursamaksaõli on kalaõli toidulisand, on see tavalisest kala õlist palju erinev.

Tavaline kalaõli saadakse õliste kalade nagu tuunikala, heeringa, anšoovise ja makrelli kehadest aga tursamaksaõli saadakse tursa kala maksast.

See maks on rikkalik rasvas lahustuvate vitamiinide A ja D poolest, mis lisavad sellele toiteväärtust.

Üks teelusikatäis (5 ml) tursamaksaõli sisaldab endas:

  • Kaloreid: 40
  • Rasva: 4,5 g
  • Oomega-3 rasvhappeid: 890 mg
  • Küllastumata rasv: 2,1 g
  • Küllastunud rasv: 1 g
  • A-vitamiin: 90% päevasest soovituslikust annusest
  • D-vitamiin: 113% päevasest soovituslikust annusest

Tursamaksaõli on äärmiselt toitev, vaid üks ainus teelusikatäis annab sulle 90% soovituslikust päevasest annusest A-vitamiini ja 113% D-vitamiini.

A-vitamiin mängib kehas mitut rolli: terved silmad, ajufunktsioon ja nahk.

Tursamaksaõli on samuti parim toidust saadav D-vitamiini allikas, see reguleerib kaltsiumi imendumist, mis aitab hoida luud terved.

Kokkuvõtteks:

Tursamaksaõli on väga toitev ja annab sulle pea kogu päevase soovitusliku A- ja D-vitamiini kogusest.

See võib vähendada põletikke

Põletik on loomulik protsess, mis aitab kehal võidelda infektsioonidega ja parandada vigastusi.

Kahjuks vahel võib väike põletik kesta väga pikka aega.

Siis on tegemist kroonilise põletikuga, mis on väga kahjulik ja võib suurendada kõrge vererõhu riski mis võib põhjustada mitmeid südamehaigusi.

Tursamaksaõlis leiduvad oomega-3 rasvhapped võivad vähendada kroonilisi põletikke pärssides neid soodustavaid valke. Nende hulka kuuluvad TNF-alfa, IL-1 ja IL-6.

Tursamaksaõli sisaldab vitamiine A ja D, mis on võimsad antioksüdandid. Nad vähendavad põletikke sidudes ja neutraliseerides vabu radikaale.

On huvi pakkuv, et inimesed, kellel on avastatud A- ja D-vitamiini puudus, on ka vastuvõtlikumad kroonilistele põletikele.

Kokkuvõtteks:

Tursamaksaõli olevad oomega-3 rasvhapped aitavad vähendada kroonilisi põletikke. Tursamaksaõli on samuti suurepärane A- ja D-vitamiini allikaks, milledel on antioksüdandilised omadused.

Tugevdab luude tervist

Vanuse kasvades on väga oluline, et meil oleks terved luud.

Seda sellepärast, et peale 30.eluaastat hakkame me luumassi kaotama. See võib põhjustada luumurdusid hilisemas elus, eriti naistel peale menopausi.

Tursamaksaõli on väga hea D-vitamiini allikaks, mis vähendab vanusest tulenevat luumassi kadu. Seda sellepärast, et see aitab su kehal imendada soolestikust kaltsiumi, mis on oluline mineraal tervete luude säilitamisel.

Uuringud näitavad, et toitudes kaltsiumirikastest totudest ja tarvitada lisaks tursamaksaõli, mis sisaldab D-vitamiini, siis aitab see vähendada luumassi vähenemist täiskasvanutel ja aitab tugevdada laste luid.

Inimesed, kes elavad ekvaatorist kaugemal ei saa loomulikust päikesevalgusest D-vitamiini sünteesida rohkem kui kuuel kuul aastas, sellepärast on nende jaoks eriti oluline võtta D-vitamiini toidulisandina ja selleks sobib hästi tursamaksaõli lisand.

Kokkuvõtteks:

Tursamaksaõli on rikkalik D-vitamiini allikas, mis aitab säilitada terved ja tugevad luud. Eriti oluline on see inimestele, kes ei ela ekvaatori lähedal.

Tursamaksaõli vähendab liigesevalusid ja aitab pärssida reumatoidartriidi sümptomeid

Reumatoidartriit on autoimmuunhaigus, mis kahjustab liigeseid.

Hetkel ei ole sellele veel ravi leitud, kuid uuringud näitavad, et tursamaksaõli aitab vähendada liigesevalusid ja teisi reumatoidartriidi sümptomeid nagu liigesejäikus ja turse.

Ühes uuringus võtsid 43 inimest ühe grammise kapsli tursamaksaõli päevas ja seda kolm kuud. Nad leidsid, et reumatoidartriidi sümptomid nagu liigeste hommikune jäikus, valu ja turse olid vähenenud.

