Rasvakriidi jäljed seinal

2953

Vaja läheb:

  • autoosade hoolduses kasutatavad määrdeainet (näiteks WD 40)
  • sooja vett
  • nõudepesuvahendit
  • suurt pesusvammi
  • pehmet riidest lappi

Rasvakriidiga ära määritud seinad ja põrandad võivad esmapilgul tunduda lausa jäädavalt rikutud. Teisalt pole kriitidega seina peale kritseldamine veel tingimata maailma lõpp. Värvitud seinade pealt saab kriidijäljed üldjuhul kenasti maha. Isegi, kui sein ei lähe täiesti puhtaks, saab jäljed märksa heledamaks teha, nii et need torkavad vähem silma. Järgnevalt toodud sammud õpetavadki, kuidas värvitud seina pealt rasvakriiti maha saada.

Määrdeaine

Esimese asjana tuleb kriidiga kokku tehtud alad mõne pihustatava määrdeainega kokku teha. Kõik kriidijälgedega kohad peavad kaetud saama, nii et ei maksa määrdeainega koonerdada. Seejuures ei tohiks hakata määrdeainet lapiga laiali ajama, vaid pigem lihtsalt sein korralikult üle pihustada. Seina peal olevad kriidijäljed peavad osa määrdeainest endasse imama. See võtab enamasti umbes kolm minutit aega.

Lapiga pühkimine

Järgmise asjana tuleb kriidine ja määrdeainega koos olev ala puhta lapiga põhjalikult üle pühkida. Sedasi peaks maha tulema nii seinale pihustatud määrdeaine kui ka osa kriidiga tehtud jälgedest . Kui määrdunud ala on üle pühitud, tuleb seinad uuesti üle vaadata ja hinnata, kas osa kriidijälgi õnnestus seina pealt maha saada või heledamaks teha. Kui kriiti pole enam peaaegu (või üldse mitte) näha, on eemaldamistöö ühel pool. Kui sein on jätkuvalt määrdunud, tuleb jätkata järgmise sammuga.

Nõudepesuvahendiga pesemine

Kui määrdeaine ei saanud esimese hooga plekkidega hakkama, tuleb kokku segada kolm osa sooja vett ja üks osa nõudepesuvahendit ning saadud lahus riidest lapiga seina peale kanda. Eesmärgiks pole seina niisama leotada, vaid määrdunud ala tuleb seejärel kohe pesusvammiga töötlema asuda. Kriidised kohad tuleb kõvasti üle nühkida, kuniks seinad puhtaks saavad.

Lõpetuseks tuleb sein puhta veega üle loputada ja uuesti hindava pilguga üle vaadata. Kui sein on ikka veel rohkemal või vähemal määral kriidine, tuleb see nõudepesuvahendist ja veest (seekord 1:1) tehtud lahusega veelkord üle pesta.

Pärast kõiki neid samme peaksid kriidijäljed värvitud seina pealt täiesti (või suuremas osas) kadunud olema. Kogu protsessi käigus ei tohi ära unustada iga natukese aja tagant kaks sammu tagasi astuda, et sein hindava pilguga üle vaadata. Sageli piisab sellestki, kui kriit on lihtsalt nii heledaks kulunud, et jälgi pole kaugemalt enam näha. Kriidi eemaldamiseks vajaminevaid töövahendeid ja määrdeaineid müüakse igas suuremas ehituspoes.