Tööga seotud stressi vähendamine

2248

Praeguse tiheda konkurentsi ja ebakindla majanduse tingimustes otsivad suurem osa inimesi pidevalt uusi võimalusi nii tööl kui kodus tekkivate pingete maandamiseks. Ülemäärase stressi vähendamiseks tuleb olukorra üle kontroll haarata ning lähtuda allpool toodud näpunäidetest.

Stressi äratundmine

Stress ning pinged võivad avalduda mitmel moel. Seepärast tasub tähelepanu pöörata mõningatele kõige enamlevinud stressi märkidele, mis võivad olla nii füüsilised kui vaimsed. Liigne stress võib füüsilisel kujul avalduda näiteks seedehäirete ja muude kõhuhädadena, samuti peavalu, migreeni või unetusena. Vaimse ning emotsionaalse poole pealt võib stress põhjustada keskendumishäireid, mälu halvenemist, meeleolumuutusi, depressiooni, äkkviha. Lisaks vähendab tööga seotud stress sooritusvõimet ja huvi töö tegemise vastu ning viib lõpuks rahulolematuseni tööga.

Tervise eest hoolitsemine

Tervislikud harjumused aitavad töö esitatud väljakutsetega paremini toime tulla. Soovitatav on toituda võimalikult tervislikult ning einestada regulaarsetel aegadel. Samuti on oluline end iga päev piisavalt liigutada. Selleks sobivad nii igapäevased pooletunnised jalutuskäigud, aeroobika kui tantsimine. Enese vormis hoidmine on kahtlemata üks parimaid mooduseid stressi peletada. Stressi ajutise leevendamisega seostatakse ka suitsetamist ja alkoholi tarbimist. Kui nende mõju aga üle läheb, tõstavad nii suitsetamine kui joomine stressitaset veelgi kõrgemaks. Samuti on oluline iga päev piisavalt puhata ning vähemalt seitse tundi uneaega saada.

749

Aja planeerimine

Tööle tasub minema hakata mõni minut planeeritust varem. See aitab vältida ootamatutest viivitustest tekkivaid pingeid ja annab võimaluse eelseisvaks tööpäevaks paremini ette valmistuda. Tööd ennast tuleb samuti hoolikalt planeerida. Kõik tööülesanded võiks vastavalt kaalukusele ning ajalistele teguritele tähtsuse järjekorda seada. Soovitatav on alustada olulisemate ja keerukamate asjadega, et siis tööpäeva lõpupoole rahulikult ülejäänud ülesannetega tegeleda.

Otsusekindlus

Vältida tuleks üleliigseid töökohustusi. Väga oluline on siinkohal oma võimete piiride tunnetamine. Kui ülesannete hulk hakkab üle pea kasvama, on aeg abi küsida ning paluda osa tööst kellegi teise hooleks anda. Pole mingit mõtet endale ebarealistlikke ootusi seada. See viib paratamatult stressi ja pettumuseni. Tuleb vaid endast parim anda ning jääda positiivseks. Igat olukorda on parem läbi huumoriprisma vaadata kui alati ainult negatiivset otsida.

750

Puhkepausid

Kindlasti ei tohiks end terveks päevaks töö alla matta. Kui vähegi võimalik, peaks iga paari tunni tagant ühe lühikese pausi tegema. Samas ei soovitata seda kasutada kofeiini tarbimiseks, kuna see viib vaid stressitaseme tõusuni. Ajapuuduse korral tasub lihtsalt paariks minutiks silmad kinni panna ja mediteerida.

Sõbrad

Tööga seotud stressi aitavad vähendada töö juurest saadud sõbrad, kellega muresid jagada ja niisama rääkida. Kui pinged kasvavad üle pea ning tähtajad koputavad uksele, võib sõprade toele ikka loota. Hea huumor ja vabal ajal sõpradega väljaskäimine võivad raskele tööpäevale hoopis meeldivama lõpu anda. Kui sõbrad on ees ootamas, ei tundu ka hommikul tööle minemine enam nii lootusetuna.

751

Tööväline aeg

Tööväline aeg on suurepärane võimalus tegeleda lõõgastavate ning stressi vähendavate asjadega. Sõprade ja perega koosolemine, puhkusereis või lühike väljasõit mõnda uude kohta võib olla just see, mida vaja.