Teises uuringus, kus osales 58 inimest, avastati, et inimesed, kes kasutasid tursamaksaõli, vähenesid reumatoidartriidi valud niivõrd, et nad said vähendada oma põletikuvastaste rohtude võtmist.

Uuringu lõpuks 39% inimestest, kes kasutasid tursamaksaõli, vähendasid põletikevastaste ravimite võtmist üle 30%.

Kokkuvõte:

Tänu tursamaksaõli põletikuvastasele toimele, aitab see vähendada liigesevalusid neil, kes kannatavad reumatoidartriidi käes.

Toetab silmade tervist

Nägemisekaotus on suur terviseprobleem mis haarab üle 285 miljoni inimese maailmas.

On palju põhjusi miks inimesed oma nägemise kaotavad, aga kaks kõige sagedasemat põhjust on glaukoom ja vanusega seotud makulaarne degeneratsioon (vanusega seotud nägemise vähenemine)(AMD).

Mõlemad neist haigustest on kroonilise põletiku tagajärg.

Kuid oomega-3 rasvhapped ja A-vitamiin, mis on tursamaksaõli koostises, kaitsevad põletikust tulenevate silmahaiguste eest.

Loomkatsetused on leidnud, et oomega-3 rasvhapped vähendavad glaukoomi riski. Glaukoom on silmarõhu ja närvi kahjustus.

Ühes uuringus, kus osales 666 inimest, leiti, et need kes sõid rohkem oomega-3 rasvhappeid, esines varajase AMD riski 17% vähem ja 41% vähem hilise AMD riski.

Lisaks sellele, kõrge A-vitamiini sisaldusega dieedid vähendavad glaukoomi ja AMD riski rohkem võrreldes A-vitamiini vaese dieediga.

Uuringus, kus osales 3502 inimest vanuses 55+, leiti, et inimesed kes tarvitasid rohkem A-vitamiini, vähenes glaukoomi risk tunduvalt võrreldes nendega, kes tarvitasid A-vitamiini vähem.

Isegi kui A-vitamiin on silmade tervisele väga kasulik, ei tohiks seda siiski üle doseerida, sest see võib põhjustada A-vitamiini mürgistuse.

Kokkuvõtteks:

Tursamaksaõli on väga rikkalik oomega-3 ja A-vitamiini allikas ning need aitavad kaitsta põletikust tulenevate haiguste eest nagu glaukoom  ja AMD, mis põhjustavad nägemise vähenemist või kaotust.

Vähendab südamehaiguste riski

Südamehaigused on peamised surmade põhjustajad maailmas, mõjutades üle 17,5 miljonit inimeset.

Uuringud on näidanud, et regulaarselt kala söövad inimesed haigestuvad tunduvalt harvem südamehaigustesse. See mõju võib tuleneda kalas sisalduvast oomega-3 rasvhappest.

Oomega-3 on südamele väga kasulik, sest:

Vähendab triglütseriide: Oomega-3 rasvhapped mis leiduvad tursamaksaõlis võivad vähendada vere triglütseriide 15-30%.

Alandab vererõhku: Paljud uuringud on leidnud, et oomega-3 rasvahpped vähendavad vererõhku, eriti inimestel, kellel on kõrge vererõhk ja kõrge kolesteroolitase.

Tõstab HDL-kolesterooli: Oomega-3 tursamaksaõlis aitab tõsta HDL-i taset, mis on nn hea kolesterool ja see on seotud südamehaiguste riski vähenemisega.

Ennetab arterite lupjumist: Loomkatsed on näidanud, et tursamaksaõli võib vähendada arterite lupjumist. Lupjumine võib viia südameinfarkti või insuldini.

Kalaõli lisandi, nagu näiteks tursamaksaõli tarvitamine võib vähendada südamehaigustesse haigestumise riski, kuid kindlaid tõendeid selle kohta on veel vähe.

Kahjuks on vähesed uuringud spetsiaalselt uurinud tursamaksaõli ja südamehaiguste seost, kuna paljud uuringud käsitlevad tursa maksa õli kui tavalist kalaõli.

Seega on vaja täpsemaid uuringuid tursamaksaõli ja südamehaiguse riskifaktorite seoste kohta.

Kokkuvõtteks:

Tursamaksaõli aitab vähendada riski haigestuda südamehaigustesse. Kuid vajalikud uuringud tursamaksaõli ja südamehaiguste seoste vahel on veel puudulikud, sest enamus uuringuid tugineb tavalisele kalamaksaõlile.

