Sisukord (vajuta et avada)
Majapidamisse värskete aroomide toomiseks pole midagi paremat kui isetehtud lõhnasegu, olgu see siis väikese riidest kotikese või keset lauda seisva kausi sees. Lõhnasegude valmistamiseks kasutatakse mitmesuguseid erinevaid taimi. Kolm tänuväärselt lõhnavat taime on näiteks lavendel, piparmünt ja apelsin. Lisaks heale aroomile on tegu ka äärmiselt levinud taimedega, mida võib suurema vaevata leida nii koduaiast kui toidupoest.
Lavendel
Lavendel kuulub nende üksikute õitsevate taimede hulka, mis püsivad aromaatsena isegi pärast kuivamist. Seetõttu kasutatakse lavendlit laialdaselt näiteks aroomiteraapias. Piisab kui värskeid lavendlitaimi põgusalt sõrmedega katsuda ning hõrk lavendliaroom püsib kätel veel mitu minutit. Parimate tulemuste saamiseks tuleks lavendlit korjata kasvuhooaja kõrgajal.
Õite kuivatamiseks tuleb lavendlitaimed kuueste puntidena kokku siduda ja mõneks päevaks sooja ruumi kuivama riputada. Kuivanud lavendlitaimed võibki kimpudesse jätta ning niisama erinevate kohtade peale laiali paigutada (näiteks vaaside sees).
Soovi korral võib taimed aga väiksemateks tükkideks purustada ja lõhnasegu sees kasutada. Tükid peaksid olema piisavalt väikesed, et mugavalt lõhnasegu jaoks kasutatavasse anumasse mahtuda. Lõhnakoti valmistamiseks tuleks taimed veelgi peenemaks teha.
Piparmünt
Piparmünt on veel üks levinud ning tugevalõhnaline taim, mida armastatakse kasutada lõhnasegude valmistamiseks. Erinevalt lõhnavate õitega lavendlist, on piparmündi kõige aromaatsemateks osadeks hoopis lehed. Piparmünti kuivatatakse samamoodi nagu lavendlit. Kui taimed on kuivanud, eemaldatakse lehed varte küljest ja seejärel võib need juba lõhnasegusse lisada. Lõhnakotikese puhul tuleks lehed enne kotti segamist pisut peenemaks pudistada.
Apelsin
Selleks, et apelsini lõhnasegudes kasutada, tuleb see ära koorida ja koored ära kuivatada. Kuivades tuleb jälgida, et kooretükkide vahel oleks piisavalt ruumi – muidu ei pääse õhk vabalt liikuma ning kogu protsess võib untsu minna. Kes soovib apelsinikoort dekoratiivsetel eesmärkidel kasutada peab koorimisega iseäranis ettevaatlik olema – koor tuleb võimalikult terveks jätta, et see ühtlase spiraalina ära kuivatada.
Kuivamise ajal toimivad kõik nimetatud taimed looduslike õhuvärskendajatena. Mida rohkem taimi, seda tugevam lõhn.
Lõhnasegude kasutamine
Lavendlil, piparmündil ja apelsinil on kõigil väga omapärane lõhn ning neid on võimalik omavahel kombineerida, et üht või teist nüanssi paremini esile tuua. Lõhnasegusid ei valmistata aga ainult aroomide pärast vaid ka silmailuks. Võimalikult esteetilise lõhnasegu-dekoratsiooni loomiseks tuleks taimed purustamise asemel hoopis terveks jätta. Kõige ilusam on lõhnasegu sel juhul klaasist purgi või kausi sisse segada, kust kõik koostisosad ilusti välja paistavad. Sellise lõhnasegu võib julgelt kaunistusena keset lauda tõsta.
Lõhnakotikesi kasutatakse sageli kinnistes kohtades nagu sahtlites või kappides. Nii tervitab ukse või sahtli avajat alati värskendav lavendli või mõni muu meelepärane aroom. Võiks isegi öelda, et see annab vanadele riietele uue hingamise.
Lõhnasegude hoiustamine
Kui kuivanud taimi on saanud ootamatult palju, pole vaja ülemäära muretseda. Need seisavad sisuliselt igavesti. Aroomi ja välimuse säilitamiseks tuleb need aga kindlasti pimedasse ning jahedasse tõsta. Soovitatav on neid hoida paberkoti sees (kaitseks tolmu eest).