Kulunud elegants ehk mis on shabby chic

5138

Kujundusstiili, mida ingliskeelses maailmas tuntakse kui shabby chic on paari sõnaga raske kirjeldada. Päris õiget omakeelset vastet nagu ei olegi, aga stiili iseloomu sobib kirjeldama sõnapaar kulunud elegants. Tegu ongi tegelikult väga laiaulatusliku stiiliga, mis jätab palju ruumi ka inimeste endi maitse ja väljakujunenud eelistuste jaoks. See hõlmab kõikvõimalikke esemeid, mis tunduvad kasutatud ja kulunud, ent pole määrdunud ega katki. Kulunud elegants tähistab sooja ja kutsuvat majapidamist, milles figureerivad esemed on meeldejäävad, väärtustavalt taaskasutatud, mugavad või lihtsalt erilise väärtusega.

Sõnaühendi shabby chic võttis 1980ndate lõpus kasutusele sisekujundaja Rachel Ashwell. Lihtsalt öeldes ühendab see stiil endas maalähedast elegantsi ja nii-öelda vanaemalikkust. Kasutatavad esemed võivad olla vintage-tüüpi ja silmnähtavalt kulunud või meelega selliseks töödeldud. Shabby chic stiil loob mugava ja sundimatu õhustiku ning see on lihtsasti saavutatav ka piiratud vahenditega või hoopis leidliku taaskasutamise abil.

Iseenesest võib mis tahes sisekujundusstiili läbi shabby chic filtri lasta (levinud on näiteks inglise ja prantsuse maamaja stiil). Kõik oleneb sellest, millist tulemust soovitakse saavutada.

Põrandad

Õige meeleolu loomiseks tuleb alustada põrandast. Kulunud puitpõrand koos vanade pitsiliste või lillemustriliste vaipadega on juba tugev lähtepunkt ülejäänud toa kujundamiseks. Selline põrand kohe kutsub enda peal kõndima. Sobivate vanaaegsete vaipade leidmiseks tasub läbi käia nii kirbuturud, kasutatud asjade poed kui online ostukeskkonnad. Kui tegu on aga uue ning kaasaegsema põrandaga, võib selle pinna õigete viimistlusvõtetega näiliselt kulunuks töödelda.

Seinad

Shabby chic kunstiteoste valimisel ja tegemisel on mänguruumi laialt. Seejuures on populaarsed näiteks erinevad pastelsed toonid ja sepisrauast ning metallist esemed. Üks võimalus on luua seinale perekonna fotogalerii, nii et kõik pildid on erineva tegumoe ja suurusega vanaaegsetes pildiraamides. Samas võib osta ka uued raamid ja neile kulunud ilme anda. Lillelised mustrid, keerubid, 3D pildiraamid, milles on kõikvõimalikud vanaaegse hõnguga esemed (vanad võtmed, margid jne) pakuvad külalistele jututeemat. Levinud on ka vanu telefone kujutavate piltide, vanade vinüüliümbriste ja vintage filmipostrite kasutamine.

Valgustus

Vanaaegsed uhked kroonlühtrid, mis kunagi vanatädi majas rippudes tobedad võisid tunduda, on lausa kulunud elegantsi musternäidis. Sobivad elemendid on veel väikesed salvräti- ehk dekupaažtehnikas kaetud laualambid, Victoria stiilis ning narmaliste äärtega lambivarjud ja muidugi klaaspurkidest valmistatud lambid.

362

Mööbel

1940ndatest pärit öökapist või riidekapist ei saa ükski shabby chic austaja külma kõhuga mööda kõndida. Sellised mööbliesemed sobivad suurepäraselt mis tahes retrohõngulisse majapidamisse. Tegelikult on võrdlemisi kerge igale puitpinnale kulunud ilme anda. Kaunistuseks võib mööblitükkidele veel dekupaažtehnikas tapeeditükke lisada. Vajaduse korral võib lisada veel mõned klaasist käepidemed või uksenupud ja tulemus jääb tõeliselt šikk. Mõelda tasub ka kulunud ilmega vanade toolide soetamise peale, mille saab uute veluurist istmepatjadega mugavamaks muuta. Toolidele võib ka ise broderiikangast ja pastelsetest paeladest äärtega armsad katted valmistada.

Kööki sobib suurepäraselt kulunud jalgadega täispuidust rustikaalne söögilaud ning klaaside ja serviiside hoidmiseks tasub valida klaasist ustega vanaaegsed nõudekapid. Diivanit aitavad hubasemaks muuta suur villane voodikate ja mõned dekoratiivsed padjad kuhu on lohaka kergusega tikitud omaniku nimetähed.

363

Kujunduselemendid

Erinevad shabby chic aksessuaarid ja kaunistused on hea moodus sisekujundusele pisut iseloomu anda. Näiteks võib toanurka seada erinevas suuruse vanu kohvreid. Need loovad huvitava mulje ja ütlevad mõndagi ka majapidamise elanike kohta. Lisaks on kohvrites hea vanu ajakirju, pleede ja voodikatteid hoida. Vanad kübarakarbid, rida antiikses köites raamatuid koos vanaaegse raamatuhoidjaga ning kulunud lauakellad kuuluvad kõik lihtsate kujunduselementide hulka.

Lauad võib katta vanamoodsate linaste ja pitsiliste linikutega ning erilisemat sündmuste jaoks tasub igal juhul ka vanaema lemmiklina kapist välja tuua.

Miks mitte kasutada vana menüütahvlit perele õhtusöögivõimaluste tutvustamiseks või valmistada vana aknaraami abil tuppa üks praktiline ja dekoratiivne peegel. Vanadest aialippidest võib kerge vaevaga huvitava sirmi ehitada. Shabby chic stiili juurde sobivad suurepäraselt lilleliste motiividega dekoratiivsed padjad ja ka väike lapitekk või paar ei teeks paha. Üks huvitav võimalus on riputada üles vanamoodne linnupuur. Selleks pole isegi lemmikloomast lindu vaja, sest puuri sisse võib panna ka näiteks ilusad kuivanud lilled.

Kui kõik õigesti teha, loob kulunud moega ent elegantse lahendusega shabby chic majapidamises mugava õhustiku, kus on hea tassikest teed nautida või kamina ette vaibale heita ja hommikust ajalehte sirvida.