Vähendab ärevuse ja depressiooni sümptomeid

Ärevus ja depressioon on sagedased haigused, mis mõjutavad kokku üle 615 miljoni inimese maailmas.

Huvitavalt on uuringud leidnud, et krooniliste põletike vahel ja ärevuse ning depressiooni vahel võib olla seos. Paljud uuringud on leidnud, et oomega-3 rasvhapped, mis leiduvad tursamaksaõlis vähendavad põletikku ja seega ka ärevuse ning depressiooni sümptomeid.

Suures uuringus, kus osales 21 835 isikut leiti, et inimesed, kes tarvitasid regulaarselt tursamaksaõli, oli vähem depressiooni või vähem depressiooni ja ärevuse sümptomeid.

Sellest hoolimata, isegi kui oomega-3 rasvhapped aitavad vähendada ärevuse ja depressioonisümotomeid, on nende üldine mõju siiski vähene.

26-e uuringu analüüs, kus osales 1478 isikut näitas, et oomega-3 rasvhapped olid vaid vähesel määral kasulikumad ärevuse ja depressioonisümptomite vähendamisel kui platseebod.

Kuid on leitud seosed D-vitamiini tasemega veres ja ärevus-depressiooni sümptomite vahel. Kuidas see sümptomeid vähendab on veel ebaselge, kuid mõned uuringud leiavad, et D-vitamiin suudab siduda aju retseptoreid ja see mõjutab õnnehormooni-serotoniini suurenemist.

Kokkuvõtteks:

Oomega-3 rasvhapped ja D-vitamiin tursamaksaõlis võivad aidata vähendada ärevuse ja depressiooni sümptomeid, kui sellel alal on vaja teha veel uuringuid.

Võib aidata ravida mao- ja sooltehaavandeid

Haavandid on väikesed purunenud kohad maos või soolestikus. Nende sümptomiteks võivad olla iiveldus, valud ülakõhus ja ebamugavustunne.

Haavandeid tekitavad bakteriaalsed infektsioonid, suitsetamine, antibiootikumide tarvitamine või mao ülihappesus.

Loomkatsed on näidanud, et tursamaksaõli võib aidata ravida haavandeid just suures osas maos ja soolestikus.

Ühes loomuuringus leiti, et nii kõrged kui madalad annused tursamaksaõli aitasid ravida haavandeid nii maos kui sooltes.

Veel ühes loomkatses leiti, et tursamaksaõli tarvitamine pärssis geene, mis põhjustavad mao- ja sooltehaavandeid.

Kuigi tursamaksaõli kasutamine haavandite ravimisel näib paljulubav, on selgete tõendite tarvis vaja uurida rohkem inimesi.

Kokkuvõtteks:

Tursamaksaõli võib aidata ravida mao- ja soolestiku haavandeid, aga selle kinnitamiseks on vaja teha veel uuringuid inimestega.

Seda on lihtne tarvitada

Tursamaksaõli on äärmiselt lihtne kasutada või dieedile lisada. Seda on saadaval mitmel kujul, kuid kõige tavalisemad on vedelikud ja kapslid.

Tursamaksaõli tarbimise kohta ei ole kehtestatud kindlaid juhiseid, seepärast põhineb enamik soovitusi oomega-3 rasvhapete, A- ja D-vitamiini ohutul tarbimisel.

Kuigi tursamaksaõli on äärmiselt tervislik, peaksid mõned inimesed olema ettevaatlikud selle kasutamisel, kuna see võib vedeldada verd.

Seega pidage enne nõu oma arstiga, et tursamaksaõli võtmine koos teiste rohtudega nagu vererõhurohud ja verevedeldajad , oleks kooskõlas.

Ka rase naine peaks enne selle tarvitamist nõu pidama oma arstiga, sest liigne A-vitamiin võib olla lootele kahjulik.

Kokkuvõtteks:

Tursamaksaõli on lihtne tarvitada. Kasutage seda ainult ettenähtud kogustes, et see poleks teile ohtlik.

Üldine kokkuvõte:

Tursamaksaõli on äärmiselt toitev kalaõli lisand. See on väga käepärane ja sisaldab heas vahekorras oomega-3 rasvhapped ning A- ja D-vitamiini.

Tursamaksaõlil on palju kasu sinu tervisele, see tugevdab luid, vähendab põletikke ja vähendab liigeste valusid neil, kellel on reumatoidartriit.

Kui sa tahad seda lisandit proovida, siis tavaline annus on 1-2 teelusikatäit päevas. Sa võid proovida seda ka kapsli kujul.

Kui sulle ei meeldi kalane maitse, proovi võtta seda hommikul tühja kõhuga enne hommikusööki või siis natukese veega.