Kuidas taastada veekahjustusega fotosid

1661

Vaja läheb

  • vett
  • skannerit
  • Photoshopi või mõnd muud pilditöötlusprogrammi
  • printerit ja fotopaberit või mälupulka või tühja CDd

Võib tunduda, et vee tõttu rikutud fotodega pole enam midagi peale hakata. Neid ei maksa aga veel maha kanda. Pärast veekahjustuste avastamist tuleb oma mälestuste päästmiseks järgida allpool toodud viit sammu.
Veekahjustusega foto puhastamine

Kõigepealt tuleb foto ära puhastada. Selleks pannakse foto üleni leige vee sisse. Kindlasti ei tohiks seda jooksva vee all hoida. Vesi eemaldab mis tahes mustuse ja hallituse, mis foto pinnal olla võib. Seejärel tuleb foto veest välja tõsta ja lasta õhu käes ära kuivada Kuivamisprotsessi ei tohi fööni või muu soojusallikaga kiirendada. Piisab sellest, kui pilt hästi õhutatava resti peale panna.

Pildi töötlemine

Järgmise sammuna tuleb foto taastamiseks kasutada kaasaegset tehnoloogiat. Foto tuleb arvutisse skaneerida ja muretseda endale Photoshop või muu taoline pilditöötlusprogramm. Piltitöötluse puhul tuleb foto esmalt võimalikult kõrge resolutsiooniga sisse skaneerida ning seejärel kahjustada saanud osa suurendada. Korraga saab tegeleda üksnes väga väikeste aladega, kuna vaid nii saab kindel olla, et kogu veega kahjustatud piirkond saab läbi töödeldud.

Clone Stamp Tool tööriist

Clone Stamp Tool on suurepärane Photoshopi tööriist, millega saab ühest foto osast piksleid võtta ja need hoopis teise kohta nii-öelda kloonida. Tööriistakastist (Toolbox) tuleb vastav valik teha ning määrata soovitud pintsel (brush) ja värvitoon. Valida võib nii suure ja värviküllase kui väikese ja heleda värvitooniga pintsli. Kui pintsel valitud, tuleb klikkida soovitud pildiosal (mille pealt kopeerida) ja samal ajal vajutada klaviatuuril alla Alt-klahv. Seejärel tuleb klikkida seda osa fotost, kuhu värv minema peaks ja Alt-klahv samal ajal vabastada. Tulemuseks on justkui imeväel paljundatud pikslid.

Healing Tool tööriist

See tööriist, mida plaastrikujulise ikooni tõttu ka plaastritööriistaks nimetatakse, sobib suurepäraselt nende väikeste defektide kõrvaldamiseks, millega Clone Stamp Tool hakkama pole saanud. Selle kasutamine käib samamoodi Alt-klahvi abil nagu Clone Stamp Tool tööriist, ainult et plaastritööriist suudab ka tekstuuri tabada.
Arvuti abil fotode parandamise juures on parim asi tagasivõtmise võimalus ehk Undo või Võta tagasi nupp. Kui tekib tunne, et foto värskendamisel on millegagi liiale mindud, saab protsessi alati otsast alustada, kuni jõutakse soovitud tulemuseni.

Printimine

Kui foto on lõpuks meelepärase uue ilme saanud, tuleb see kindlasti arvutisse salvestada, et igaks juhuks varukoopia ikka olemas oleks (võimalike tulevaste kahjustuste puhuks tuleks kõik paberkandjal fotod arvutisse skaneerida). Kel on kodus kvaliteetne printer, peab lihtsalt fotodepaberit muretsema ja pildi saab kodus ise välja printida. Kui sobivad printerit ei ole, tuleb foto CD plaadi või mälupulga peale panna või lihtsalt teenusepakkuja poolt ettenähtud keskkonda üles laadida ja lasta välja printida.