Kuidas säästlikult maja jahutada

2131

Igal aastal kulutakse suuri summasid sellele, et oma majapidamist kliimaseadmete abil suviste kuumade ilmadega parajalt jaheda ning mõnusana hoida. Sobivat tasakaalu otsides loovad inimesed aga tahtmatult olukorra, kus õhukonditsioneeride kasutamise tagajärjel paisatakse õhku tohutul hulgal süsihappegaasi. Paari lihtsa loodussõbraliku võttega saab siiski vähendada nii mürgise süsihappegaasi hulka kui ka energiakulusid. Järgnevalt mõned lihtsad ja loodussäästlikud nipid maja jahutamiseks.

Akende kinnikatmine

Kodust ära minnes tuleb kindlasti aknad kinni panna ning kardinad korralikult ette tõmmata. See aitab vähendada kõrge välistemperatuuri ning aknast sisse paistva päikese mõjul tuppa lukustuva soojuse hulka. Õhtul, kui ilm on pisut jahedamaks muutunud, võib kardinad taas eest tõmmata ja aknad lahti teha, et värske jahe õhk tuppa lasta.

Vähem kütmist

Meie majapidamistes leidub mitmeid koduseadmeid, mis toa valitsevasse temperatuuri oma arvestatava panuse annavad. Soovitatav on planeerida oma igapäevaseid tegevusi nõnda, et ahju, pesumasina ja kuivati kasutamine jääks õhtusesse aega. Kuivõrd nimetatud masinad võivad sisselülitatuna üsna palju soojust eraldada, aitab nende õhtune kasutamine (kui õhk on juba jahedam) toas olevat temperatuuri päevase kuumuse ajal kontrolli all hoida.

Lambipirnide vahetamine

Hõõglambid toodavad lisaks valgusele ka suurel määral soojusenergiat. Seepärast on parem hõõglambid luminofoorlampide vastu vahetada – need on energiatõhusamad ning aitavad vähendada nii elektriarveid kui toas valitsevat temperatuuri. Kaubandusvõrgus on saadaval laias valikus erinevaid luminofoorlampe.

321

Ventilaatorid

Mugav moodus päeva jooksul kuumaks köetud tubade jahutamiseks on õhtusel ajal aken lahti teha ja selle ette ventilaator sättida, mis väljas tulevat jahedat õhku terve toa peale jaotaks. Teine tõhus moodus siseruumide jahutamiseks on paigaldada laeventilaatorid. Kui mõni selline on kodus juba olemas, tuleb osata seda vajadusel kasutada. Kel laeventilaatorit aga ei ole, võiks mõelda selle soetamise peale. Laeventilaatoreid müüakse kõikvõimalike erinevate kujundustega ning need on huvitavaks lisandiks igale toale.

Kliimaseadmete hooldamine

Üks kindlamaid mooduseid sisetemperatuur kontrolli all hoida on jälgida, et kliimaseade oleks parimas töökorras ning optimaalselt seadistatud. Soovitatav on lasta oma seade kvalifitseeritud asjatundjal üle vaadata. Hoolduse käigus kontrollitakse näiteks õhukonditsioneeri filtrit – must filter takistab õhu liikumist ja sunnib masinat lisatööd tegema. Samuti tasub lasta õhukonditsioneeri termostaat kodust eemal olemise ajaks kõrgema temperatuuri peale seadistada, Milleks energiat raisata, kui kedagi kodus ei ole? Lisaks võib uurida reguleeritava termostaadi paigaldamise kohta, mis võimaldab õhutemperatuuri seadistusi reguleerida ilma hooldusspetsialisti kutsumata.

322

Puud

Enne soojade suvekuude saabumist tasub aeda istutada mõned puud, mis maja kõrvetava päikese eest varjata aitaksid. Sobiva haljastusalase lahenduse leidmiseks võib pöörduda mõnda lähedalasuvasse aianduskeskusesse. Sealsed asjatundjad aitavad leida kasvutingimustega sobivad puud, mis ei vajaks liialt hoolt. Lisaks päikesekiirte blokeerimisele tõstavad koduaeda istutatud puud ka kinnisvara väärtust.