Köögivalgustuse valimine

5857

Köögi funktsionaalsust parendav valgustus, mis samas ka esteetilisele küljele rõhku paneb, on suurepärane moodus sellele tegevusrohkele ruumile värske ilme andmiseks. Ühtlasi paneb kaasaegne köögivalgustus rõhku energiasäästlikkusele, mis ei tähenda ainult energiasäästlike lahenduste loomist, vaid ka reaalset kulude vähenemist. Sobiva köögivalgustuse puhul võib samaaegselt rääkida meeldivast kujundusest, funktsionaalsusest, kergest paigaldamisest ja kasutamisest.

Mis köögis õigupoolest toimub?
Köök on reeglina koht, kus tehakse süüa. Samas võib köök olla ka söögituba, kodune kontor ja paik, kus lapsed teevad koduseid töid või mängivad. Kaasaegne köök nõuab märksa paindlikumalt valguslahendust kui lihtsalt üksainuke laelamp.

Valgustuse planeerimine
Kaasaegse köögi puhul oleneb valgustite paigaldus ja tüüp nii köögi suurusest ja kujust, kui ka konkreetsete tegevuste jaoks ettenähtud alade jaotusest. Praegused professionaalsed valgustuskavandid hõlmavad nii üld-, koht – kui töökoha valgustust, et erinevate ülesannete (nagu köögiviljade tükeldamine ja retseptide lugemine) jaoks sobivat valgustatuse taset tagada. Esmalt tulekski oma köök üle vaadata ja märkida üles, millised tuled peavad olema praktilised ja millised võiksid olla dekoratiivsed. Kõik köögis tehtavad toimingud, milleks ilmselt on valgust vaja, tuleb üles kirjutada. Näiteks: tööpindade kasutamine, kappidesse ja sahtlitesse vaatamine, ohutu ringiliikumine. Luminofoor- ja süvistatavad valgustid, samuti mitmesugused suund- ja kohtvalgustid kuuluvad kõik praktiliste valgustite hulka. Lisaks on olemas veel madalpinge-lambid ja reguleeritavad valgustid, mille intensiivsust saab soovi korral kontrollnupust eredamaks või sumedamaks keerata. Kraanikausi või pliidi kohale on üsna populaarne paigaldada töökoha valgustusena süvistatavad valgustid, mis valgustavad konkreetselt nende pindade juures tehtavat.

Dekoratiivne valgustus
Einestamiseks mõeldud kööginurga valgustamiseks kasutatakse sageli rippvalgusteid, mida täiendavad teatud tööpindadele paigaldatud kohtvalgustid. Ühe konkreetse ala valgustamiseks sobivad mitme lambipirniga dekoratiivsed valgustid suurepäraselt. Muuhulgas võivad köögivalgustid olla valmistatud sepistatud rauast, tinasulamist, niklist (satiin) ja värvilisest klaasist.

Kohtvalgustus
Kaasaegsesse kööki sobivad ka näiteks köögikappide kohale ja seinakappide alla paigaldatud kohtvalgustid. Ehkki kohtvalgustid mõjutavad ruumi üldmuljet, võivad nad ka praktilist väärtust omada. Kohtvalgustust nõudvates nurkades ja servades võiks kasutada ridamisi suundvalgusteid või madalpingel töötavaid liistvalgusteid. Köögi kavandamise juures kasutatakse sageli halogeen-lambipirne, kuna halogeenlambid annavad kvaliteetset valgust ja samas on neid võimalik ka reguleerida ehk valgust sumendada.

Kodukontor
Uusima trendi kohaselt kasutatakse kööki sageli kontoritööks ning see on kutsunud esile vajaduse lisada kööki vastavad valgustid. Köögis võib ju näiteks sülearvutiga tööd teha, arveid maksta, raamatupidamisega tegeleda, poodide sooduspakkumisi või retsepte lugeda. Valgustuslahendus, mis ei hakkaks arvutiekraanilt peegeldama ning samas sobiks kontoritööks, eeldab köögikappide alla paigaldatud valgustite või laualampide kasutamist.

Rippuvad valgustid
Rippvalgustid ehk laelambid võivad samal ajal täita veel ka töökoha ja kohtvalgustuse ülesannet. Selliseid lambikupliga valgusteid on saadaval väga laias valikus, alates antiikse välimusega lampidest kuni kaasaegsete halogeenlampideni. Rippvalgustid annavad köögi kujundamisel võimaluse tuua vaheldust kõigile horisontaalsetele valgusjoontele, mis muude köögivalgustite paigaldamisel tekkivad (lakke süvistatavad valgustid, köögikappide kohale ja seinakappide alla paigaldatud lambid). Samas toimivad rippvalgustid suurepäraselt ka mitte-suunatavate kohtvalgustitena.