Raamatud igasse tuppa raamat kui sisekujunduselement

5095

Iga raamatusõber on ilmselt tabanud end mõttelt: nii palju raamatuid, nii vähe aega. Riiulite ja panipaikade puudumisel võib isiklik raamatute kogu peagi üle pea kasvada. Samas on raamatud kõnekad ühtaegu nii oma dekoratiivse välimuse kui sisust tuleneva sõnumi poolest ning õigesti paigutatuna lisavad nad igale toale isikupära.

Olemasolevad raamatud võiks jaotada kolme gruppi: sageli kasutatavad raamatud, hoiustamist vajavad raamatud ning sellised raamatud, mis on dekoratiivsed või mis võiksid laiemas lugejaskonnas huvi äratada. Inimesed organiseerivad oma raamatuid erinevate printsiipide, näiteks suuruse, värvuse või teemade järgi. Kui põhiprobleem seisneb aga sobivate hoiupaikade leidmises, on raamatuid kõige lihtsam esimese punkti ehk suuruse järgi sorteerida.

Sageli kasutatavate raamatute alla kuuluvad ilmselt erinevad teatmeteosed nagu sõnaraamatud, samuti kokaraamatud ning ametialaselt huvipakkuvad teosed. Hoiukohta vajavad enamasti läbiloetud ilukirjandusteosed ning pehmekaanelised ja muud raamatud, mis ei leia regulaarset kasutust. Dekoratiivsed raamatud võivad olla näiteks kaunis nahkköites või rohkete piltidega ja suureformaadilised või siis lihtsalt huvipakkuva sisuga.

912

Raamatute hoiustamisest rääkides peetakse reeglina silmas riiuleid ja -kappe. Need võivad olla nii praktilised kui ka dekoratiivsed – riiulitele saab peale raamatute endi mahutada muudki temaatilist nagu kirjapresse, keraamilisi esemeid ja pilte. Kõige parem (ehkki kallis) on lasta seintele sisseehitatud raamaturiiulid paigaldada. Kui raamatutele on võimalik pühendada terve eraldi tuba, saab kõik seinad raamaturiiuliteks muuta või lihtsalt meelepäraseid riiuleid ruumi paigutada. Tegelikult näevad raamaturiiulid igal pool kenad välja, nii et isegi kui kõikidele raamatutele ei saa omaette ruumi või nurgakest pühendada, võib riiuleid paigutada nii esikusse, magamistuppa, kabinetti, elutuppa, keldrisse, pööningule, kööki kui mujale.

Eraldi väiksemaid lisariiuleid võib samuti kõikjale majapidamisse paigaldada. Need sobivad eriti hästi just kergemate raamatute ning lühemate raamatusarjade eksponeerimiseks. Magamistuppa võib tõsta näiteks mõne armastatud kirjandusklassiku nahkköites teosed. Töötuppa sobib aga eraldi riiul sõnastike, sõnaraamatute ja üksiku lillevaasiga. Seinapinna puudumisel nõuab riiulite paigutamine muidugi pisut leidlikkust, aga neid võib kinnitada nii ukseavade kohale kui trepi alla, samuti köögikappide alla (kokaraamatute jaoks) või voodi kohale. Veel üks võimalus on paigutada üksikud pikad riiulid vahetult lae alla ning sedasi tervele ruumile omapärane ilme anda.

Lisaks riiulitele saab raamatuid hoida näiteks kohvrites, diivanilaudade all, öökappide peal ning seinakappides. Kohvrites on iseäranis mugav just käsitööalaseid raamatuid hoida – nii saab need vajaduse korral kiirelt välja võtta ning jälle tagasi panna. Mitmed diivanilauad täidavad lisaks veel panipaiga funktsiooni ning sinna võiks paigutada näiteks suured reisiraamatud ja -kirjad. Viimaste peale võib omakorda laotada veel mõned dekoratiivsed või eriti huvitavad raamatud. Vanaaegsed teosed botaanikaalaste piltidega, kindlustest ja lossidest või kohalikust ajaloost pajatavad teosed ning samuti humoorikad teosed, mis kogu perele ja sõpradele-tuttavatele huvi pakuvad, võiksid kogu aeg käeulatuses seista.

913

Kuna lasteraamatud kipuvad olema üsna erinevas mõõdus, siis võib nende tarvis eraldi riiulit vaja minna. Need saab ka kerge vaevaga lastele meelepäraselt ära kaunistada. Tegelikult võiks lasteraamatute jaoks seina külge hoopistükkis ülevärvitud puitkastid kinnitada. Suuremate riidekappide puhul võib alumised riiulid samuti raamatutega täita.

Olgu need siis korrapäratutes kuhjades toolide ja laudade peal või piinliku hoolega klaasustega kappidesse laotud, raamatute võlu ei suuda miski asendada. Lauaservad ja sohvanurgad – pole kohta, kuhu raamatud ei sobiks ning pole paremat moodust kodu hubasemaks ja isikupärasemaks muuta, kui oma lemmikraamatuid eksponeerida.