Vaja läheb:
- söögiäädikat
- veepritsi
- tolmuimejat
- suruõhku
- isopropüülalkoholi
- destilleeritud vett
- desinfitseerimisvahendit (pihustatavat või niisutatut rättide kujul)
- kääre
Kevadpuhastuse ajal lüüakse aknad lahti, et toad värske kevadise õhuga täita ning pestakse üle põrandad ja muud pinnad, mis talve jooksul hooletusse jäetud. Paraku ei piirdu koristamist vajavad kohad vaid põrandate ja riiulitega. Juhendis tulevad vaatluse alla viis sagedasti kahe silma vahele jäävat kohta, mille puhastamine aitab tervesse majapidamisse värskust tuua ning valmistab kodu ette kevadisteks ja suvisteks rõõmudeks.
Külmkapp
Kusagil külmkapi alumise riiuli tagumises nurgas kipub ikka leiduma paar purki, mille sisu keegi enam ei mäleta. Külmkapis leiduva kontrollimiseks tuleb varuda parajalt aega ning kõik riiul riiuli haaval üle käia. Välja tuleb visata kõik toiduained, mille ‘parim enne’ kuupäev on möödas. Seejuures tuleks vaadata, kas mõnda purki või topsi ei saa ehk puhtaks pesta ja korduvkasutada. Külmkapi riiulite ja muu sisemuse pühkimiseks võib kasutada lihtsalt veega niisutatud lappi või veepritsi pandud lahjendatud äädikat (viis või kuus osa vett ühe osa äädika kohta).
Toiduained säilivad külmkapis küll kauem kui muidu, aga kõigel on piir. Kõlbmatud toiduained tuleb minema visata ja külmkapi sisemus uuesti lapiga üle käia. Kui sügavkülma on liigselt jääd kogunenud, tuleb sulatamisel järgida tootjapoolseid soovitusi.
Soovitatav on üle vaadata ka külmkapi välimine külg. Külmkapi alla ja taha kogunenud tolmu eemaldamine aitab külmkappi energiatõhusamaks muuta ning elektriarvet vähendada. Mõnedel mudelitel on tagumisele küljele jääv kondensaator kergesti ligipääsetav ja seda on kerge puhastada. Väljastpoolt puhastades tuleks alati lähtuda kasutusjuhendis toodud nõuannetest, aga igal juhul tasub külmkapp puhastamise ajaks vooluvõrgust välja võtta. Kui külmkapi nihutamine käib üle jõu ei maksa karta sõpra appi kutsuda.
Voodid ja padjad
Voodipesu vahetamine ja paksude vatitekkide talveks ära pakkimine ei tähenda veel, et voodi juures enam midagi koristada ei ole. Nüüd on paras aeg tolmuimeja välja võtta ning madratsite ümbrus, voodiraam ja voodialune korralikult puhtaks tõmmata.
Linade ja tekkide pesemisest alati ei piisa. Ka mitmed padjad on masinpestavad, tuleb lihtsalt sildilt vastavaid juhiseid otsida. Plekkide eemaldamiseks ning värskuse lisamiseks soovitatakse sageli pesuvette õige pisut äädikat või söögisoodat lisada.
Arvuti
Arvuti töölaual asuvat prügikasti võib küll tühjendada sama tihti kui köögis olevat prügikasti ning kõik kõvakettal olevad failid võib samuti piinliku hoolega ära organiseerida, aga kõige selle juures ei tohi tähelepanuta jätta tegelikku tolmu ja mustust, mis arvutisse ning selle ümbrusse kogunema kipub.
Arvuti puhastamiseks on hea kasutada purkide kaupa müüdavat suruõhku. Enne arvutile suunamist võiks purgist pisut õhku enne välja lasta, et vältida niiskuse või muude õhu sisse jäänud osakeste sattumist ebasoovitavatesse kohtadesse.
Ekraani ja klaviatuuri puhastamiseks võib kasutada lappi ja destilleeritud veega lahjendatud äädikat (viis või kuus osa vett ühe osa äädika kohta). Äädika asemel võib kasutada ka isopropüülalkoholi. Kõige olulisem on jälgida, et kasutatav vesi oleks tõepoolest destilleeritud, vastasel juhul võivad tavalises kraanivees sisalduvad mineraalid arvutile näotuid jälgi jätta. Ühtlasi tuleb enne ekraani puhastamist kindlasti arvuti kasutusjuhend uuesti üle vaadata – mõnel juhul on alkoholilahuse kasutamine vastunäidustatud.
Prügikast
Kevadkoristuse käigus visatakse enamasti ära halvaks läinud toitu, määrdunud puhastusvahendeid ja palju muud. Samas ei tohiks ära unustada seda, kuhu kõik see prügi visatakse. Prügikast tõmbab igasugu prahti ja mustust lausa magnetina ligi ning selle puhtaks pesemine muudab automaatselt terve ümbritseva ala puhtamaks.
Alustuseks võiks proovida vana hea äädikalahust, aga kuna prügikastidesse kogunev mustus on väga visa, võib juhtuda, et vaja on pisut karmimat puhastusmeetodit. Desinfitseerimisvahendi kasutamine ei lase hallitusseentel ja muul kahjulikul end prügikasti sisse seada. Lisaks välisele küljele tuleks puhtaks küürida ka prügikasti sisemus.
Tolmuimeja
Majapidamistes on veel üks ese, mida koristamise juures sagedasti kasutatakse, aga mille enda puhastamine tuleb haruharva meelde – tolmuimeja. Kui tolmukott on täis, on vaja see ära vahetada. Kui tegu on filtriga tolmuimejaga, tuleb see tühjaks koputada. Sellega puhastamine siiski ei piirdu.
Kui tolmuimeja on vooluvõrgust välja ühendatud, saab selle hooldamiseks ja eluea pikendamiseks veel palju muudki ära teha. Esmalt tuleks võtta käärid ja lõigata lahti kõik tolmuimeja otsiku harjaste külge jäänud pikad juuksekarvad ja vaibakiud (mitte harjased endid). Lahti lõigatuna on neid märksa kergem kätte saada ning ära visata.
Filtriga tolmuimejate puhul on sageli võimalik filter välja võtta ning ära pesta. Sellisel juhul tuleb pesemisel järgida tootjapoolseid juhiseid ning lasta filtril enne paigaldamist kindlasti täielikult ära kuivada. Lisaks võiks tolmuimeja enda väljastpoolt tolmust puhtaks teha. Puhtusest säravat tolmuimejat on ka koristustööde juures meeldivam kasutada.
Kui muidu varjatuks jäävad kohad on üle küüritud, võib tänavuse kevadpuhastuse tõepoolest lõppenuks lugeda. Puhtast majapidamisest õhkab samasugust värskust kui kevadpäikesest ja tärkavast suvest.