Sügisene kodukaunistamine

3101

Nüüd kus suvi on andnud teed sügisele, on paras aeg killuke sügismeeleolu ka tuppa tuua ning oma majapidamisse sügise lõhnasid, maitseid ning sooje kuldseid toone tuua. Just väikesed nüansid aitavad sügise ilu paremini rõhutada, olgu tegu siis kööki ja verandale pandud kõrvitsate ning pudelkõrvitsate või diivani peale visatud soojades toonides pleedidega.

Ideede leidmiseks tuleb vaid aknast välja vaadata. Milleks tuua poest plastikust sügisteemalisi kaunistusi, kui kõik vajalik on õueski olemas. Halloweeni paiku poelettidele ilmuvad kaunistused on sageli tobedavõitu ning ülemäära kirjud. Lisaks sellele, et isetehtud dekoratsioonid aitavad raha kokku hoida, on need ka märksa loomulikumad ega kaota oma väärtust kohe pärast Halloweeni.

Aastaajale kohaste sügisvärvide paletti ei ole vaja kaugelt otsida – piisab kui korraks väike tiir looduses teha. Lehed muutuvad esmalt roosakaks, sügavpunaseks, erekollaseks ja oranžiks ning värvuvad maha langedes juba pruunidesse ning vasekarva toonidesse.

Sügisvilju võib leida kõikvõimalikes erinevates toonides: sügav-oranžid kõrvitsad, punakas-rohelised õunad, tumerohelised ja pastelsed suvi- ja pudelkõrvitsad. Turu pealt võib leida ka erivärvilisi maisitõlvikuid ning vikerkaarevärviliste õitega krüsanteeme.

Sügishõngu lisamiseks piisab sellest, kui mis tahes eelpool mainitud sügisnähtused tuppa või aeda tuua. Seejärel on igaühel vaba voli värvilistest sügissaadustest just endale meelepärane väljapanek või taimeseade luua. Järgnevalt mõned ideed.

Kõrvitsad pole lihtsalt Halloweeni jaoks või purki panemiseks
Kõige paremini sobivad sügist sümboliseerima ilmselt kõrvitsad. Silmatorkavalt oranžid kõrvitsavad lisavad mis tahes ruumile sügisest särtsu. Oktoobris võib kõrvitsaid kohata nii mõneski aias ning neid saab kasutada muukski kui vaid Halloweeni kaunistuste või kõrvitsasalati tegemiseks. Erinevad kõrvitsad valmivad pea kogu sügisperioodi jooksul ning neid saab kasutada kõikvõimalikes erinevates retseptides: nii soolastest roogades kui magusates küpsetistes.

Söögitegemise juures tasub pisut mõelda ka konkreetse kõrvitsasordi peale. Mõni sort sobib teatud roogade valmistamiseks paremini kui teine. Igal juhul tasub välja korjata kõrvitsaseemned – need on röstituna mõnusaks vahepalaks. Küpsetiste jaoks on targem eelistada magusamaid sorte. Samas võib valiku langetada hoopis viljaliha tooni järgi. Kõrvits sobib tõepoolest igasuguste toitude sisse alates suppidest ja saiadest kuni pannkookide ning küpsisteni.

Valmis ostetud kõrvitsatest ja pudelkõrvitsatest saab luua erinevaid dekoratiivseid seadeid. Neid võib asetada kõikvõimalikesse ebaharilikesse kohtadesse, kus nad ümbrusest selgelt eristuksid. Näiteks võiks kõrvitsad kahele poole ukseesist treppi või aiapostide otsa panna. Sel moel hakkab nende erk-oranž koor juba kaugelt silma. Suuri ümmargusi kõrvitsaid või omapärasema kujuga pudelkõrvitsaid võib niisamagi välisukse kõrvale paigutada või nendega jalgteed ääristada.

