Lumepuhurid

2518

Pidev lume lükkamine on tülikas, raske ning vanemas eas inimeste jaoks isegi ohtlik. Samas leidub ka neid, kes endi sõnul lume lükkamist lausa naudivad – õues, värske õhu käes liigutamine on ju hea treening. Raske on uskuda, et mõned inimesed suudavad tõepoolest tunda rõõmu poole meetri paksusest lumekihist oma hoovis ja sissesõiduteel. See artikkel aga polegi mõeldud entusiastlikele lumelükkajatele, vaid just neile, kes kaaluvad lumelabida nurka viskamist ja lumepuhuri muretsemist. Lumepuhurid ehk lumefreesid sobivad selle vaevarikka töö kergendamiseks suurepäraselt ning järgnevalt on nende kohta ka pisut selgitavat infot toodud.

Lumepuhureid on olemas kahte erinevat tüüpi: ühe- ja kaheastmelised.

Üheastmelised lumepuhurid

  • Sageli nimetatakse neid ka niisama lumeviskajateks. Üheastmelised lumepuhurid on mõeldud kasutamiseks eelkõige piirkondades, kus lund sajab pigem vähe või keskmiselt. Kõige paremini töötavad nad umbes 7-10 cm paksuse lumekihi puhul.
  • Üheastmelisel lumepuhuril teeb kogu töö ära enamasti metallist, plastikust ja kõvakummist valmistatud tiguseade. See keerutab lume ülest ja paiskab selle siis väljaviskeavast umbes 7,5 meetri kaugusele.
  • Üheastmelistel lumepuhuritel on tavaliselt neljataktiline gaasimootor, mil võimsust umbes 5 hobujõudu (märksa vähem, kui kaheastmelistel lumepuhuritel) ning nende töölaius on 61 cm.

Kaheastmelised lumepuhurid

  • Kaheastmelised lumepuhurid on palju suurema jõudlusega, ning tavaliselt hoiab need masinad käigus 8-12 hobujõuline bensiinimootor. Kaheastmelise lumepuhuri töölaius jääb vahemikku 61-92 cm.
  • Lume koristamine toimub jällegi kahes osas: esmalt tõmbavad tiguseadme terasest labad lume masinasse ja siis heidetakse see pöörlevate tiivikute toel väljaviskeavast välja.
  • Kaheosaline töökäik tähendab seda, masin suudab lund kiiremini teisaldada ja heidab selle palju kaugemale. Kaheastmelised lumepuhurid paiskavad lume ilausa 13,5 m kaugusele. Nad on piisavalt võimsad, et isegi kuni meetri paksuseid lumehangesid laiali ajada.

Kumba eelistada?

  • Neid kahte tüüpi lumepuhureid kasutatakse erinevat sorti lumeolude puhul. Selge see, et väiksema lumesajuga paikades piisab üheastmelisest lumepuhurist ning võimsam kaheastmeline lumepuhur sobib just lumerikastesse oludesse.
  • Üheastmeliste lumepuhurite eeliseks on nende kergus ja liikuvus (mootor on väiksem ja kergem). Seetõttu on nad näiteks kõnniteede puhastamiseks parem valik kui kaheastmelised lumepuhurid. Miinus on aga väiksem töölaius, mistõttu edasi-tagasi kõndimist on rohkem.
  • Tänu tiguseadmele puhastavad üheastmelised lumepuhurid sissesõidutee lumest täiesti puhtaks ehk asfaldini välja. Kaheastmelised lumepuhurid jätavad aga teele õhukese lumekihi peale. Sellest võib jääda mulje, et üheastmelised lumepuhurid on tõhusamad puhastajad, ent tegelikult tähendab see lihtsalt seda, et üheastmelisi lumepuhureid saab kasutada ainult kindla pinna ja mitte kruusa peal. Kaheastmelisi lumepuhureid võib see-eest pea iga pinna peal kasutada.

Kaheosalised lumepuhurid on enamasti iseliikuvad ja neil on nii edasi- kui tagasikäik, mis aitab sügava lume sees paremini ringi liikuda. Üheastmelisi lumepuhureid tuleb seevastu lükata (ehkki tänu tiguseadme kujundusele aitab ka see masina liikumisele kaasa).