Sügisene istutamine – puud ja põõsad

5109

Ehkki paljud seda ei tea, on sügis tegelikult ideaalne aeg puude, põõsaste ja püsikute istutamiseks. Sügisese istutamise kasuks räägib ka see, et erinevad taimed on sügisel enamasti allahinnatud. Lisaks on neil küllaga aega, et enne järgmise kasvuperioodi algust juurduda. Seni kuni vett jagub ja kastmist ära ei unustata, on sügis ideaalne aeg nii igihaljaste kui heitlehiste põõsaste ja puude istutamiseks.
Näpunäide. Sügisel ei tohiks äsja istutatud põõsast või puud pügada või väetada, kuna see õhutab soovimatut kasvu. Väetamisega võib tegeleda kevadel.

Põõsa või puu valimine
Valitud puud ja põõsad peaksid vastama istutuskoha tingimustele ja olema Eesti kliima jaoks sobiva külmakindlusega. Kindlasti tuleb arvestada puu või põõsa prognoositava kõrguse ja laiusega. Parem, kui seda ei peaks hiljem ümber istutama. Valida tuleb tugeva ja terve välimusega taim. Samas ei maksa heituda istiku pisut räsitud ilmest, kuna sügis on ju ikkagi kasvuhooaja lõpp. Küllap valitud taim kevadel uuesti elujõulisemaks muutub.

Istutamine
Istutusauk peab olema sama sügav, aga laiuselt kolm korda suurem kui juurepall. Kui puule on kotiriie peale tõmmatud ei olegi vaja seda ära võtta, kuna riie laguneb aja jooksul ise. Kui puu on poti sees, tuleb see kindlasti ettevaatlikult eemaldada ja juured lahti päästa. Konteinerites ette kasvatatud puude juured kasvavad sageli kägarasse. Istutamisel peavad juured aga ilmtingimata lahti olema harutatud. Puu või põõsas tuleb istutusauku asetada ja auk mulda täis ajada. Kui tegu on raske savise mullaga, võiks lisada ka turbasammalt. Seejärel tuleb pinnas taime ümber kinni tampida.
Näpunäide. Istutusauku ei tohi lisada komposti või mõnd muud toitainerikast orgaanilist materjali, vaid ainult eelnevalt välja kaevatud mulda.
Istutuskohast tuleb omamoodi supitaldrik teha ja taime ümber umbes viie sentimeetri kõrgune vall moodustada. Nii jõuab vesi maasse imbuda ega voola ära. Mis tahes nöörid ja sedelid tuleb puuokste küljest ära lõigata.
Näpunäide. Puu või põõsa ümber võiks panna kihi komposti või seisnud sõnnikut (mitte värsket), et toitained aeglaselt mulda imbuksid. Samas ei tohiks kompost või multš puutüve vastu puutuda.

Kastmine
Kastmisveel tuleb lasta pinnasesse imbuda ning istutusala peab kuni maapinna külmumiseni pidevalt niisutatud olema. Piisav kastmine on uute puude ellujäämiseks ülimalt oluline.
Näpunäide. Värskete põõsaste ja puude jaoks võib kasutada kastmiskotti, et nad kogu sügise korralikult kastetud oleksid.