Kuidas akvaariumi dekoratsioone vetikatest puhastada

4792

Nii nagu ka akvaariumi ennast ja selle filtrit, tuleb ka akvaariumi dekoratsioone regulaarselt puhastada. Kui puhastada vaid akvaariumi seinu ja dekoratsioonid tähelepanuta jätta, jäävad plastikust taimede, kindluste, piraadilaevade ja muude kaunistuste peale ikkagi vetikate osakesed. Just nendest tingitud pruunikasrohelised plekid valmistavad akvaariumi ja seal olevate dekoratsioonide puhastamisel suurimat peavalu. Järgnevalt mõned võtted plastikust dekoratsioonide puhastamiseks.

Kuum vesi

Kui plastikust dekoratsioonid pole ülemäära mustad, piisab vetikate ja muu eemaldamiseks lihtsalt sellest, kui neid 15-20 minutit kuuma vee sees leotada. Kui dekoratsioonid on piisavalt vastupidavast plastikust, võib neid hoida isegi keeva vee sees. Hapraid plastikust kunsttaimi ei tohi aga mingil juhul keevasse vette panna, kuna nad võivad deformeeruda või isegi ära sulada.

Vetikate eemaldamiseks mõeldud vahendid

Spetsiaalselt akvaariumite puhastamiseks mõeldud vahendeid müüakse igas lemmikloomapoes ning need sobivad reeglina nii klaasist akvaariumi kui plastikust lisandite jaoks. Müügil on isegi spetsiaalsed pesusvammid ja nuustikud, mille abil on pruunikaid ja rohekaid vetikajälgi dekoratsioonide pealt kergem eemaldada. Samas kipuvad sellised abivahendid ka pisut kallimad olema.

Seebid ja kemikaalid

Akvaariumis olevate esemete pesemise juures ei soovitata kasutada tavalist seepi või muid pesuaineid, kuna neis sisalduvad kemikaalid võivad kalu ja muid veeasukaid kahjustada. Isegi kui seebijäägid veega korralikult maha loputada, jäävad võimalikud kahjulikud kemikaalide jäägid ikkagi alles. Kui kodus juhtub aga olema biolagunevaid pesuaineid, siis need on akvaariumi dekoratsioonide puhastamiseks sobivad. Peamine on kõik pestud esemed enne akvaariumisse tagasi panemist korralikult üle loputada. Jonnakamate plekkide jaoks loodussõbralikest toodetest alati ei piisa.

Valgendusaine

Tugevamast mustusest saab lahti, kui dekoratsioone umbes 15 minutit vee ja valgendusaine lahuses hoida. Samas sisaldavad ka valgendusained kemikaale, mis võivad kaladele kahjulikult mõjuda, seetõttu tuleb esemed pärast lahusega töötlemist kindlasti puhta veega üle loputada ja lasta ära kuivada. Lisaks tuleb neid veel üleöö puhta vee sees hoida, uuesti jooksva vee all loputada ja ära kuivatada ning alles siis võib need akvaariumi tagasi panna.
Toodud juhiste abil saab akvaariumi puhtaks, ilma et kaladele kahju sünniks.