Õunapuu istutamine – kuidas õunapuu seemneid istutada

8173
õunapuu istutamine

Õunapuu istutamine vajab :

• tühja 2-liitrist plastpudelit
• vaibanuga
• veekindlat teipi

Tugeva õunapuu kasvatamiseks tuleks õunapuu seemneid idandada lihtsas ent töökindlas kasvuhoones. Järgnevate sammude abil on võimalik kasvatada vastupidav ja terve õunapuu.
Esimene samm: seemnete kogumine ja kuivatamine
Õunapuu istutamine ei pea tingimata käima poeseemnetest, sobivad ka seemned, mis on ise kõrvale pandud. Tuleb need lihtsalt õunasüdamest eemaldada ja kaheks kuni kolmeks nädalaks aknalauale jätta. Kuivades väheneb seemnete niiskusesisaldus ja seetõttu tuhmub ka nende värv. Kuivanud seemnetele tuleb kareda liivapaberiga väikesed kriimud tekitada, aga seejuures ei tohi neid katki teha.
Teine samm – õunaseemnete idandamine ehk õunapuu istutamine
Plastikpudeli ülemine kolmandik tuleb ära lõigata ja kõrvale panna. Pudeli alumine ots tuleb täita läbi sõelutud ja kompostiga segatud mullaga ning seda hästi kasta. Ühe sellise pudeli sisse mahub kolm seemet, mis istutatakse umbes 1-1,5 cm sügavusele. Kompost-mulda tuleb seejärel taas niisutada ja pudeli ülemine pool alumise peale tagasi panna. Veekindlat teipi kasutades püsivad kaks poolt kindlalt koos. Seemned peaksid kolme kuni viie päeva jooksul tärkama, ent võib ka rohkem aega kuluda. Vajaduse korral tuleb mini-kasvuhoonesse pudelisuu kaudu vett piserdada ja pudelikork tagasi panna. Igasse konteinerisse võib alles jätta vaid ühe võsu.
Kolmas samm – tärkavate õunapuude turgutamine
Õunapuude idandamine on lihtsam, kui pinnas on kobe. Kui õunapuuvõsud on tärganud, tuleb pudeli peamine osa eemaldada ja lasta võsudel toiteaineterikkas mullas kasvada kolm kuni kuus kuud või kuni puujuured hakkavad konteineri külgedeni ulatuma. Noorte taimede edukaks kasvatamiseks on vaja palju toiteaineid ja kobedat, niisket mulda.
Neljas samm – pinnase ettevalmistamine
Enne õunapuutaime ümberistutamist tuleb pinnas ette valmistada. Selleks tuleb kobestada ruudukujuline ala, mille külje pikkus oleks umbes 60 cm ja sügavus 45 cm ja sinna segada umbes 3,5 liitri jagu läbi sõelutud komposti, veerand tassi puuvillaseemne jahu (vms õlitootmise jääki) ja kaks supilusikatäit lupja või kipsi. Seejärel tuleb mulda niisutada ja see kõik uuesti läbi segada.
Samm 5 – õunavõsu istutamine
Võsu istutamiseks tuleks käte abil kaevata umbes kasvukonteineri suurune auk. Taimevarrest tuleb kinni hoida, nii et peopesa on suunatud juurepalli poole. Seejärel tuleb plastpudel kummuli keerata ja taim koos mullaga õrnalt välja raputada. Nüüd saab võrse õigetpidi auku asetada ja mulla selle ümber kokku vajutada.
Samm 6 – istutusjärgne hooldamine
Pärast istutamist peab taime kaks nädalat igal õhtul kastma. Kui pinnas vana ajalehega katta, püsib see niiskena ning puu suuremaks kasvades võib lehe tükkideks rebida ja mulda segada, et see lagunedes taimele toiteaineteks muutuks.