Neli märki, et väliveranda tahab parandamist

2051
Väliveranda

Pidev kasutus hakkab puidust väliverandat varem või hiljem kulutama ning ühel hetkel tuleb suuremas või väiksemas mahus parandustööd ikka ette võtta. Selleks, puidust veranda kiirelt jälle korda saaks, on vaja probleemid ära tunda ning teada, millele keskenduda.

Plekid ja laigud

Üks tavapärasemaid probleeme puidust väliverandade puhul on määrdunud lauad ja muude plekkide tekkimine. Enamasti kaasnevad need tavapärase igapäevase tegevusega. Plekid rikuvad puidu ilusa üldmulje ja kui nendega aegsasti ei tegeleta, võivad plekid läbi puitu kaitsva laki- ja/või värvikihi tungida, mis omakorda viib edasise lagunemise ning värvi ja/või laki koorumiseni. Sedasi jääb puit niiskuse eest kaitseta ning võib lõpuks mädanema minna.

Väiksemate plekkide eemaldamiseks piisab kergest nõudepesuvahendilahusest, samas kui keerulisemate plekkide puhul võiks kasutada näiteks pehmete harjastega pesuharja ja kangemaid puhastusaineid. Puitveranda tuleb pärast puhastamist alati puhta veega üle loputada.

Katkised lauad

Katkised lauad

Ajapikku veranda põrandalauad kuluvad ning saavad kahjustada. Katkised lauad tuleb aga tingimata välja vahetada. Kui verandat kasutatakse palju, on katkised lauad enamasti lihtsalt tavapärase kulumise ilming. Kui laudadele pidevalt suur survet avaldatakse hakkavad need näiteks lõhenema ning pinde andma. Mõningatel juhtudel võivad lauad päris katki mina või pooleks murduda. Katkised põrandalauad tuleb võimalikult kiiresti korda teha või välja vahetada, sest viivitamise korral probleem ainult süveneb ning tekib oht, et keegi võib viga saada.

Üksikute katkiste laudade puhul ei tohiks olla keeruline katkine laiajupp tugistruktuuri küljest osaliselt või täielikult lahti tõmmata ning uue lauaga asendada.

Pehkinud lauad

Puidu mädanemine ja pehkimine ei sõltu tingimata ilmastikuoludest. Kui probleemile kohe alguses piiri ei panda, levib see aegamööda edasi, kahjustades seeläbi teisi põrandalaudu ning kogu veranda struktuuri. Puidumädanikust annavad aimu tumedad plekid kokkutõmbunud laudadel, puidul vohavad seened ja hallitus ning niiske, kopitanud lõhn.

Enamasti on mädaniku põhjuseks niiskus. Töötlemata lauad on vihma ja muude veeallikate suhtes vastuvõtlikumad, kuna neil puudub vajalik kaitsekiht. Pehkiva väliveranda korral on otstarbekas pöörduda asjatundjate poole, kes oskavad kahjustuste ulatust korrektset hinnata ning anda soovitusi nii veranda parandamiseks kui edasiste probleemide vältimiseks.

Lahtised kruvid ja naelad

Lahtised naelad

Lausa üllatav, kui sageli lahtised naelad ja kruvid tähelepanuta jäetakse. Tundub, et esmalt peab keegi pahaaimamatult oma lemmikteksad katki või jala verele tõmbama, et haamer või trell välja otsitaks. Lahtised või väljatungivad kinnitused on kindlaks märgiks, et veranda vajab hooldamist. Ohutus ennekõike, nii et enne naela- ja kruvipeade kinnitamist ei tohiks lasta teistel verandat kasutada.

Lahtiste naelade eemaldamiseks on hea kasutada sõrghaamrit. Seejuures ei tohi uusi naelu täpselt sama koha peale lüüa, vaid pisut esialgsest naelaaugust eemale – nii saab kinnitus tugevam.