Kuidas köögikapil olevates õliplekkidest lahti saada ja neid ennetada

3512

Köök on igas kodus üks tegevusrohkemaid paiku. Eriti hästi paistab pidev toimetamine välja köögikapi uste pealt – määrdunud käte puudutustest ja söögitegemisega kaasneva õli ja rasva tõttu võivad köögikapid kiiresti väsinud ja räpaka ilme omandada. Parim viis köögikapid puhtad hoida, on toiduõlist tekkivaid plekke juba eos vältida. See aga pole alati võimalik ning teinekord on vaja pisut loomingulist lähenemist, et õliplekkidest lahti saada ja kapid taas läikima lüüa. Artiklis toodud näpunäited aitavad köögikapi uksed võimalikult esinduslikud hoida.

Hästitoimiva tõmbekapiga õlipritsmete vastu
Tõhusaim meetod toidutegemise tagajärjel tekkivate õliplekkide ennetamiseks on pliidi kohale kvaliteetne tõmbekapp paigaldada ning veenduda, et see oleks ikka õige koha peal. Tõmbekapp peaks olema väljatõmbav ehk ventilatsioonitorustikuga ühendatud, nii et niiskus ja toidulõhnad juhitakse välja. Filtreeriva (ehk retsirkuleeriva) põhimõttega tõmbekappe on targem vältida, kuna need kasutavad rasva püüdmiseks söefiltreid. Filtreid on aga kallis asendada ning inimesed sageli ei taipa, et seda tuleb teha kaunis sageli. Filtrid lähevad kiiresti umbe ja rasv ning niiskus paisatakse tagasi kööki, kus see lõpuks kappide ja tööpindade peale settib.
Tõmbekapp paigaldatakse pliidi pinnast enamasti vähemalt 50 cm kõrgusele. Gaasipliidi puhul vähemalt 60 cm kõrgusele. Samas ei tohiks see olla kõrgemal kui 75 cm, sest muidu ei suuda tõmbekapp enam rasva ja lõhnu eemaldada.

Puhtad sõrmed = puhtad kapipealsed
Ehkki see võib tunduda üsna enesestmõistetav, on just käte ja sõrmede pesemine teine hea moodus, kuidas köögikapid puhtad hoida. Köögis peaks alati olema nii seep kui käterätik, juhuks kui peaks tekkima vajadus käsi pesta.

Toiduõli laminaadist köögikappidel
Kvaliteetsetele laminaat-köögikappidele võib pihustada pisut vannitoa puhastusvahendit. Sel tuleb mõned minutid toimida lasta ning seejärel võib pinnad sooja vee ja pehme lapiga üle pühkida.
Samuti võib kappe puhastada pehme svammiga ning seguga soojast veest ja tavalisest nõudepesuvahendist või riidepesuvahendist.
Võib proovida kasutada igasuguseid universaalseid puhastusvahendeid ning ebakonventsionaalsemaid ja loodussõbralikke vahendeid. Igal juhul tuleb pinnad pärast korralikult ära loputada. Väga hästi eemaldavad õli veel rasusele ja põletikulisele nahale mõeldud näoveed, näiteks nõiapähklipuu toonikud. Need toimivad üsna hästi ka puitkappide peal.

Toiduõli puitkappidel
Keskmise ja keskmisest kõrgema läikega viimistluse või värvikihiga puidust köögikappide pealt saab toiduõlist jäänud jälgi eemaldada, kui kapi pinda pühkida soojas vees lahustatud puitpõrandatele mõeldud pesuvahendiga. Seejärel tuleb segu külma veega maha loputada.
Kergemat sorti õliplekkide eemaldamiseks võib kasutada pesusvammi ja äädikalahust (neli kuni viis osa vett ühele osale äädikale). Kangekaelsemate plekkide puhul võib kasutada kangemat äädikalahust ja pehmete harjastega pesuharja. Äädikat ei tohi liiga kaua kapi peal hoida ja kindlasti tuleb kõik köögikapi pinnad külma veega korralikult üle loputada. Lisaks muule saab tõhusa õliplekkide eemaldaja, kui segada kokku laimimahl ja gaseeritud vesi.