Sipelgate tõrje

9982
sipelgate tõrje

Sipelgad on paeluvad olendid, kes on andnud ainest mitmetele mõistujuttudele ja muistenditele. Vaatamata sellele, et nad võivad olla aluseks nii mõnelegi tuntud luiskeloole, muutub olukord teinekord lausa väljakannatamatuks, kui need väikesed putukad siseruumidesse tungivad. Parim moodus sipelgatest vabaneda ja neid edaspidigi eemale hoida, on välja selgitada, mis neid niimoodi suurel hulgal üldse tuppa meelitab.

On ehk keegi juhtunud nägema üksikut sipelgat köögis sihitult uitamas? Sellisel juhul ei pruugi veel tegu olla täiemahulise sissetungiga ja nii ei muuda too üksik sipelgas inimesi enamasti ärevaks. See on aga viga. Need üksikud sipelgad on tegelikult n-ö maakuulajad, kes saadetakse territooriumil leiduvaid ressursse hindama. Lõhnataju abil leiavad nad mida iganes sipelgakoloonial parasjagu vaja on. Kui maakuulajad leiavad hea vee- ja toiduallika, piisab vaid paarist päevas, et ülejäänud koloonia end seal mõnusasti sisse seaks. Sipelgad lihtsalt lähevad sinna, kus leidub pidevaid vee- ja toiduallikaid. Õnneks tähendab see, et ka nendest vabanemine pole ülemäära keeruline. Vaja on lihtsalt vabaneda sellest, mis sipelgaid ligi tõmbab ning kui mõni maakuulaja-sipelgas juhtubki kusagil silma jääma, tuleb ta kõrvaldada ja leiukoht kiirelt puhastada, et teisi sipelgaid juurde ei tuleks.

Sipelgate tõrje esimene printsiip: hoiusta toiduained hoolikalt.

Köök on üks tavalisemaid paiku kuhu sipelgad end sisse seavad. Õunamahla pritsmed külmkapi all, pliidi peale pritsinud rasv, väikeste laste kleepuvad sõrmejäljed külmikapi peal – see kõik meelitab sipelgaid ligi. Rasvased ja suhkrused ained on sipelgate erilised lemmikud. Sipelgate tõrje tegemiseks aitab märkimisväärselt kaasa see, kui pärast toiduvalmistamist, einestamist ja millegi mahaajamist enda järelt ära koristada. Seejuures tasub koristamiseks kasutada äädika- või seebivett. Puhas vesi ei suuda sipelgaid ligimeelitavaid lõhnasid täielikult eemaldada. Mahakukkunud toiduraasukesed tuleb kokku pühkida ja köögipindadele või valamu äärele seisma jäänud vesi ära kuivatada. Köögikappide, -põrandate ja muude tööpindade puhastamine hoiab ära toidukraami kuhjumise, mis sipelgaid ligi meelitab. Sipelgate tõrje ning eemalehoidmise juures on seega oluline ka oma toidukraami korralikult hoiustada. Kui toidukaubad pole külmkapis või hermeetilistes karpides, suudavad sipelgad need siiski üles leida.

Prügi on sipelgakoloonia jaoks lotovõit. Toidujäätmed ei tohiks prügikasti kunagi päevadeks seisma jääda. Prügi tuleb sageli välja viia ning veenduda, et kõik riknevad toiduained oleks enne minemaviskamist korralikult pakitud. Sedamööda, kuidas prügi lagunema hakkab, muutub ka selle lõhn tugevamaks, nii et prügikonteinerid tasub majaesisest võimalikult kaugele sättida.

Ka lemmikloomade toidunõud ei pruugi ainult nende endi päralt olla. Sipelgad ronivad sageli ringi toidu- ja veekaussides. Lemmikloomale mõeldud toidu jaoks võiks kasutada kõrgete äärtega toidunõud ning seda päeva jooksul vaid teatud aegadel välja tõsta. Et vältida seisva vee kogunemist, võiks veekausi alla panna vett imava vaiba või rätiku. Kassiomanikud peavad liivakasti ümbruse puhtana hoidma ja kassiliiva sageli vahetama.

Kui miski enam sipelgaid ligi meelitada ei tohiks, tuleb vaadata, et sipelgad liiga kergesti tuppa ei pääseks. Seintel ja põrandatel leiduvate pragude täitmiseks võib kasutada silikoontihendit. Aknad ja uksed peavad korralikult tihendatud olema. Mitmesugused majapidamises leiduvad vahendid peletavad spelgad nende tavaliste sissekäikude juurest eemale. Sipelgate tõrjumiseks sobivad nii tšillipipar, kaneel, piparmünt, booraks, sool kui pipar.

Kui see ei aita võite proovida ka spetsiaalset kahjurite peletajat, mis aitab sipelgatest väga edukalt vabaneda.

Kui sipelgad on juba parajaks nuhtluseks, võib proovida nad peibutussööda abil ära tappa. Selleks võib kasutada üht hästitoimivad omatehtud vahendit – booraksi ja suhkru, mee või siirupi segu. Poekaubad on samuti tõhusad. Kuna peibutussööt meelitab sipelgaid ligi, tuleks seda kasutada vaid juhul, kui sipelgaprobleem on juba olemas. Kui sipelgatest on lahti saadud, tuleb peibutussööt toast välja visata.

Õues meelitavad sipelgaid ligi teised putukad nagu näiteks lehetäid. Sipelgate sissetungi ennetamiseks tuleb ka teiste kahjurite hulk madal hoida. Sipelgapesa avastamisel võib sellest lahtisaamiseks kasutada mürgiseid kemikaale või pesale lihtsalt hulganisti keevat vett peale valada.

Mõningatel juhtudel on tarvis kutsuda professionaalsed kahjurite tõrjujad. Teatud sipelgaliigid nagu hobusipelgad on eriti visad. Igal juhul aitab ennetavate sammude astumine sipelgaprobleeme tulevikus vältida.