Vaja läheb:
- tervet tomatitaime
- väikeseid aiakääre
- kasvukeskkonda
- 10-15-sentimeetrise läbimõõduga lillepotti (aukudega põhjas)
Olemasoleva tomatitaime paljundamisega saab emataimest luua täpse koopia. Kui mõni tomatitaim annab iseäranis hea saagi, või osutub ootamatult haiguskindlaks, tasub seda väärtuslikku taime kindlasti paljundada (kloonida). Sel moel saab kvaliteetseid tomatitaimi kerge vaevaga ka sõprade ja naabritega jagada.
Õige taime valimine
Paljundada soovitatakse ainult terveid ja haigusvabu taimi. Eelistada võiks näiteks selliseid tomativääte, mis annavad erakordselt palju saaki või mille viljad on iseäranis maitsvad. Paljundamiseks võib valida ka sellise taime, mille seemneid ei ole enam alles või mida pole saada. Pistikust paljundatud tütartaimed on igas mõttes emataime kloonid ja erinevalt hübriidtaimedest on nende seemned samuti ühesugused.
Pistiku võtmine
- Paljundamiseks tuleb tomatitaime küljest lõigata üks 15-sentimeetrine jupp.
- Selleks võib olla näiteks mõni juurevõsu või varre ja peamiste harude vahelt välja kasvav väiksem võrse. Sobiva jupi võib lõigata ka mõne põhiharu tipust.
- Paljud aiapidajad eelistavad kasutada pigem juurevõsusid, sest nende eemaldamine ei mõjuta emataime suurust ega kasvu.
Enne juurdumiseks sobivasse kasvukeskkonda panemist tuleb äralõigatud pistik niisutatud paberrätiku sisse keerata.
Kasvukeskkonna ettevalmistamine
- Pistiku juurutamiseks tuleb lillepott vähemalt kümne sentimeetri sügavuselt sobiva kasvuseguga täita.
- Tomatipistikud juurduvad hästi näiteks vermikuliidis, steriilses külvimullas, turba ja liiva segus, aga ka tavalises istutusmullas.
- Peamine on vaadata, et kasvusegu oleks piisavalt niiske.
- Seejärel tuleb potti valatud kasvusegu sisse pliiatsi või istutuspulga abil kümne sentimeetri sügavune auk vajutada.
Tomatipistikute juurutamiseks sobib tegelikult ka täiesti tavaline vesi.
- Pistik tuleb lihtsalt puhta ja filtreeritud veega täidetud klaasi sisse panna.
- Võib juhtuda, et sel moel paljundatud taimed vajavad mulda istutades pisut kohanemisaega, kuna esialgu vees kasvavad juured ei ole kohanenud pinnasest toitainete omandamiseks.
Pistik kasvukeskkonnas
- Pistiku küljest tuleb ära lõigata kõik õiepungad ning lehed – alles võib jätta vaid kaks ülemist lehte.
- Pistik tuleb vähemalt kümne sentimeetri jagu varem mulla sisse tehtud augu sisse torgata ja pinnas pistiku varre ümber tugevalt kokku vajutada.
- Juurekasvu ergutamiseks võib varre ümber raputada spetsiaalset juurutuspulbrit. Samas ei ole tomatipistikutel juurdumisega üldjuhul mingeid raskusi ning eraldi erguti ei pruugi sugugi vajalik olla.
Kui juurte kasvukeskkonnana tavalist vett kasutada, tuleks pistik proovida selliselt seada, et see ei puudutaks klaasi põhja ega külgi.
Juurdumine
Paljundatud tomatipistikul kulub juurdumiseks paar nädalat.
- Sel ajal tuleb pistik tõsta poolvarjulisse kohta ning vaadata, et kasvusegu oleks pidevalt niiske (aga mitte läbimärg).
- Kahe nädala möödudes võib juurdumisprotsessi kontrollida – selleks tuleb pistikut varrest õrnalt tõmmata.
- Juurte arenedes seab pistik end üha tugevamalt sisse ega anna tõmbamisele enam nii kergesti järele.
- Kui vee sisse asetatud tomatipistikutele on kasvanud parajalt suured juured, tuleb paljasjuurne taimehakatis kvaliteetse istutussegu sisse istutada. Selleks võiks kasutada 15-sentimeetrise läbimõõduga lillepotti.
Ümberistutamine
Kui paljundatud tomatitaimed on juba tugevad juured kasvatanud ja peavars on vähemalt pliiatsi jämedune, siis on aeg taimed peenrasse või mujale püsivasse kasvukeskkonda ümber tõsta.