15 olulist A-vitamiini ehk retinooli kasutegurit

1803
a-vitamiin

A-vitamiin on väga oluline toitaine, mis on tuntud ka nimetusega retinool. See toetab keha immuunsüsteemi, mis aitab võidelda haigustega ning niisutab sinu silmi ja nahka.

A-vitamiin ehk retinool on rasvlahustuv vitamiin, mis mängib olulist rolli silmade tervises ja luude arengus. Selle puudus on üheks tavalisemaks pimeduse põhjustajaks laste seas. See võib vältida ööpimedust ja silmade kuivamist, tagades ühtlasi selge nägemise.

Rikkalikud A-vitamiini allikad on näiteks: tursamaksaõli, koor, munakollane, loomamaks, juust, täispiim ja või. Samuti kollased ja oranzid puu- ja juurviljad, mis sisaldavad karotiini pigmenti on A-vitamiini rikkad. Et saaksid piisavalt A-vitamiini, lisa igapäevasesse menüüsse neid kollakas-rohelisi toiduaineid nagu maguskartul, porgand, brokkoli, spinat, mango, kõrvits, tomat, kaerahelbed, aprikoos, virsik, hernes ja papaia.

A-vitamiini puuduse sümptomid

Peamised A-vitamiini puuduse sümptomid on naha keratinisatsioon (nahapaksenemine), kanapimedus, kipitus või sügelus silmade, silmalau põletik, silmaläätse kuivus, peanaha ketendus ja kõõm, haprad ja kergesti purunevad küüned, seksuaalsuse häired ja vähieelsed muutused kehakudedes. A-vitamiini puudus võib põhjustada ka väsimust, unetust ja depressiooni.

A-vitamiini kasulikkus tervisele

A-vitamiin on väga kasulik tervele kehale ja sellel on palju kasulikke omadusi, mis on allpool välja toodud.

Tugevdab immuunsust

A-vitamiin tugevdab keha kaitsevõimet infektsioonide vastu, suurendades lümfotsuute, mis võitlevad antigeenidega. A-vitamiin niisutab limaskesti ja suurendab valgeliblede aktiivsust, et tagada parem immuunsus. See mitte ainult ei takista bakterite jõudmist kehasse vaid võitleb infektsioonidega ka siis kui bakterid on juba kehasse jõudnud, andes seega kahekordse kaitse.

Parandab nägemist

Vitamiin-A on abiks nägemise parandamisel. See võimaldab teie silmadel kohaneda valguse muutustega, hoiab silmad niisked ja parandab ka öist nägemist. See aitab ennetada mitmeid seisundeid nagu silmade kuivus ja öine pimedus sest suureneb inimese silmade võimet kohaneda ereda valgusega ja ka pimedusega. Retinool aitab  moodustada silmades rodopsiini (Rodopsiin ehk nägemispurpur on üks silmade võrkkesta fotoretseptorite nägemispigmentidest), mis tugevdab silmi ja võrkkesta. A-vitamiin aitab vähendada ka katarakti (hallkae) ja makulaarset degeneratsiooni (AMD), need silmahaigused on seotud vananemisega. See on kasulik ka inimestele, kellel on glaukoom.

Hooldab nahka

A- vitamiin aitab kehal vabaneda vabadest radikaalidest ja toksiinidest, mis võivad põhjustada nahakahjustusi. See aitab hoida nahal pehmena ja elastsena, sest säilitab naha niiskust, mis omakorda ennetab naha kuivust, keratainisatsiooni ja psoriaasi.

Parandab luude tervist

See vitamiin on oluline ka luude ja hammaste tugevdamisel. A-vitamiin aitab kaasaa dentiini moodustamisele, mis on hambaemaili all olev kõva materjal ja see aitab tugevdada hambaid.

Ennetab kivide tekkimist kuseteedes

A-vitamiin aitab ära hoida kaltsiumi ladestumisel põhjustatud kivide tekkimisel kuseteedesse. Samuti aitab see kuseteedel säilitada sellist vormi, mis aitab vältida kivide tekkimist.

Soodustab musklite kasvamist

A-vitamiin aitab hoida kondid tervena ja säilitab nende kuju, mis omakorda mängib olulist rolli lihaste kasvamisel lastel ja noorukitel ning aitab ära hoida lihastedüstroofiat ( haigus, mille käigus osad lihasrakud võivad asenduda sidekoega või rasvkoega).

Vähendab akne tekkimist

A-vitamiin aitab vähendada nahas rasva tekkimist ja seeläbi väheneb ka akne tekkimise risk. A-vitamiin tugevdab ka naha kaitsekudesid, mis parandab naha üldist tervist ja elujõudu. A-vitamiin on oluline ka nahakudede ja limaskestade hoolduses kuna viib kehast välja toksiinid ja puhastab organismi, tänu antioksüdantidele.

Ennetab kasvajaid

A-vitamiin on võimas antioksüdant, mis ennetab taetud kasvajate vorme.

Parandab kudesid

A-vitamiin mängib olulist rolli vanade ja väsinud kudede asendamisel uutega, samamoodi nagu hoiab tervena teie luud ja hambad.

Aeglustab vananemist

A-vitamiin on kuulus oma kortsudevastase toime poolest, vähendades üldiseid vananemismärke ja peenikesi kortse. See aeglustab vananemisprotsessi kuna hoiab naha tervena.

Ravib leetreid

Lastel tekitab leetreid A-vitamiini puudus. Süües toite, milles on rikkalikult A-vitamiini, alaneb palavik, kõhulahtisus ning paranemine võtab vähem aega.

Alandab kolesteroolitaset

A-vitamiin alandab veres kolesteroolitaset ja tänu sellel väheneb ka risk haigestuda südamehaigustesse ja insulti.

Kasulik viljakusele

A-vitamiin on laialt tuntud vitamiin viljakusele, toetades suguelundite tervist.

Ettevaatust: A-vitamiini on vaja kehal väikeses koguses. Et saavutada parimad tulemused, peab seda tarvitama õigetes kogustes. Vitamiini üleannustamise korral võivad esineda hägune nägemine ja iiveldus, raskematel juhtudel võib esineda kasvu aeglustumist ning põrna ja maksa laienemist