Õdus lugemisnurk kitsastesse tingimustesse

3233

Pole midagi paremat kui üks mõnus tassike teed ja hea raamat. Teisalt aga on tõeliselt närvesööv üritada kõike seda keset telefonihelinaid, koerte haukumist ja ümberringi tormavaid lapsi nautida. Raamatusõbrad eelistavad üldjuhul oma raamatutega üksinda mõnes õdusas nurgakeses aega veeta, kus neid keegi segama ei tule. Emakohustuste, laste koolitamise ja kodukontorist täiskohaga tehtava töö kõrvalt on lugemiseks aja leidmine tõeline luksus. Mõne jaoks seisneb nauding kaaviari söömises, teise jaoks aga hea raamatu lugemises.

Selleks, et igasse päeva pisut isiklikku aega leida ning sukelduda raamatute abil seiklustesse või kujutada end uhke täku seljas mööda rannaliiva ratsutamas, tasub otsida üles kõik väikesed nurgatagused, mis sobiksid vastava pelgupaiga kujundamiseks.

Sellises väikeses „oma“ nurgas võib lugeda, kirjutada, muusikat kuulata või lihtsalt niisama vaikselt mõtteid koguda. See ei pea olema midagi uhket. Võimalus aeg-ajalt kuhugi omaette eemale tõmbuda on juba iseenesest hea stressimaandaja. Pingetest vabanemist võimaldav isiklik pelgupaik aitab ka muude igapäevaste ülesannetega paremini toime tulla.

Kõik, kes igatsevad pisukest privaatsust ning on valmis asuma juba aastate eest väljavaadatud raamatuid lugema, leiavad altpoolt mõned soovitused oma väikese lugemisnurga loomiseks.

Asukoht

Lugemisnurga jaoks parima asukoha leidmine sõltub konkreetsest majapidamisest. Mõelda võiks nii magamistoa nurga, mõne suurema seinanišši, laia aknalaua või isegi tühjana seisva riidekapi peale. Seal peab olema piisavalt ruumi ainult ühele inimesele. Tegelikult võiks lausa öelda, et mida väiksem nurgake, seda õdusam. Sobivat kohta otsides tuleb silmas pidada ka seda, et see oleks vaikne ning lärmakamatest kohtadest (nagu telekatuba) võimalikult kaugel. Soojemate kuude ajal võib sobiva lugemisnurga hoopis õue üles seada. Mõned inimesed eelistavad näiteks aeda võrkkiige üles panna või privaatses lehtlas istuda. Isikliku aiakese tegemises pole midagi halba. Lisaks on värskes õhus viibimisest ainult kasu.

Istumisalus

Järgmise asjana tuleb mõelda, kuidas oleks kõige mugavam lugeda – istudes, lesides või end vaheldumisi sättides. Paljud inimesed armastavad lugeda jalad väljasirutatult. Ideaalse istumisaluse leidmine võib omajagu aega võtta. Tähtis on just enda vajadustele ja maitsele sobiva iste leidmine ning seepärast on soovitatav pigem valiv olla. Olenevalt pindalast võivad valikute hulka kuuluda nii lamamistool, kiiktool, tugitool, võrkkiik, rippuv tool, kanapee või kott-tool. Kes aga ei põlga niisama põrandal istumist, võib investeerida hoopis paari suurde ja pehmesse patja ning sel moel tublisti raha kokku hoida.

534

Väike lauake või riiul

Võib-olla juhtub lugemisnurgas isegi eraldi raamaturiiuli jaoks ruumi olema, kuhu kõik lemmikteosed kenasti ära mahuksid. Kui ülalpool ruumipuudust pole, võib raamatute mahutamiseks näiteks kaste seina äärde laduda, riiuli paigaldada või eraldi raamatualuseid üles riputada. Võimaluse korral sobib lugemisnurka täiendama väike diivanilaud, kuhu on hea raamat või teetass toetada.

Valgustus

Lugemiseks on vaja head valgustust ja parima lambi valimisel ei tohiks kindlasti koonerdada. Lamp ei tohiks lugemisnurgas domineerima hakata, ent peab siiski tagama piisava valguse. Kõige parem on leida lugemisnurgaks selline kohake, kuhu paistab ka loomulikku valgust, nii et lampi läheb vaja alles pimedaks minnes.

535

Pisut isikupära

Lugemisnurga isikupärasemaks tegemiseks võiks sinna lisada endale meelepäraseid elemente. Pehme pleed ja tekk, padjad, lilled, küünlad ning muu taoline võib olla just see, mida vaja, et kiire argipäev meelest pühkida. Kel on oma lemmikpilt või foto, võib sellegi lugemisnurka tuua.

Privaatsus

Kui lugemisnurk asub mõnes suuremas üldkasutatavas toas, võiks mõelda selle privaatsemaks muutmise peale. Sirmid, kardinad või lihtsalt mööbli ümberseadmine on kõik võimalikud viisid lugemisnurga eraldatumaks muutmiseks. Erinevate lahenduste leidmiseks võib julgelt katsetada. Üks isikliku nurgakese võlusid ongi just suurem privaatsus. Kui tegu on uksega suletava nurgakesega, võib sellele ka vastava silmatorkava sildi kinnitad, mis palub külalistel „mitte tülitada“.

536

Ei mingeid vabandusi enam. Aeg on lugemisnurgake sisse seada ja raamat lahti teha.