Kuidas lauasoolaga kirpe hävitada

8891

Vaja läheb:

  • suurt topsi lauasoola
  • kahte või kolme kilost soolapakki topsi täitmiseks
  • vahetatavate tolmukottidega tolmuimejat
  • kühvlit ja harja

Kirpe täis majapidamine on ebamugav ja ebatervislik keskkond nii inimeste kui nende lemmikute jaoks. Tavalise lauasoola abil on nendest tülikatest väikestest parasiitidest siiski võimalik lahti saada. Nimelt muudab sool kirpude kehas toitaineid ja hapniku ringi kandva vedeliku pH taset. Järgnevad sammud õpetavad, kuidas soola kasutades nii majapidamine kui lemmikloomad kirbuvabaks saada.

Kirpude asukoha  kindlaksmääramine

Esimese asjana tuleb selgusele jõuda, millistes paikades kirbud end täpsemalt sisse on seadnud. Kontrollida tuleb nii laudade, voodite, diivanite kui diivanipatjade alt,  samuti lemmikloomade magamisasemete ning muude majapidamises leiduvate voodite juurest. Lisaks tuleks üle vaadata ukseavad ja aknaääred (nii seest kui väljast). Mõistagi tuleb kirpe otsida ka lemmikloomade pealt (kassid, koerad ja muud karvased lemmikud).

292

Kirpude pesitsuspaikade soolamine

Need kohad, kus oli näha kirpe, tuleb soolaga üle raputada. Põrandaliistude peale, laudade, toolide, voodite, diivanite ja isegi diivanipatjade alla võib julgelt paksu kihi soola valada. Kuiv sool ei kahjusta mööblit. Kirpudega kaetud voodipesu tuleb eemaldada ning madratsid ja voodiraam samuti soolaga üle puistata. Voodipesu ja lemmikloomade magamisasemed tuleb pesumasinasse panna ja kuivatis ära kuivatada. Niisama kuivama riputades võib sinna veel rohkem kirpe sattuda. Erinevatesse kohtadesse raputatud sool peab öö läbi või vähemalt kaheksa tundi niisama seisma.

Soolavann lemmikloomale

Lemmiklooma vannitamiseks tuleb kokku segada üks osa soola ja kümme osa vett. Selle kange lahuse sees tuleb lemmik põhjalikult puhtaks küürida ning seejärel esmalt sooja, siis jaheda veega üle loputada. Seejuures tuleb vaadata, et soolavett ei satuks looma silma või kõrvadesse. Kui kirbuprobleem on väga laiaulatuslik, võib soola niisama lemmiku karva sisse hõõruda ja lasta sel kaks tundi toimida. Soola eemaldamiseks tuleb lemmiklooma karvkate läbi harjata ning seejärel sooja veega üle loputada. Vajadusel tuleb sama kuuri kümne päeva jooksul korrata.

293

Soola eemaldamine

Kui majapidamisse laiali puistatud sool on piisavalt kaua toimida saanud, tuleb see tolmuimejaga eemaldada ja tolmukott kohe ära visata. Raskemini ligipääsetavates kohtades on hea kasutada väikest harjakest ja kühvlit. Viimaste soolaterade kõrvaldamiseks tuleks põrandapinnad lisaks veel märja lapiga üle pesta. Õue puistatud soola võib kokku pühkida või ka niisama ilmastiku hooleks jätta.

Lauasool on mittemürgine ja keemiavaba pestitsiid, mida saab edukalt kasutada kirpude tõrjumiseks. Väikesed kuivad soolakristallid on nii lemmikloomadele, mööblile kui vaipadele täiesti ohutud.