Ruumikitsikus ja jõulukaunistused

3635
Väike jõulupuu

Jõulupühad jõuavad aina lähemale ning paljud inimesed muutuvad üha ärevamaks, kui ümberringi vaadates tundub, et kaunistuste jaoks nagu ei olegi kusagil enam ruumi. Kas jõulupuu mahub toanurka? Kuhu panna kõik need kaunistused, kui pühad ükskord läbi saavad? Kuidas tuua tuppa pühademeeleolu nii, et külalised ja kaunistused kõik kenasti ühele pinnale ära mahuksid?

Väikeste pindade jõuluehteisse rüütamine nõuab kindlasti etteplaneerimist, aga lõppkokkuvõttes on soe pühademeeleolu seda kindlasti väärt.

 

Väike ja ilus

Väikesed jõulupuud on ju tegelikult väga armsad ja vahvad. Ruumipuudust ei maksa sugugi häbeneda, vaid pigem tuleks seda tähistada. Väikese jõulupuu kaunistamine nõuab loovat lähenemist. Kasutada võib näiteks pühadeteemalisi või niisama silmailu pakkuvaid linte. Väikese jõulupuu rõhutamiseks võiks valida suuremate, aga harvemini paiknevate lampidega jõulutuled. Värvivalikul võib lähtuda muust toakujundusest või panustada kindla hobi, rahvuse või linna sümboolika rõhutamisele. Kui mängu astub ruumipuudus ja tuled lihtsalt ei mahu kusagile, võib temaatilise jõulupuu loomisel kasutada mis tahes muid olemasolevaid kaunistusi ja esemeid.

 

Olemasolevad asjad

Käbid kausis

Väikeste pindade puhul on hea kasutada juba olemasolevaid vahendeid – ühtlasi on see hea moodus vältida hilisemaid hoiustamisprobleeme. Kappis seisvad kausid või liuad, mida regulaarselt ei kasutata, võib täita jõulutulede, -ehete ning käbidega, et lisada tuppa pisut pühademeeleolu.

Kodus olevaid raamatuid ja mänge saab samuti edukalt kaunistamise eesmärkidel ära kasutada. Näiteks võib mängukaardid ükshaaval jõuluehete kombel puule riputada ning jõulupuu ümber virnadesse laotud raamatutest saab omanäolise kuusejala katte. Võib olla leidub riidekapi nurgas mõni äraviskamist ootav vana sall või kampsun. Sellisel juhul võiks neist enne prügimäele saatmist hoopis isetehtud kuuse alusliniku teha või kasutada salle suurte dekoratiivsete lipsukeste tegemiseks.

Vanadesse pildiraamidesse võiks aga otsida pühadeaegseid pilte pereliikmetest ning luua sel moel kollaaž oma helgeimatest perega seotud jõulumälestustest. Kui pereliikmeid on ka külla oodata, võiks lausa paluda, et nad võtaksid tulles kaasa oma lemmikpildi iseendast, et selle saaks siis jõulupuule või mujale riputada.

 

Lihtne ja rabav

Kui elamises pole õige jõulupuu jaoks piisavalt ruumi, tasub tuppa tuua mõned igihaljad oksad, näiteks peeglite kohale või aknalaudadele. Pidulikuma seade jaoks võib oksadele ka mõned kaunistused või jõulutuled kinnitada.

Samas ei pruugi igihaljad männi- või kuuseoksad sugugi igaühe maitse järgi olla. Sellisel juhul võib jõulumeeleolu loomiseks kasutada akende kohale ning äärde kinnitatud jõulutulesid. Tulesid võib kasutada isegi seinte peal või jõuluteemalistele kaunistustele pühendatud laua ääristamiseks.

 

Laud kui keskne element

Jõulukaunistus laual

Majapidamises, kus ruumi pole just ülearu palju, võib jõulukaunistuste keskseks elemendiks olla toas seisev laud. Olgu siis tegu jõuluõhtusöögi laua, või toa nurka seatud Rootsi lauaga – tegu võib olla just selle vajaliku elemendiga, mis tuppa õige pühademeeleolu tooks. Lauale tuleb otsida suur jõuluteemaline laudlina või piklik linik ning seada keskele vastavad kaunistused.

Näiteks võib ära kasutada jõulupuu ehtimisest üle jäänud tulesid – laua keskele kausi sisse panduna on need jõulupuu tuledesärale kenaks täienduseks. Lisaks võib laua keskele panna jõulupuu tagumise poole juurest maha lõigatud oksi.