690

Siseruumides võiks mõelda miniatuursete kõrvitsasortide kasutamise peale. Kaminasimsile ritta laotud väikesed erksavärvilised kõrvitsad ning nende vahele torgatud sügisesed puulehed toovad tuppa aastaajale kohase meeleolu. Pudelkõrvitsad, suuremad kõrvitsad või õunad võib kõik eraldi korvide või kausside sisse kuhjata ning nende vahele sügislehti ning tammetõrusid puistata. Samas võib need kõik ka ühtekokku valada.

Sügisviljadega korvikese alla sobib hästi mõni aastaajale kohastes toonides laudlina, mille peale saab korvi ümber veel vilju asetada. Ühtlasi hoiab lina aluspinna prahist puhtana. Taimeseade sisse või ümber võiks panna küünlaid.

Väikestest pudel- ja miniatuursetest kõrvitsatest saab edukalt küünlahoidjaid valmistada. Selleks tuleb lihtsalt peamine osa maha lõigata ning kõrvitsa seest piisavalt viljaliha välja kraapida, et sinna väike küünal (näiteks teeküünal) ära mahuks. Kõrvitsatest voolitud küünlahoidjad ei pea paraku vastu kauem kui paar päeva. Ehkki tegu pole pikaajalise kaunistuselemendiga, on see siiski kaval moodus tuppa külaliste võõrustamise ajaks pisut sügist tuua.

Teine huvitav mõte on suurest pudelkõrvitsast või suvikõrvitsast supikausi voolimine. Selleks tuleb leida ühtlase kasvu ning tasase põhjaga kõrvitsad.

Muid sügishõngulisi elemente
Nööri otsa seotud kuivatatud lehtedest ning käbidest saab teha dekoratiivsed kette, mis sobivad nii akende ette, kamina kohale kui trepi käsipuude ümber. Võimalusi on lõputult. Sügisel tasub inspiratsiooni saamiseks pidevalt õues enda ümber ringi vaadata.

Sügiseste lõhnade tuppatoomiseks võib kasutada lõhnaküünlaid. Eriti hästi lähevad sügisega kokku soojad ning vürtsikad kaneeli, ingveri ja nelgi lõhnad, samuti jõhvika, männi ning vanilli aroomid. Lisaks küünaldele võib tuppa muretseda (või ise valmistada) lõhnakotikesi.

691

Veel üks kiire ja lihtne moodus toale täiesti uus ning sügisele sobiv soojem ilme anda, on panna diivanite ja toolide ümber vastavates toonides katted. Eelistada tasub maalähedasi värve ning erinevaid materjale nagu vill, kunstnahk, šenill-lõngast kangad ja samet või velvet. Veelgi soojema mulje loomiseks võib tuppa paigutada mõned karvase katte või äärega esemed nagu padjad ning pleedid. Soovitatav on jääda ühevärviliste kangaste või sügisteemaliste (lehed ja lilled) mustrite juurde.

Juba ainuüksi mööblikatete vahetamine aitab sügismeeleolu luua, ent sama liini võib järgida mujalgi. Miks mitte ka kardinad, voodilinad ja käterätikud soojemate ning temaatilistema variantide vastu vahetada. Lisaks võiks kapist välja võtta sügisvärvidega sobivad laudlinnad ja väikesed vaibad. Erinevate katete ning materjalidega mängimine on kahtlemata üks lihtsamaid ja odavamaid viise kodu värskendamiseks.

Selleks, et oma majapidamisse pisut hooajale sobivat sügishõngu tuua ei pea sugugi nahast välja pugema. Piisab ümbritseva looduse vaatamisest ning kappidesse ja pööningule viidud tekkide ja linade seast sügisesse sobivamad välja noppida. Tuleb vaid kujutlusvõimel lennata lasta. Mõned lihtsad looduslikud elemendid aitavad igasse majapidamisse aastaajale kohast soojust tuua, mis läbi terve sügise vastavat meeleolu loovad.