Linaõli kasutamine

5395

Aja jooksul õpib iga kogenud maalikunstnik ja puidutööline linaõlist ja selle erinevatest kasutusvõimalustest lugu pidama. Seda saab kasutada nii maalimise kui puitpindade värvimise juures. Linaõli ehk linaseemneõli on juba aastasadu kasutatud värvide ning peitside sideainena. Siin juhendis tulebki juttu linaõli kõige kasulikumatest omadustest just nii värvimise kui puidutöötlemise juures.

Puidutöötlemine

Kõik, kes on asjaga kokku puutunud, teavad kui keeruline võib olla teatud sorti puidu (näiteks männi või papli) värvimine või peitsimine. Parimal juhul võib seda võrrelda loterii mängimisega, sest tulemus on ennustamatu. Kui männipuidust või paplist pindasid peitsida või heledama tooniga värvida, võib lõppviimistlus jääda laiguline või ebatasane. Linaõli abil on võimalik seda vältida.

Teatud poorsemat tüüpi puitude puhul on targem pindasid eelnevalt töödelda, et peits või värv ühtlasemalt puidu pooridesse imenduks. Paraku on ehituspoodides müüdavad spetsiaalsed tooted sageli üsna kallid. Õnneks saab puidu värvimiseelseks töötlemiseks sobiva krundi linaõlist ja tärpentinist ka ise valmis segada. Tulemuseks on ühtlasem pind, kus puit ja värv on märksa paremini seotud.

Sideaine õlivärvides ja peitsides

Kui ilmastikutingimused ja niiskus ei lase õli- ning emailvärvidel ära kuivada (või on tahtmine kuivamisprotsessi kiirendada) võib värvile lisada linaõli. Tegu on loodusliku, kuivava õliga ning värvi sisse segatuna on sel kuivamisprotsessi kiirendav mõju.

Emailvärvile lisatud linaõli aitab värvi puitpinnaga paremini siduda ja lühendab kuivamiseks kuluvat aega. Seeläbi kulub ka mitme värvikihi pealekandmisele vähem aega. Puitpindade (näiteks seedri või vahtra) emailvärviga katmisel võib sellest eelteadmisest suur kasu olla.

Oksakohtade töötlemine

Kõik, kes on kunagi proovinud värvida või peitsida paljude oksakohtadega pinda, teavad, kui keeruline see võib olla. Värv kas ei taha üldse peale hakata või kulub nendele kohtadele nii palju värvi, et tulemus jääb ebatasane. Linaõli tuleb siingi appi.

Enne värvimist tuleb oksakohad võrdses osas tärpentinist ja linaõlist koosneva seguga korralikult eeltöödelda. Kõige mugavam on seda teha muidugi pintsliga. Üleliigse õlisegu võib lihtsalt lapiga ära pühkida. Enne värvima hakkamist tuleb lasta õli ja tärpentini segul öö jooksul puidu sisse imenduda. Tööga peale hakates võib näha, kuidas oksakohtade ja ülejäänud pinna vahel ei torka enam suuri erinevusi silma, värv jaotub ühtlasemalt ning seda kulub märksa vähem.

Poleerimisvahend

Linaõli sobib suurepäraselt ka kiirjast männist, paplist või mõnest muust pehmemast puidust valmistatud mööbliesemete poleerimiseks. See on loodussõbralik, ei ummista poorset pinda ning materjal saab vabalt hingata. Kaks või kolm korda nädalas tuleb mööbliesemetele pihustada võrdses osas veest ja linaõlist koosnevat segu ja pind seejärel kuiva rätikuga üle tõmmata. Õli jätab puitpindadele ilusa läike ning kaitsekihi.