Sügisene muruseemnete korduskülv

3304

Vaja läheb:

  • muruõhutajat
  • kipsi
  • muruseemnete külvamiseks sobivat külvikut/puisturit
  • mõõdulinti
  • tühja kannu

Juhend on abiks kõigile koduomanikele, kel tuleb muru turgutamiseks teha sügisene korduskülv ning kes vajavad selleks täiendavat õpetust. Juttu tuleb sellest, kuidas ja millal muruseemneid külvata ning milliseid töövõtteid ja -vahendeid töö hõlbustamiseks ning paremate tulemuste saamiseks kasutada.

Muru õhutamine

Rohuliblede alla kogunevatest surnud taimedest tekkiv kõdukiht ei lase veel läbi muru pinnaseni tungida ning taimejuurteni jõuda. Selleks, et kastmisest tõepoolest kasu oleks ja muru seeläbi tervem välja näeks, tuleb muru spetsiaalselt õhutada. Kel vajalikke abivahendeid omast käest võtta pole, saab tööks vajaliku muruõhutaja (või täkestaja) mõne tööriistade laenutamisega tegeleva ettevõtte käest rentida. Õigete abivahenditega kulub keskmise suurusega muruplatsi läbitöötamiseks umbes tund aega.

Savise pinnase parandamine

Savise pinnase parandamiseks võib muruplatsile kipsi lisada. Muld muutub poorsemaks ning omastab paremini muruseemnete idanemiseks vajalikke toitaineid. Õige aeg kipsi laotamiseks on kevadel või sügisel. See aitab muru (kordus)külviks ette valmistada. Soovitatav on arvestada umbes kaks kilo kipsi kümne ruutmeetri muru kohta.

694

Fosforirikas väetis

Sügisese juurtekasvu ergutamiseks tuleb muru väetada fosforirikka väetisega. Sel moel kasvatavad korduskülvist kasvavad murutaimed sügavamad juured, mis imavad paremini vett ega lase murul kuumemate ilmadega ära kuivada. Enne fosfori lisamist, tuleks aga üle mõõta pinnase hetke-fosforisisaldus. Mullaproovide võtmise ning analüüsi võib jätta nii asjatundjate hooleks, kui otsida suurematest aianduskeskustest ja e-poodidest koduseks kasutamiseks mõeldud komplekte.

Õige ajastus

Parim aeg lubja, fosfori või väetise lisamiseks ning muru korduskülviks on sügis. Kui tegu pole just ebaharilikult kuuma sügispäevaga, võiks külvitöö ette võtta päevasel ajal. Seemnete külvamiseks võib kasuta

695

Seemnete katmine

Kui seemned on mullas, tuleb külvatud ala niiskuse hoidmiseks ning soodsa idanemis- ja kasvukeskkonna tekkimiseks turba või õlgedega kinni katta. Nii kasvab uus muru kiiremini ning ühtlasemalt. Turvase või õlgedega ei maksa siiski liiale minna. Kaitsev pealiskiht peab olema pigem õhuke kui paks, et vesi kastes ikka seemneteni jõuaks.

Kastmine

Äsjakülvatud muruseemnete kastmiseks on kõige parem lähtuda juba teada-tuntud usaldusväärsetest nippidest. Siia alla kuulub näiteks põhimõte, et kasta tuleks vaid jahedamal ajal või õhtul. See ergutab taimi juuri võimalikult sügavale ajama. Muru ei tohi kindlasti üle kasta. Vastasel juhul võivad uutest seemnetest arenevad juured liigniiskes keskkonnas kergesti mädanema hakata. Muru peaks kastma kord-kaks nädalas. Seejuures on oluline jälgida, et muru saaks kastmispäeval vähemalt kahe-kolme sentimeetri jagu vett. Selleks, et asja pisut graafilisemaks muuta ja vee hulka paremini tajuda, võib murule kastmise ajaks tühja kausi või purgi panna ning sinna koguneva veehulga pärast kastmist ära mõõta (enne kui see aurustada jõuab).

696