Kamina puhastamine – mida teha ja millest hoiduda

4060

Kaminaomanike jaoks lisandub kõigi muude majapidamistööde nimekirja veel kamina puhastamine. Ehkki tegu pole just eriti lõbusa ettevõtmisega, on see ometi vajalik, et kamin ikka töökorras oleks ja endast ohutusriski ei kujutaks. Kaminasse, mida on juba pikemat aega kasutatud, koguneb pigi meenutav aine nimega kreosoot. Kui sellega ei tegeleta, võib akumuleeruv kreosoot ohtlikuks muutuda.

Kaminat tuleb nii kütteperioodi vältel kui ka enne seda korralikult puhastada. Korstna, kamina, kaminatarvikute ja ümbritseva ruumi puhastamine hoiab tuleohu võimalikult väikese. Kütteperioodi jooksul võib nimetatud kohtadesse koguneda kreosooti, tuhka ja tahma, mis kõik tuleb kiiresti ära koristada.

Kamina puhastamine

Kamina puhastamisega käivad kaasas mõned põhitõed, mida järgida tuleks. Kaminaid lihtsalt ei puhastata samamoodi kui näiteks seinu, vaipasid, aknaid või muid majapidamises leiduvaid pindu. Siin on teatud asjad, millele tähelepanu pöörata ja samas ka asjad, millest hoiduda.

Kamina puhastamiseks ei tohi kindlasti kasutada abrasiivseid puhastusvahendeid. Need võivad tellise poorsemaid osasid kahjustada ja jätta kamina pinnale kergestisüttivaid jääkaineid.

Kaminat ei tohi veega niisama üle uhada, kuna see muudab kaminas oleva tuha pastataoliseks massiks, mida on oluliselt raskem eemaldada. Samuti ei tasu küttekollet või selle ümbrust harjaga tolmutama hakata. Sedasi paiskub tuhk laiali ja koos sellega võivad ka veel hõõguvad söed valesse kohta sattuda. Kamin peab pärast viimast tuletegu saama vähemalt 12 tundi jahtuda. Seejärel tuleb võtta kuiv- ja märgpuhastussüsteemiga tolmuimeja ja kamina ümbrus ära koristada.

Selleks, et kamina puhastamine kergem oleks, võib tuhale kohvipuru raputada – sedasi ei hakka tuhk nii palju tolmama.

Küttekolde puhastamine

Kui tuhk on välja kühveldatud või tolmuimejasse tõmmatud, tuleb kamina sisemus jäiga traatharjaga üle nühkida. Samas tuleb olla ettevaatlik, et kamina pind kahjustada ei saaks

Kaminasirm ja -võre

Enamasti on kaminasirm või –võre kas messingust või värvitud metallist. Messingust kaminavõre võib puhastada nagu iga teist messingust eset. Värvitud metalli puhul tuleb aga kokku segada neli liitrit vett ja umbes 60 milliliitrit söögiäädikat. Võre tuleb riidest lapi ja tehtud lahusega üle pesta ning siis sooja veega üle loputada.

Kaminatarvikud

Kamina puhastamine pole täielik, kui kõik tuletegemise juures kasutatavad lisatarvikud pole ükshaaval üle pestud. Olenevalt nende materjalist, võib kaminatarvikuid puhastada samade võtete abil kui kaminavõregi. Samuti tasub üle vaadata, ega tarvikud kuidagi kahjustatud pole. Katkised tarvikud tuleks uute vastu välja vahetada. Tähelepanelik tuleb olla ka värvikahjustuste ja rooste osas. Kahjustatud pind tuleb võimalikult kiiresti ära parandada.

Kamina puhastamine käib kamina kasutamisega paratamatult kaasas. Korralikult hooldatud kamin hoiab ohutaseme madal ning püsib veel pikki aastaid täiesti töökorras. Kreosoodi, tuha ja tahma koristamine võib tõepoolest üsna räpakas ettevõtmine olla, aga see vähendab kamina kasutamisega kaasnevaid ohtusid.