Meeldejäävad jõulutraditsioonid noorele perele

2778
Noor pere

Jõulud keerlevad paljuski traditsioonide ümber. Vaaremadest alates edasi kantud kombed aitavad hoida sidet minevikuga. Olgu selleks siis komme kogu perega metsast jõulupuud tooma minna või igal aastal jälle „Üksinda kodus“ vaadata – tegu on ikkagi millegi erilisega, mida kogu ülejäänud aasta oodata. Samas on alati ruumi uute traditsioonide loomiseks. Äsja pere loonud noortele on saabuv jõuluaeg suurepäraseks võimaluseks uutele kommete juurutamiseks. Järgnevalt mõned vahvad ideed.

 

Uus/vana jõulufoto

Nüüdsest alates mööduvad jõulud omas kodus, oma pere ja jõulupuuga. Miks siis mitte mõelda jõulupuu taustal perefoto tegemisele. See võiks saada iga-aastaseks traditsiooniks – samad poosid, samad naeratused. Võib-olla isegi samad päkapikumütsid või pidžaamad. Iga järgnev foto lisab perekonna ajajoonele uue tähise. Kõik need fotod võib pühade ajal ikka ja jälle vaatamiseks välja tuua.

 

Küpsisevahetus

Küpsised ja piparkoogid

Kellele ei meeldiks pühadeaegsed küpsetuslõhnad ja maitsvad piparkoogid. Küllap on igaühel jõuluaegsete präänikute tegemiseks oma lemmikretsept. Miks siis mitte panna alus ühele lõbusale küpsisevahetusele. Selleks võib kõik sõbrad-sugulased külla kutsuda ning paluda neil kõigil oma lemmikretsepti järgi jõuluteemalisi küpsiseid, piparkooke või präänikuid valmistada. Üks retsept ühe inimese kohta. Õhtuks on majapidamine täis erinevaid isuäratavaid küpsetisi, mida üksteisega nagu õnnitluskaarte vahetada. Lapsedki saavad siin kampa lüüa ning vastutada näiteks glasuuride pealekandmise eest.

 

Päkapikk riiulil

Päkapikud on jõulude ajal teadupärast väga tegusad. Poes on saadaval igasugu erinevaid päkapikke, mida siia-sinna riiuli ja kapi peale tõsta ning seeläbi lastele jõulude ajaks tore traditsioon luua. Mõte seisneb selles, et päkapikk valvab laste järgi, et nood jõuluvana juures ikka heas kirjas oleksid. Igal hommikul vupsab päkapikk jälle uue koha peal välja ja laste ülesandeks on väike päkapikk üles leida. Lisapunkte võib saada näiteks selle eest, kui lastel õnnestub teha fotojäädvustus päkapiku öistest tegemisest.

 

Juurte austamine

Paljusid traditsioone antakse edasi põlvest põlve. Mõned säärased vanad kombed võivad aga kaotsi minna või lihtsalt ununeda. Sellisel juhul tasub teha pisut uurimistööd oma suguvõsa ja perekonna ajaloo kohta (kas internetis või sugulaste kaudu). Kindlasti leidub mitmeid traditsiooni, mida tasub kaasajal taas ellu äratada. Tegu võib olla nii ammuse pereretseptiga kui ainulaadse kingikombega. Igal juhul on see suurepärane viis luua sild üle ajaloo ning tutvustada lastele nende juuri.

 

Vabatahtlik töö

Jõulude ajal on kombeks käia perega linnas jõulutulesid imetlemas ning külastada sõpru ja muid pereliikmeid. Seejuures aga võiks taolisi pühadeaegseid väljaskäimisi kasutada hoopis vabatahtliku töö tegemiseks. Kindlasti on igaühel meist võimalus abivajajaid mingil moel abistada. Jõulud on ikkagi ühtsus ja andmise aeg ning mis oleks veel parem moodus selle põhimõtte järgimiseks.