Õunad valmivad hilissuvest hilissügiseni ja just sügis on parim aeg lastele õunu tutvustada. Käesoleval sügisel võiks õunadega tegelemiseks järgida ka siin toodud õpetusi ja retsepte.
Õunad ja meisterdamine
Õuntest võib nii mõndagi meisterdada, kaasa arvatud trükipilte ja nii-öelda õunanägusid. Need käsitööprojektid võiks enne ise läbi proovida, kui lapsed asja kallale lasta. Mõned kirjeldatud tegevused tahavad harjutamist või on üsna ajakulukad.
Õunamustrid
Kui õun risti pooleks lõigata, võib teinekord täheldada tähekujulist mustrit. See on õunale väga iseloomulik. Samas tasub proovida õunu erinevat moodi lõigata, et näha, milliseid kujutisi veel leida võib. Pabertaldriku peale tuleb veidi värvi valada ning õun selle sisse asetada. Õunamustritega võib eksperimenteerida igasugu erinevaid värve ning eri nurkade all lõigatud õunatükke kasutades.
Õunanäod
Neid nimetatakse sageli ka kuivatatud õunadest tehtud nukkudeks. Sellised nukud olid eriti populaarsed esimeste Põhja-Ameerika kolonistide laste hulgas, kuna nad pidi sageli leppima mis tahes mänguasjadega, mis leida oli. Õunu leidus aga külluses ning lapsed kuivatasid need ära, et neist siis nukkudele päid valmistada.
Esmalt tuleb võtta mõned õunad ja panna need sidrunimahla sisse, kuhu on lisatud ka veidi soola. Sedasi ei tõmbu õunad pruuniks. Samas võib õunanäod justnimelt pruunid teha. Sel juhul tuleb eelkirjeldatud samm lihtsalt vahele jätta. Järgmise asjana tuleb õunade sisse näojooned (silmad, suu, nina) lõigata ja need siis kuivama riputada. Kuivamiseks kulub paar nädalat. Protsessi kiirendamiseks võib õunu paar tundi kõige madalam kuumuse peal ahjus hoida ja siis veel paar päeva õhu käes kuivatada. Kõige parema tulemuse saab aga ainult õhu käes kuivanud õunadest. Kuivanud õunadele võib okstest, pulkadest või mis tahes muust meelepärasest materjalist keha meisterdada. Ainukesed piirid seab igaühe enda kujutlusvõime.
Kuivatatud õunadest vanik
Kui õunad ära kuivatada ja nööri otsa ajada, saab vanikuid valmistada. Õunad tuleb ära koorida ja õunasüdamikud välja lõigata. Seejärel tuleb õunad ratasteks lõikuda ja ümmargused lõigud sidrunimahla sisse panna, et need pruuniks ei läheks. Lõigud peavad umbes kümme minutit mahlas ligunema ja siis tuleb need paberrätikute peale kuivama tõsta.
Kuivatatud õunarattad tuleb vürtside, näiteks nelgi või kaneeli sisse panna. Sedasi jääb õunavanik meeldivalt aromaatne. Kui õunad on kuivanud ja parajalt vürtsitatud, on aeg need käsitöötraadi külge riputada ja pärg valmis teha. Nooremate laste jaoks võib pärja ka papist välja lõigata ja õunad selle külge liimida.
Õunade korjamine ja valimine
Laste jaoks on õunaistanduse külastamine ning ise õunade välja valimine, kokku korjamine ja üle loendamine üks lõbus tegevus. Seda võib vaadata kui õpikogemust. Kindlasti tuleks ka mõned küsimused ette valmistada. Õunaaia töötajad vastavad meelsasti õunasid, nende kasvatamist ja viljapuuaia loomist puudutavatele küsimustele.
Vaatlemine: loomad, mesilased, liblikad
Kel on oma aed ja õunapuud, võiksid vaadelda, keda maha kukkunud õunad kohale meelitavad. Milliseid loomi? Näiteks mitmesugused ulukid armastavad väga õunu. Mädanenud õunade juures näeb sageli ringi lendavaid ja magusat suupoolist otsivaid liblikaid, kärbseid, kimalasi. Miks mitte oma õunu ka metsiku looduse asukatega jagada?
Õunasnäkid
Lapsed ei armasta alati tervislikke snäkke süüa. Toitaineterikkad ja tervislikud õunad on lastele aga suurepäraseks vahepalaks. Allpool mõned õunasnäkkide ideed.
Kuivatatud õunad
Õunu võib kuivatada samamoodi nagu käsitööprojektide puhulgi. Samuti võib seda teha ahjus või toidukuivatis. Ahi tuleb kõige madalama temperatuuri peale seadistada (umbes 65-90 kraadi juurde) ja õunu vähemalt neli kuni viis tundi kuivatada. Olenevalt ahju seadistusest ja õhuniiskusest võib ka rohkem aega kuluda. Spetsiaalselt toiduainete kuivatamiseks mõeldud toidukuivatiga on õunasnäkkide kuivatamine palju kergem. Kui aga aega napib, siis kuivatatud õunadest valmistatud krõpse müüakse pea igas toidupoes.
Küpsetatud õunad
Maitsva suutäie saab ka röstitud ehk küpsetatud õunadest. Esmalt tuleb õunad koorida ja südamikud eemaldada. Seejärel tuleb õunad soovitud paksuselt ära viilutada, paariks minutiks sidrunimahla sisse panna (pruunistumise ennetamiseks) ja siis ahjuvormi tõsta. Õunadele võib lisada veel nelki, kaneeli, pruuni suhkrut või muid maitseaineid ja vürtse Õunu tuleb umbes 180 kraadi juures pool tundi küpseda lasta, kuni nad pehmeks ja õrnaks muutuvad.
Salat õunte,spinati ja apteegitilliga
Salati jaoks tuleb koorida, puhastada ja lõikuda paar-kolm õuna (eelistatavalt hapukat). Seejärel tuleb apteegitill ehk fenkol ära lõikuda ja segada beepispinati või muu salatimaterjaliga ja õunadega. Parima tulemuse jaoks tuleks valida sibulakujuline apteegitill. Toidupoodides müüakse neid enamasti maitsetaimede riiulis. Apteegitill meenutab välimuselt sellerit, lõhnab nagu lagrits ja annab igale salatile või muule roale suurepärase maitse. Salatile tuleb lisada veel pisut soola, suhkrut ja muid maitseaineid nagu rosmariini või basiilikut. Soovi korral võib salatisse panna veel mandariine, rediseid ja isegi veidi oliiviõli.
Kuidas veel õunade kohta teavet saada?
Õunade kohta tasub teavet juurde otsida. Näiteks külastada mõnd õunaaeda ja pärida õunade kasvatamise ja õunapuude hooldamise kohta. Võib ka raamatukogust mõne õunade teemalise raamatu otsida ning vajadusel raamatukogutöötajalt abi paluda. Alati saab vastavat infot ka internetist otsida. Õunadel on väga palju huvitavaid kasutusvõimalusi, mida hinnata.