Kuidas pesta magamiskotti

4000

Magamiskotid mängivad paljude inimeste elus üsna olulist rolli. Võib olla kuulub peretütar kodutütarde sekka ja käib aeg-ajalt koos oma eredavärvilise magamiskotiga matkamas. Või on ehk perepoeg skaut, kelle magamiskott saab rohkem vatti kui jakgratas või kooliõpikute kaaned. Pole ka välistatud, et terve pere armastab koos matkadel käia ja pesemist vajavad kõikide magamiskotid.

Selleks, et magamiskotid puhtad ning korras püsiksid on kõige targem nendega hoolsalt ümber käia ja plekke ennetada. Magamiskotid on suured ning neid on keeruline puhastada, seetõttu pestakse neid sageli harvem kui tegelikult vaja oleks. Paraku muudab harv pesu kogu puhastamisprotsessi märksa vaevarikkamaks, kuna tugevalt määrdunud magamiskoti puhastamine ja pesemine on tõeline peavalu.

Kel on aga kindel plaan majapidamises leiduvad magamiskotid puhtaks saada, leiab allpool selleks mõningaid kasulikke näpunäiteid. Enne õpetuse lugemist tuleb kindlasti pöörata tähelepanu ka magamiskoti sildil toodud pesujuhistele.

Mõnel juhul võib magamiskotte ilma suurema vaevata isegi pesumasinas pesta – kui masin on küllalt mahukas ning magamiskott parajalt väike. Samas võib alati otsustada vanni ja käsitsipesu kasuks. Sellisel juhul on soovitatav kasutada õrnatoimelist pesuseepi/pesuvahendit, mis sobiks käe vahel pestavate esemete jaoks.

306

Magamiskoti pesemine käsitsi

  • Esmalt tuleb vanni äravoolutoru punniga kinni panna.
  • Umbes pool vannist tuleb vett täis lasta. Kuna pesemine käib käsitsi, võib vee temperatuuri oma äranägemise järgi reguleerida – kuidas iganes mugavam on.
  • Vastavalt pakendil olevatele juhistele tuleb vannivette lisada väikese või keskmise hulga musta pesu (oleneb magamiskoti suurusest) jaoks mõeldud kogus pesuvahendit. Laste jaoks mõeldud magamiskotid on enamasti väiksemad ja kergemad ning nende jaoks võib kasutada väiksemas koguses pesuvahendit.
  • Seejärel tuleb magamiskott ettevaatlikult (ei mingit väänamist) üleni pesuahendiga kokku teha. Määrdunud kohti tuleb hõõruda, kuniks plekke pole enam näha. Vannis on tavaliselt piisavalt ruumi magamiskotti üles-alla liigutada – vette suruda ja välja tõmmata – et pesuvahend paremini materjali imbuks ning plekid välja uhaks.
  • Pärast pesu võib magamiskoti vanni põhja jätta ning lasta veel ära voolata. Samas tuleb jälgida, et magamiskott ei hakkaks vee äravoolu blokeerima.
  • Seejärel tuleb äravool uuesti kinni panna ja vanni puhasvesi
  • Pesuvahendi väljasaamiseks tuleb magamiskotti hoolega loputada.
  • Mustal veel tuleb lasta ära voolata.
  • Pesemine-loputamine tsüklit tuleb korrata seni, kuni magamiskott puhtaks saab – sellest saab aru kui pesuvahendist tekkiv vaht ei ole enam määrdunud hallikat või pruunikat tooni, vaid valge. Loputusvesi peaks samuti selge jääma.
  • Kui tundub, et magamiskott on täiesti puhtaks saadud, tuleb see veelkord üle loputada, et viimnegi pesuvahend eemaldada.
  • Pärast pesu tuleb vann veest tühjaks lasta.
  • Seejärel tuleb vanni põhja jäänud magamiskotist võimalikult palju vett välja pressida. Tegu on üsna tüütu tööga, aga sel on siiski kolm olulist põhjust. Mida vähem vett, seda kergem on magamiskotti välja tõsta ja kuivama riputada. Ühtlasi kuivab see kiiremini ning selle kuivamiskohta transportimine on märksa vähem tülikas (vähem veeloike põrandal).
  • Kõige parem on lasta magamiskotil väljas värske õhu käes kuivada. Soe ja kergelt tuuline päev on selleks lausa ideaalne. Samas ei tohiks magamiskotti otse päikese kätte kuivama jätta. Vajadusel võib magamiskoti ka kuivatisse panna, aga mitte liialt kõrge temperatuuri peale. Parem on kasutada madalama temperatuuriga seadistust ning magamiskott vahetult pärast programmi lõppu välja võtta.
  • Kui magamiskott on ära kuivanud, võib selle tavapärasesse hoiukohta tagasi panna.