Kuidas korraldada jäätmete sorteerimist

3336
Prügikastid

Vaja läheb:

  • prügikaste
  • silte
  • veekindlat markerit

 

Kodus või kontoris prügi sorteerimine ei pea tingimata tüütu ja ebameeldiv olema. Kindla prüginurga ning selgitavate siltidega varustatud prügikastide sisseseadmine aitab sorteerimispingutusi elamis- ja tööruumides märksa kergemaks teha. Miniatuurse tubase jäätmejaama loomiseks on vaja paari lihtsat abivahendit ning pisut aega.

 

Kohalikud eeskirjad ja võimalused

Enne erinevate prügikastide ülesseadmist, tuleb tutvuda nii üldiste sorteerimisjuhistega, kui kohaliku omavalitsuse pakutavate võimalustega. Mida sorteerida? Milliste eri liiki jäätmete jaoks on olemas eraldi kogumiskonteinerid? Millised jäätmed tuleb viia ohtlike jäätmete kogumispunkti? Kuna korraldatud jäätmevedu hõlmab vaid segaolmejäätmeid, tuleb sorteeritud jäätmed ise jäätmehoidlatesse või kogumiskonteineritesse viia. Hoidlate ja konteinerite lähedusest või kaugusest oleneb ka see, mis tüüpi prügikastid koju või kontorisse muretseda. Kui korraldatud jäätmeveo jaoks on kõige otstarbekam valida tugev ratastega prügikast, siis pakendite konteinerisse viimiseks on parem kasutada kergest materjalist ning käepidemetega prügikasti või tugevamat prügikotti.

 

Sorteerimisnurk

Prügi sorteerimiseks tuleb leida sobiva asukoht, olgu tegu siis eluruumide või tööruumidega. Läbi tuleb mõelda nii ligipääsetavusega seotud küsimused, kui ka see, kas tegu peaks olema kõigile nähtava või kavalalt peidetud sorteerimisnurgaga. Ühtlasi tuleb otsustada, mida täpselt sorteerida ja kus sorteeritav prügi enamasti tekib. Enamasti langeb valik muidugi köögi kasuks, sest plekkpurke, klaaspudeleid ning toidupakendeid sorteeritakse kõige sagedamini. Sorteerimisnurk peaks olema mugavalt käeulatuses ja kergesti ligipääsetav. Kui parim koht on leitud, tuleb see üle mõõta, et soetada õiges suuruses prügikastid.

 

Prügikastid

Prügikastide hulga, suuruse ja tegumoe üle otsustades tuleb arvestada nii sorteerimisnurga suurusega, kui sellega, mida täpselt (mitut eri tüüpi jäätmeid) sorteerima hakatakse. Karastusjookide armastajad võiksid näiteks investeerida eraldi prügikasti plast- ja plekktaara jaoks – suure tõenäosusega koguneb seda üsna palju. Sel moel arutledes on erinevate prügikastide seas kergem orienteeruda. Kui sorteerimisnurk on kavandatud pigem varjulisema koha peale või kui ainukeseks kriteeriumiks on funktsionaalsus, kõlbavad kogumistööks ka täiest tavalise tegumoega hallid prügikastid. Kui prügikastid jäävad aga nähtava koha peale, või otsitakse lihtsalt pisut stiilsemat lahendust, saab poodides reeglina valida mitmete eri värvide, mustrite ning muude põnevate kujundusvõtete vahel.

Prügikastid sorteerimiseks

Prügikastide sildistamine

Kui prügikastid on olemas, tuleb neile vastavad sildid kinnitada, et ei tekiks kahtlust, mis kuhu minema peab. Kasutada võib tavalisi kleebitavaid sildikesi ja veekindlat markerit, aga vastupidavama tulemuse saab väljaprinditud ning lamineeritud siltidega. Kui peres on väikseid lapsi, võiks siltidel selguse mõttes ka pildid olla.

 

Tühjendamisgraafik

Korraldatud jäätmeveo puhul ei tekita prügikasti tühjendamine reeglina probleeme. Ainuke asi on prügikast õigeks ajaks teeserva viia. Ise sorteeritud pakendeid, vanapaberit ja muid jäätmeid ära viies tuleks aga mõelda tühjendamisgraafiku sisseseadmise peale. Regulaarsed tühjendusretked lähimasse hoidlasse või kogumiskonteinerite juurde ei lase prügil üle pea kasvada. Palju sõltub muidugi sellest, mida täpselt sorteeritakse ning kui kiiresti prügi kogunema kipub. Kui tegu on suurema majapidamisega, kus kõik pereliikmed aktiivselt prügi sorteerivad, tuleks tühjendamisretked vähemalt paaril korral nädalas ette võtta. Kui sorteeritavat prügi tekib aga vähem, piisab sellestki, kui täitunud prügikaste iga kahe nädala tagant tühjaks viia.