Kaktuse ümberistutamine

5538

Vaja läheb:

  • potti
  • kaktustele sobivat mulda
  • kummi- või nahkkindad, näpitsad
  • bambusvarrast

Ebamaise välimuse ja kaunite õitega kaktused pakuvad vaieldamatult silmailu, ent aeg-ajal tuleb need omapärased taimed ümber istutada. Kodused kaktusekasvatajad enamasti väldivad oma kaktuste ümberistutamist, kuna ei tea, kuidas seda teha või kardavad taime ära tappa. Ometi pole selles midagi keerulist. Järgmiseks mõned lihtsad õpetussõnad kaktuse istutamiseks.

Paraja suurusega pott

Kaktuse ümberistutamisel peaks uus pott olema umbes viie sentimeetri jagu suurem kui eelmine. Liiga suures lillepotis püsib muld kauem niiske ja see loob kuuma- ja kuivalembese kõrbetaime jaoks ebasoodsad ja looduslikult kasvukeskkonnast väga erinevad kasvutingimused.

Vajalikud töövahendid

Kõik ümberistutamiseks vajalikud vahendid võiks istutamisel kohe käepärast olla: kaktustele sobiv muld, suurem lillepott, kaitsvad kindad või tangid kaktuse jaoks ja bambusvarras või mõni muu peenike oks. Lisaks tuleks tööala vanade ajalehtede või muu kaitsva materjaliga katta.
Sobiva mulla leidmisele tuleb samuti tähelepanu pöörata. Kaktuste istutamiseks mõeldud mulda müüaks suuremas osas aianduskeskustes ning see koosneb tavaliselt turbast, perliidist, vermikuliidist ja segule lisatud toitainetest. Kaktuste kasvatamiseks tuleb kindlasti kasutada just selleks mõeldud mulda. Mullakoti hind pole kõrge ning ka väikesest kogusest jagub üsna pikaks ajaks.

Muld  potti

Uue lillepoti põhi tuleb katta kaktuste jaoks mõeldud mullaga

Vanast potist  välja

Järgmise asjana tuleb kaktus vanast potist välja tõsta. Targem on seejuures kanda kaitsvaid kindaid ja kui kaktus on suur, siis ka pikkade varrukatega särki. Kui kaktusel on väga pikad ja teravad okkad, mille puhul kinnastest ei pruugi abi olla, tasub kasutada tange. Väga väikese kaktuse puhul võib ka lihtsalt ajalehte kasutada.
Enne potti panemist tuleb kindlasti vaadata, ega kaktuse all ei elutseks soovimatuid putukkahjureid. Ühtlasi tuleb heita pilk kaktuse juurtele. Kokku keerdunud juured tuleb õrnalt lahti harutada, sedasi juurdub kaktus uue poti sees paremini.

Uude potti

Kaktus tuleb ettevaatlikult uue poti sisse asetada. Kui kaktuse alumine ots pole poti äärega tasa, tuleb see uuesti välja tõsta ja poti põhja veel pisut mulda panna. Seda tuleb jätkata, kuniks kaktuse alumine ots on poti äärega tasa.

Mulla lisamine

Kaktus ümber tuleb lisada mulda, kuniks lillepott on täis. Poti täituvust võib kontrollida bambusest varda või mõne muu peenikese pulgaga Võimalike õhuaukude täitmiseks tuleb potti pisut raputada. Lillepotti võib ka vastu kappi või mõnda muud tasapinda koputada, et muld juurte vahele saaks.

Kastmisega pole kiiret

Ümberistutatud kaktuse kastmisega tuleb vähemalt päeva jagu oodata. Kindlasti ei tohi kaktuse kastmisel veega liialdada. Just ülekastmine on suurim viga kaktuste kasvatamisel. Kastmiskordade vahepeal tuleb mullal lasta läbi kuivada ning aeg-ajalt tuleks kaktused ka üleni veega üle pritsida.